300 zł dodatku do pensji. Może je otrzymać nawet 40 tys. osób

1

500 plus, 800 plus, 300 plus...w dodatkach od naszego rządu można się już pogubić. Jednak ten tekst ze szczególną uwagą powinni przeczytać sołtysi. To im należy się dodatek do pensji. Żeby jednak móc się o niego ubiegać - muszą złożyć wniosek do KRUS.

300 zł dodatku do pensji. Może je otrzymać nawet 40 tys. osób
Od lipca Polacy mogą liczyć na nowe świadczenia (Pixabay)

Dodatek będzie wypłacany od lipca 2023 roku. 300 zł będzie dodawane do pensji sołtysów i sołtysek, którzy najpierw złożą odpowiedni wniosek w KRUS. Jest jednak pewien haczyk: trzeba funkcję sołtysa pełnić od co najmniej 8 lat, a dodatkowo mieścić się w kryteriach wiekowych. Panie nie powinny mieć więcej, jak 60 a panowie więcej, jak 65 lat.

O tym, jak będzie wyglądał wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, zadecydują konsultacje publiczne. Projekt wzoru wniosku przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Właśnie opublikowano je na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Co będzie zawierał wniosek do KRUS

Jak czytamy w projekcie, we wniosku powinny się znaleźć dane osobowe wnioskodawcy: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania i adres do korespondencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Waloryzacja 500 plus? Emilewicz mówi o czymś innym

W ustawie o dodatku, która obecnie czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, zawarto maksymalną kwotę budżetu państwa, jaka zostanie przeznaczona na realizację zadań związanych z wypłatą świadczeń dla sołtysów - 73,8 mln zł. W 2024 r. ma już to być 162,9 mln zł. Rządzący od marca przyszłego roku mają się też zająć waloryzacją kwoty świadczeń dla sołtysów.

Sołtys - najważniejszy we wsi

Sołtys oraz rada sołecka są wybierani w głosowaniu tajnym i bezpośrednim na 5-letnią kadencję. Wśród jego obowiązków jest reprezentowanie sołectwa, przewodniczenie radzie sołeckiej, zwoływanie zebrania wiejskiego i przewodniczenie jego obradom, współpraca ze służbami porządkowymi, zapobieganie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków a także pobieranie podatków lokalnych. To jednak nie koniec - sołtys może także podejmować lokalne inicjatywy, mające na celu ożywienie społeczności wsi. O ile budżet mu na to pozwoli.

Sołectwa należą do większego organu - gminy, którą przewodzi wójt lub burmistrz.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić