Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Martyna Kośka
|

Brexit. Tanie dzwonienie do Wielkiej Brytanii to już przeszłość. Więcej zapłacimy też za przesyłki

5
Podziel się

Brexit ma wpływ nie tylko na wielomilionowe umowy koncernów, lecz przełoży się również na codzienne sprawy Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii lub mają tam bliskich. Przykładów nie trzeba szukać daleko: to choćby koszt połączeń telefonicznych. Zapomnijcie o tanim roamingu. Zmiany będą dotyczyć też przesyłek.

Brexit. Tanie dzwonienie do Wielkiej Brytanii to już przeszłość. Więcej zapłacimy też za przesyłki
Efekty brexitu odczuje od nowego roku wielu Polaków (Pixabay)
bEIPHNSd

Kto ma bliskich w Wielkiej Brytanii i przyzwyczajony był do rozmów telefonicznych, wkrótce może się bardzo zdziwić wysokością rachunku. Wkrótce każda rozpoczęła minuta połączenia z Polski będzie kosztowała nawet 4,94 zł. Jeśli zaś sami jesteśmy na Wyspach, to za odebranie telefonu zapłacimy aż 2,02 zł za minutę.

I nie powinno to dziwić, bo z początkiem stycznia sfinalizuje się "rozwód" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Po 1 stycznia w różnych obszarach traktowana będzie dokładnie tak samo, jak każde inne państwo nie-unijne.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina abonentom, że nowy cennik wchodzi w życie 1 stycznia.

bEIPHNSf

Dzwonimy do Wielkiej Brytanii. Co się zmieni?

Od nowego roku w przypadku usług roamingu nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące wysokości dodatkowych opłat za usługi. Nie będzie już obowiązywała zasada "Roam like at Home" tj. świadczenie usług bez pobierania dodatkowych opłat oprócz ceny krajowej.

W związku z tym klienci m.in operatorów komórkowych powinni zostać poinformowani o zmianach, nowych stawkach i warunkach świadczonych usług. Prezes UKE wskazuje, że monitoruje sytuację rynkową i analizuje działania podjęte przez poszczególnych dostawców pod kątem stwierdzenia ewentualnych naruszeń przepisów prawa krajowego oraz rozporządzeń unijnych.

bEIPHNSl
Zobacz także: Brexit. Zmiany od nowego roku. "Będą nowe cła i formalności"

Opodatkowane przesyłki z Wielkiej Brytanii

To niejedyna przykra niespodzianka. Więcej zapłacimy również za towary, które zamówimy z Wielkiej Brytanii do Polski, co również ma związek z tym, że Wielka Brytania będzie "krajem trzecim".

bEIPHNSm
Każdy przepływ towarów – poza określonymi limitami – podlega obowiązkom celnym. Oznacza to, że konsumenci będą musieli zapłacić cła i podatki, jeśli będą chcieli importować towary. Jeśli chodzi o zwolnienia z cła mamy reżim małych przesyłek, które są zwolnione z opłaty w wysokości do 150 euro, jeśli chodzi o podatek VAT takie przesyłki są zwolnione do wysokości 22 euro - wyjaśnił w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.

Jeśli jednak transakcja jest dokonywana na drodze zamówienia wysyłkowego, to nawet wtedy ten podatek musiałby zostać zapłacony. Porozumienie ws. brexitu może jedynie wprowadzić brak stawek celnych, ale formalności celne pozostaną, dodał ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIPHNSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Januszek
10 miesięcy temu
Bzdura totalna z rozmowami telefonicznymi.Godzinę temu dostałem smsa od plusa, że od 1 stycznia 2021 taryfa do wielkiej Brytanii tak jak w Unii Europejskiej. Tylko ORANGE już liczy zyski bo zmienił stawki.
Joanna
10 miesięcy temu
Przecież wszyscy dzwonią przez messengera , whatsupa lub line:))))
Margo
10 miesięcy temu
Wielka Brytania poza stawiła połączenia do Europy na tej samej wysokości ale polskie chciwusy będą chciały wycisnąć ludzi jak cytrynę
bEIPHNSH
Niderlandy
10 miesięcy temu
Nie mój problem
BRXIT:)
10 miesięcy temu
Super
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić