Czeka nas podwyżka czynszów? Eksperci nie mają dobrych wiadomości

10

Ceny energii elektrycznej, gazu, ciepła oraz utrzymanie nieruchomości - to składowe naszych rachunków za czynsz. Eksperci ostrzegają, że w przyszłym roku mogą one wystrzelić w górę i uderzyć nas po kieszeni.

Czeka nas podwyżka czynszów? Eksperci nie mają dobrych wiadomości
Eksperci sceptyczni co do cen czynszu (Pixabay)

Pierwszym "straszakiem" jest prąd. Z końcem tego roku wygasną rządowe dopłaty do energii elektrycznej. Administratorzy nieruchomości już teraz alarmują, że oferowane przez sprzedawców ceny prądu są wyższe o 20 proc. od ostatnich. Jednak rząd nie wyklucza, że programy osłonowe jeszcze się pojawią. Bo to, że nie ma ich w budżecie na przyszły rok nie świadczy, że nie będzie ich wcale.

Podobnie było w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023, a Polacy mogą z tego rozwiązania korzystać - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, cytowana przez "Super Express".

Na energii elektrycznej problemy się nie kończą

Zamrożona jest obecnie także cena gazu. Aktualnie zablokowano ją na poziomie 200 zł/MWh. Tymczasem jeszcze dwa lata temu było to od 80 do 100 zł/MWh. Także tutaj zamrożenie stawek zaplanowano do końca 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Radosna nowina" prezesa NBP. Członek RPP: nie wiem, skąd on wziął tę liczbę

Kolejnym problemem mogą być opłaty za utrzymanie nieruchomości. O czystość klatek czy podwórek dbają osoby sprzątające, a o bezpieczeństwo - ochrona. Ich pensje w wyniku podwyżki płacy minimalnej i inflacji mogą wzrosnąć od stycznia 2024 r. A to na własnej kieszeni odczują mieszkańcy tych nieruchomości.

Interia zwraca uwagę, że resort klimatu nie wyklucza wprowadzenia "jednego dużego pakietu, który obejmuje gaz, ciepło, prąd, gospodarstwa domowe, podmioty wrażliwe", który pomógłby w zatrzymaniu galopujących stawek.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić