5500 zł dla emerytów? ZUS musi się zgodzić

17

W Polsce są tacy seniorzy, którym... Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca co miesiąc ponad 5 500 zł. Środki trafiają do kieszeni starszych osób w formie dodatkowej - oprócz emerytury. Jaki warunek trzeba spełnić, by cieszyć się taką kasą?

5500 zł dla emerytów? ZUS musi się zgodzić
Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

Świadczenie honorowe jest wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat. Obecnie wynosi ono 4 tys. 944 zł 79 gr miesięcznie. Kwota jest podwyższana rokrocznie za sprawą waloryzacji. Wiadomo, że w tym roku urośnie do 5 tys. 540 zł 25 gr brutto.

Pieniądze do stulatków trafiają co miesiąc, niezależnie od kwoty pobieranej emerytury lub renty z ZUS, KRUS czy zakładu emerytalnego. By otrzymać świadczenie, emeryt nie musi wypełniać żadnego wniosku. Jest ono przyznawane automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy dają księdzu "do koperty"? "Niech za robotę się wezmą"

Jeżeli jednak 100-latek nie ma renty lub emerytury, to wówczas on lub jego pełnomocnik musi zgłosić się po świadczenie honorowe. "Fakt" donosi, że aktualnie to wsparcie otrzymuje około 2,7 tys. osób. Jednocześnie podkreślono, że wiekowe osoby nie są traktowane równo. Stulatek dostaje dożywotnie świadczenie honorowe, jednak nie jest ono później waloryzowane. Zatem ta osoba, która dwa lata temu osiągnęła sto lat, dostaje świadczenie honorowe niższe niż tegoroczny stulatek.

To niesprawiedliwe - grzmi w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Ekspert zauważa, że nie ma nawet podstawy prawnej, która stanowiłaby regulację wypłaty takich świadczeń, a zarazem ich potencjalną waloryzację.

Wątpliwości wokół 5500 zł dla stulatków

"Fakt" podkreśla, że wątpliwości mają nawet sejmowi prawnicy. "Różnicowanie wysokości świadczeń przysługujących osobom, które ukończyły 100 lat, może zaś budzić wątpliwości co do równego traktowania tych osób" - przekazało Biuro Analiz Sejmowych. cytowane przez tabloid.

W obowiązującym stanie prawnym przyznawanie świadczeń honorowych może budzić wątpliwości co do istnienia ku temu podstaw prawnych. Dlatego dokładne zbadanie i rozwiązanie problemu poruszonego w petycji wydaje się uzasadnione - dodano, odnosząc się do petycji w sprawie świadczenia dla 100 latków.

Z petycją do Sejmu zwrócił się dr hab. Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spostrzegł on, że należy uregulować zasady wypłacania świadczeń honorowych.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić