Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Co jeśli UE zabierze Polsce środki? Deklaracja rzecznika rządu

989
Podziel się:

Komisja Europejska ponagla Polskę w sprawie zapłaty kar za działalność kopalni Turów. Do tego wątku w wymowny sposób odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller. Padła ważna deklaracja.

Co jeśli UE zabierze Polsce środki? Deklaracja rzecznika rządu
Piotr Mueller (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

W czwartek Komisja Europejska przekazała informację, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów. Podkreślono ponadto, że do tej pory pieniądze nie zostały wpłacone.

Rzecznik KE Balazs Ujvari podał, że jeśli Polska nie dokona płatności, to dojdzie do potrącenia środków z funduszy należnych z budżetu UE.

Przypomnijmy, że 20 września Trybunał Sprawiedliwości UE na skutek wniosku Czechów nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie. To efekt niewdrożenia środka tymczasowego i niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Piotr Mueller mówi o postępowaniu niezgodnym z przepisami

Rzecznik rządu Piotr Mueller nie ukrywa, że "zasadniczo nie zgadza się z decyzją TSUE" o nałożeniu kary na nasz kraj, ponieważ - w jego opinii - "wykracza to poza kompetencje UE".

W związku z tym, to, co możemy robić, to czekać na działania Komisji Europejskiej w tym zakresie. Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z przepisami prawa unijnego potrącić te środki z tych środków, które są przekazywane do budżetu polskiego, to oczywiście zawsze może tak zrobić, natomiast bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest dla nas najważniejsze - zaznaczył Mueller, cytowany przez PAP.

Zadeklarował również, że rząd "jest w stanie ponieść koszt, który zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(989)
Dobra rada
9 miesięcy temu
Ukraina PODZIELA UNIJNE WARTOŚCI i dlatego Ukraina ma wsparcie od Unii Europejskiej i całego zachodu oraz NATO bo popiera zachodnie i europejskie wartości. Ukraina ma wsparcie nie tylko humanitarne ale również materialne, finansowe, militarne itd. Więc wyciągnięcie wnioski.
Wała.......
10 miesięcy temu
.... jak Polska cała. Należało by ustawić wielki baner w kierunku południowym ze znakiem graficznym o takiej treści, obok prototypowego niewielkiego bloku energetycznego z zamkniętym układem chłodniczym..... przy elekrowni w Turowie.
Gość
11 miesięcy temu
"Rząd jest w stanie ponieść koszty" , Rząd nie zarabia i nie ma pieniędzy , to podatnicy będą musieli ponieść ten koszt , może rzecznik Rządu powinien się zastanowić a nie pieprzyć głupoty. Może powinni sprawdzić czy społeczeństwo chce ponosić taki koszt.
Artur
11 miesięcy temu
PiS kopiuje rozwiązania i strategie, które z sukcesem zostały zastosowane wcześniej w Rosji. Weźmy choćby kwestie światopoglądowe. Cała ta ofensywa wymierzona w imigrantów, a ostatnio w osoby LGBT, wcześniej została z sukcesem przeprowadzona na Wschodzie. Nawet wykonawców PiS ma podobnych. To nie tylko młodzi nacjonaliści, ale też środowiska kibicowskie. Przy okazji rząd istotnie osłabił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w raz z nią polski kontrwywiad, który powinien przeciwdziałać rosyjskiej ingerencji.
Bolesław
11 miesięcy temu
Polska idzie dziś drogą Wielkiej Brytanii, co może zakończyć się Polexitem. – Gdy jakimś krajem rządzą nieodpowiedzialni ludzie, wszystko jest możliwe. Pamiętajmy, że na oceny Unii może wpłynąć propaganda. Telewizja Kurskiego już teraz sączy jad na temat Unii i coraz bardziej podsyca antyunijne nastroje!! To w interesach Moskwy jest bowiem, byśmy najpierw uwierzyli, że nas Zachód zdradzi, potem, że damy sobie bez niego radę, a na końcu, żebyśmy to my zdradzili Zachód. Kto wie, czy niektórzy politycy, eksperci i komentatorzy nie stali się, aby zakładnikami, ale nie narodowych traum, a obcych interesów. Moskiewskich interesów. ODDAĆ POLSKĘ W ŁAPY PUTINA!! NIEDOCZEKANIE!
Prawda
11 miesięcy temu
BEZ KITU, RZĄD PIS ZNISZCZY POLSKĘ I PUTIN NA NAS ŁAPY POŁOŻY! POLSJA DAŁA NIECAŁE 53 MILIARDY A WZIĘŁA GRUBO PONAD 163 MILIARDY! Lewica jest najbardziej proeuropejską partią a od unijnych wartości uzależnione są dotacje. I LEWICA PODZIELA UNIJNE WARTOŚCI BARDZIEJ NUŻ PO I INNI! Zrzeknięcie się katolicyzmu i konserwatyzmu przez Polskę na rzecz europejskich wartości jest tym samym co Zrzeknięcie się Polski swoich pogańskich wierzeń i swojej słowiańskiej kultury na rzecz chrześcijaństwa narzuconego nam przez inne państwa! A nie przyjęcie unijnych wartości da taki sam efekt jaki Polsce dałoby trwanie przy pogańskiej wierze . Gdzie tam Putin położy ŁAPSKA na Polsce i dlatego płaci polskim narodowcom za podsycanie antyuninych nastrojów żeby polska z Unii wyszła albo żeby unia Europejska sama Polskę wywaliła! Tylko skąd Polska weźmie kasę na zwrot pieniędzy, które wzięła od Unii??? NASZ RZĄD ZE SWOICH PRYWATNYCH MAJĄTKÓW TEGO NIE ZROBI, TYLKO NAM ZROBI HIPERINFLACJĘ! Polski rząd to hipkkryci oczekują kasy od Unii Europejskiej i jednocześnie pogardzają jej wartościami, powołują się na europejskie wartości oraz przepisy Unii Europejskiej jednocześnie je łamiąc i będąc ich przeciwnikami!
zamiast
11 miesięcy temu
Zastawiania haków, inwigilacji i terroryzowania pegasusem, wystarczyło by zmodernizować jedną przestarzała elektrownię węglową o mocy 200MW poprzez zmianę układu otwartego chłodzenia na zamknięty, bez naruszania programów socjalnych dobrej zmiany i nowego ładu aby mógł być wytwarzany dodatkowy zysk, równoważny do ponoszonych obecni kar za kopalnię Turów tj. 500 000 euro dziennie.
Tomasz
11 miesięcy temu
Polska pierwszy raz od dawna nie ma prezydenta.
antyp
11 miesięcy temu
Biedny chłopak straszy UE tylko zapomniał powiedzieć z jakich środków poniesie te koszty, udaje że nie wie o pieniądzach ze sprzedaży praw emisji CO2 i gdzie zniknęły zamiast trafić na transformację energetyki.
J20
11 miesięcy temu
cały
jarek
11 miesięcy temu
Nie dajcie się nabrać bolszewikom, bo ja tam byłem sześć lat ot 1940r do 1946r.
jarek
11 miesięcy temu
Tak samo twierdzi, Łukaszenka że to są migranci na Polskiej granicy,to jest kłam, gdyż to są najemnicy do wojny hybrydowej, gdyż jak będą w UE to Putin broń dostarczy.
HUBAL
11 miesięcy temu
NIE ROZUMIE TEGO JAK MORZNA KARAC NIEPODLEGLY SOWERENNY KRAJ CHYBA ZE JEST INACZEJ MAFIA POBIERA CHARACZ I TO MA BYC UNIA JA DZIEKUJE P PREMIERZE ANI KROKU W TYL
musztarda....
11 miesięcy temu
.... po obiedzie. Bo zamiast 500+ itp. w 2015 r, rząd postawił by sobie za cel nr 1 modernizację energetyki to teraz nie było by żadnej wielkiej inflacji. Te widoczne przy elektrowniach kłęby pary wodnej z chłodni kominowych to są wyrzucane na ogrzewanie powietrza pieniądze. Przecież można w oparciu o ogólnodostępną wiedzę przebudować otwarty układ chłodzenia przepracowanej pary na zamknięty. Tylko że Kaczyński nie zna się na termodynamice.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić