Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Dałeś pracownikowi prezent? Podatek może cię nie ominąć

2
Podziel się:

Dawanie prezentom podwładnych może nieść za sobą skutki podatkowe. Okazuje się, że ważne jest źródło, z którego upominki zostały sfinansowane oraz wartość takiego świadczenia. Inaczej przepisy wyglądają w przypadku emerytów i rencistów.

Dałeś pracownikowi prezent? Podatek może cię nie ominąć
Jak wygląda podatek od prezentów? (Adobe Stock)

Prezenty droższe niż mogłoby się wydawać

Podatek zapłacą ci, którzy wręczyli pracownikom prezenty podczas firmowej imprezy. Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem Prawo.pl Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, taki upominek spełnia kryteria przychodu ze stosunku pracy.

Sama definicja zjawiska jest jednak szersza. Chodzi o te świadczenia, z których pracownik skorzystał dobrowolnie. Wówczas to w interesie pracownika, nie pracodawcy, upominek stanowi korzyść w postaci "powiększenia aktywów" lub "uniknięcia koniecznego wydatku".

Istnieją jednak pewne wyjątki

Podatku nie zapłaci ten pracodawca, który wręczy podarek w ramach środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych. Wartość prezentów nie może być jednak wyższa niż 1 tys. zł.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Podobnie wygląda sprawa z bonami czy talonami. Pracodawca nie zapłaci za nie dodatkowego podatku, gdyż w świetle prawa nie są to dobra materialne. Wyjątek stanowią jednak otrzymane od pracodawcy karty przedpłacone.

Jeszcze inaczej wygląda przypadek emerytów i rencistów, jeśli prezenty daruje im właśnie były pracodawca. Portal prawo.pl wskazuje, że mogą być one zwolnione z podatku dochodowego, jeśli roczna wartość podarków nie przekroczy 3 tysięcy zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Olcia
8 miesięcy temu
Na wczorajsze Mikołajki od szefa z poczty kwiatowej dostaliśmy kosze słodkości. Na święta nie wiem co otrzymamy, ale księgowe na pewno obejdą te przepisy tak by wszystko było ok.
Metro66
8 miesięcy temu
Jeśli tak to wyłączam Polsat .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić