Ceny na lotniskach oszalały. Nawet 10 razy drożej niż normalnie

220

Sałatka za 35 zł czy mały croissant za 15 zł to na lotnisku norma. W strefach wolnocłowych na zwykłe śniadanie można wydać małą fortunę. Choć w przypadku zaporowych cen wielokrotnie interweniował UOKiK, drożyzna nadal spędza sen z powiek podróżnych.

Ceny na lotniskach oszalały. Nawet 10 razy drożej niż normalnie
Pasażerowie piszą skargi do UOKiK, zgłaszają też zażalenia do samych lotnisk (Getty Images)

23 złote za… kanapkę z żółtym serem? Takie ceny panują na lotnisku w Modlinie, pisze za pośrednictwem Facebooka dziennikarz i podróżnik Michał Cessanis. Post szybko zyskał na popularności, a kolejni internauci zaczęli wymieniać, do jakiego stopnia doszło szaleństwo cenowe na lotniskach.

Przedstawiciele portu mają jednak tłumaczenie. W rozmowie z portalem "Business Insider" biuro prasowe Lotniska Chopina wskazuje, że strefa zastrzeżona lotniska jest "bardzo specyficzna". Konkretni pracownicy muszą uzyskać odpowiednie pozwolenia, przejść wymagane szkolenia. Wszystko to wymaga więc czasu. A jaki ma to wpływ na ceny?

Okazuje się, że ogromny. Przedmioty, które trafiają do strefy zastrzeżonej, muszą być bowiem bezpieczne. W grę wchodzi cały proces kontroli. Jak puentują przedstawiciele portu, wszystko to może wpływać na koszty ponoszone przez najemców lokali.

Zobacz także: Dramatyczna relacja ewakuacji z Afganistanu. Kluzik-Rostkowska: ''Nie mieliśmy pewności, czy dzieci dotrwają do rana''

Co da się zmienić?

Komisja Europejska ustaliła, że woda butelkowana na lotniskach powinna być dostępna za cenę 5 zł za pół litra. Choć nie każdy port do zaleceń się stosuje, to i tak jest to przecież zaledwie "kropla" w morzu potrzeb. Ceny produktów potrafią bowiem przyprawić o zawrót głowy.

A co na to UOKiK? Niestety, urząd sprawie cen na lotniskach może zrobić niewiele. Kontrolerzy mogą ingerować w ceny tylko, jeżeli wynikają one z zawarcia niedozwolonego porozumienia lub nadużycia pozycji dominującej.

Mimo tego, że temat powraca jak bumerang, również lotniska nie mogą zrobić w tej kwestii wiele. Ceny sprzedawanych produktów ustalane są bowiem przez sprzedawców w ramach ich polityki handlowej.

Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Facebooka. Ekspertka komentuje
Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić