aktualizacja 

Coraz więcej osób nie płaci alimentów. Kwota jest już rekordowa

8

Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że coraz więcej osób nie płaci swoich zobowiązań. Łączna kwota wynosi już prawie 15 mld złotych. "Niestety, dane naszego rejestru to tylko część smutnej rzeczywistości" - powiedział Sławomir Grzelak, prezes BIG InfoMonitor.

Coraz więcej osób nie płaci alimentów. Kwota jest już rekordowa
Coraz więcej osób nie płaci alimentów. (Getty Images)

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor kwota niespłaconych zadłużeń to już prawie 15 mld złotych. Alimentów nie płaciło prawie 289 tys. osób, z czego 96 proc. stanowią ojcowie.

Coraz więcej osób nie płaci alimentów

Średnio na dłużnika alimentacyjnego przypada obecnie 51 845 zł – o 3 779 zł więcej niż przed rokiem. Na zmianę wpłynął m.in. fakt, że informacje o zaległościach dłużników alimentacyjnych nie są już usuwane z Biur Informacji Gospodarczej po 6 latach od ich powstania, lecz dopiero po spłacie długu wobec Skarbu Państwa - wyjaśniono w raporcie.

Dane pochodzą z okresu do listopada. W raporcie wspomniano także o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Okazuje się, że część rodziców, którzy nie płacą na co dzień alimentów, zdecyduje się na zakup prezentu pod choinkę. Nie jest to jednak spora grupa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mój wizerunek jest niewygodny dla wielu instytucji, radiostacji". Szpak o nieobecności jego piosenek w radiach
Ostatecznie na zakup prezentu zdobywa się niewielu (ok. 7 proc.), co oznacza, że w najlepszym przypadku jedynie co 10. dziecko dostanie coś na Gwiazdkę od rodzica, który nie partycypuje w kosztach jego wychowania - napisano.

Okazuje się, że alimenty mają wpływ także na prezenty kupione przez rodzica sprawującego opiekę. Przez brak pomocy finansowej, prawie 2 mln dzieci nie zobaczy pod choinką żadnych prezentów.

Gdzie jest najwięcej dłużników? Otóż na Mazowszu. Tam zaległości wynoszą już prawie 2 mld złotych. Na drugim miejscu znajduje się Śląsk, gdzie długi alimentacyjne to 1,6 mld złotych. Na Pomorzu i Dolnym Śląsku zobowiązania to 1,2 mld zł, 1,1 mld zł mają Wielkopolska i woj. kujawsko-pomorskie.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić