Afgańska waluta w rozsypce. Miały pomóc banknoty z Polski

21

380 mln banknotów miało z Polski dotrzeć do Afganistanu. Zamówienie w 2020 roku złożyła republika tego kraju. W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ruszyła produkcja banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 afgani. Część zamówienia jednak utknęła, a te, które zdążyły dotrzeć na rynek afgański, niebawem mogą zostać jedynymi banknotami w obiegu.

Afgańska waluta w rozsypce. Miały pomóc banknoty z Polski
Afganistan miał dostać od polskiej wytwórni 380 mln banknotów (Getty Images,, ANTON IVANOV)

Jednostką, którą płaci się w Afganistanie, jest afgani. 1 afgani to 100 pul. W tej chwili 1 afgani jest wart nieco ponad 5 groszy. W styczniu 2020 roku pojawiła się informacja, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wygrała konkurs na wydrukowanie banknotów dla Afganistanu, gdyż ten nie posiada własnej mennicy. Do tej pory do tego kraju przekazano 70% zamówienia. Wszystko zmieniło się w sierpniu 2021 roku.

Wówczas władzę w tym kraju przejęli Talibowie. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku zareagował niemal od razu i zamroził aktywa banku centralnego Afganistanu, które opiewały na 7 mld dolarów. To oznaczało koniec płatności online i z pomocą kart kredytowych. Obywatele tego kraju zostali zdani na gotówkę. A ta już powoli nie wytrzymuje codziennego obrotu. Rozpada się - i to dosłownie. Wiele z banknotów ma kilkanaście lat, podczas gdy planowo miały wytrwać w obrocie 3 lata.

Problemy z transportem

Ostatnia transza banknotów miała dotrzeć we wrześniu. Zamówienie z Polski utknęło, gdyż nie ma chętnych do przewożenia gotówki. Nie ma też możliwości zapłaty polskiej wytwórni. Bank Afganistanu nie ma żadnych pośredników, którym mógłby polecić przelanie funduszy.

"Za każdym razem, gdy Bank Afganistanu próbował dokonać płatności na rzecz PWPW przez pośrednika, płatność była odrzucana" - mówił cytowany przez Los Angeles Times Shah Mohammad Mehrabi, członek zarządu Banku Afganistanu.

Kontrakt między polską wytwórnią a Bankiem Afganistanu opiewał na w sumie 4 mln dolarów.

W uprzednich latach PWPW wyprodukowała banknoty dla m.in Hondurasu, Paragwaju, Dominikany i Gwatemali.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić