Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Konrad Bagiński
|

Będzie nowy podatek? Ksiądz szokuje: "Nie ma religii bez pieniędzy"

544
Podziel się

W tym roku ze względu na pandemię w wielu parafiach ksiądz nie będzie chodził po kolędzie. To uderzy w finanse kościoła - pojawia się nawet pomysł wprowadzenia podatku, który trafiałby do kościołów i związków wyznaniowych.

Będzie nowy podatek? Ksiądz szokuje: "Nie ma religii bez pieniędzy"
Proboszcz nie miał maseczki, kiedy chodził po kolędzie (Getty Images)
bEUVmjOt

W tym roku nie będzie tradycyjnego chodzenia od domu do domu po kolędzie, ale nie wszędzie. Władze poszczególnych diecezji mają prawo rozwiązać tę kwestię po swojemu.

Jak wynika z badania UCE Reserach, zdecydowana większość parafii w Polsce zdecyduje się na organizację kolędy w innej formie. Najpewniej będzie to po prostu specjalnie zorganizowana msza. Taką deklarację złożyło 131 z 182 przebadanych miejsc. To 72 proc.

bEUVmjOv
Zobacz także: Ksiądz już nie zapuka. "Konieczne jest wprowadzenie podatku kościelnego"

Specjalną wizytę zorganizuje tylko część miejsc. 18 proc. parafii deklaruje, że na zaproszenie wiernego ksiądz może się do niego wybrać. Na późniejszy termin postawiło 7 proc. przebadanych parafii, a tylko 2,7 proc. już teraz wie, że żadnej kolędy w tym roku nie będzie.

bEUVmjOB

Nie jest tajemnicą, że dla sporej części parafii datki zebrane podczas corocznej kolędy są istotnym zastrzykiem finansowym. Ich brak może być ciosem w finanse wielu parafii.

Nie ma religii bez pieniędzy, zawsze były jakieś formy utrzymania miejsc kultu czy duchowieństwa. W Polsce kolęda jest ważnym elementem finansowania parafii, ale to nie jest element centralny. Nic się nie stanie, jeśli przychody z kolędy będą o wiele mniejsze. To nie będzie szczególnie wielka dziura - mówił w programie "Money. To się liczy" ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Konieczne w Polsce jest wprowadzenie podatku kościelnego, spójnego i sprawiedliwego finansowania kościołów i związków wyznaniowych. Takie systemy są wszędzie w Europie. Od lat postuluję system, jaki działa we Włoszech. Tam, wypełniając co roku zeznanie podatkowe, każdy Włoch wybiera związek wyznaniowy, któremu przekazuje 0,08 proc. podatku - wyjaśniał ks. Kobyliński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUVmjOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(544)
ewa
2 miesiące temu
wstydu nie mają. Pan Jezus był ubogi a oni "niby" są jego przedstawicielami
emeryt
2 miesiące temu
zlamanego grosza, NIGDY
big
2 miesiące temu
każdy kościół i każda religia to oszustwa i kłamstwa
bEUVmjOX
malik
2 miesiące temu
to niech katolicy płaca,a ode mnie wara
kil
2 miesiące temu
Jestem wierzącym ale zyje bardzo skromnie i nie bedę utrzymywał milionerów w koloratkach i purpurach. Nie będę łozył na luksusowe auta ,pałace, dziwki i wyjazdy zagraniczne.Kosciół jest dzisiaj wypaczony. wiecej w nim chciwości, obłudy, zepsucia aniżeli Boga.
Małgorzata
10 miesięcy temu
Kupę kasy od państwa dostają i jeszcze im mało. Niech sami najpierw zaczną płacić podatki.
1234567890345...
10 miesięcy temu
Jestem we Włoszech i nic takiego tu nie ma co za bzdury żadnych podatków..żadnych składek..za pogrzeb kto ile da za mszę też kto chce to da nie jest obowiązkiem jak w Polsce..nie zapłacisz za pogrzeb odpowiednią cenę to ksiądz nie pochować...
....
10 miesięcy temu
Nierentowne instytucje zamyka się.
....
10 miesięcy temu
Ateiści na co mają przeznaczyć podatek? Przecież ich żaden kościół nie wspiera.
Vito
10 miesięcy temu
Tak jest we Włoszech Austrii, Niemczech i innych krajach tyko tam ksiądz dostaje wypłatę, wszystkie msze zamówione przez parafian trafiają do rady parafialnej i to oni wyznaczają kiedy ks, odprawi mszę . Nie ma paktycznie składek choc taca jest wystawiona . To rada parafialna remontuje kościół płaci rachunki ks ma gołą pensje.. Nigdy tak nie zrobią bo okaze się że ,,katolików jest 50% może mniej
ks Marek
10 miesięcy temu
A może najwyższy czas się POmodlić, PO co być takim POmylonym? A później na kolana bo księdza potrzeba?! Czas ucieka, wieczność czeka. Bóg zapłać!
Rebecca
10 miesięcy temu
Jestem szczęśliwa że moje dzieci i wnuki nie żyją w Polsce.i mają naprawdę wolność wyboru wiary.
70+
10 miesięcy temu
Jestem za. Po niedzieli idę do św. Szczepana w KRK po metrykę.
bEUVmjOP
Piotr
10 miesięcy temu
Powinno być jak w niemczech. Kożdy sie deklaruje i płaci podatek. Ale nie wolno im zbierać na tace, ani brać żadnych innych pieniędzy. Za nic. Za śluby,chszciny,komunie czy pogrzeby. Ciekawe ilu wtedy będzie katolików i jak księża wyjdą na tym finansowo.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić