aktualizacja 

Dentysta zabrał głos. Pacjent: "Ceny wizyt u stomatologa przerażają"

884

Istnieje coraz mniej gabinetów, w których można leczyć zęby na NFZ. Na leczenie odpłatne natomiast nie wszystkich stać. W związku z tym Polacy decydują się na wyrywanie zębów. Potwierdzają to zarówno pacjenci, jak i lekarze.

Dentysta zabrał głos. Pacjent: "Ceny wizyt u stomatologa przerażają"
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Dziś leczenie kanałowe kosztuje od 200 do 600 zł za kanał. "Super Express" zauważa, że do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć choćby znieczulenie czy wypełnienie (plombę). Może zdarzyć się tak, że za wyleczenie chorego zęba będziemy musieli zapłacić wręcz majątek.

Kiedy pacjenci słyszą cenę za wyleczenie zęba, czasami domagają się, aby go usunąć. Tak robią osoby, których na leczenie nie stać. Zawsze tłumaczę takim pacjentom, że nie powinno się usuwać zębów, kiedy jest szansa na ich wyleczenie, lecz jeśli pacjent ma takie życzenie, nie mam wyjścia. Zdarza się więc, że usuwam ząb - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Małgorzata Lindorf, stomatolog i przewodnicząca komisji stomatologicznej w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi.

Nie brakuje osób, które są wręcz zmuszone do podejmowania decyzji o ekstrakcji zęba. - Ceny wizyt u stomatologa przerażają. Żeby wyleczyć lub wypełnić ubytek zęba trzeba zapłacić kilkaset złotych. I to nie ma znaczenia, czy leczymy swoje, żeby czy mleczaki dziecka. Ja wolę wyrwać bolącego zęba niż płacić po 300-400 zł lub więcej - przekazała za pośrednictwem "SE" 36-letnia pacjentka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Magda Gessler o inflacji i galopującym wzroście cen. Ma radę, żeby robić rozsądniejsze zakupy

Dlaczego lekarze nie chcą umów z NFZ?

Lekarze nie chcą zawierać umów z NFZ. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Niestety liczba takich gabinetów systematycznie się kurczy. Lekarze nie chcą podpisywać umów z Funduszem, ponieważ przez niskie wyceny jest to nieopłacalne. Ci, którzy jeszcze pracują na umowie z NFZ, wkrótce odejdą z zawodu, ponieważ są w wieku przedemerytalnym - podsumowała dr Małgorzata Lindorf.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić