Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Dodatek do emerytur EWK. Dobre wiadomości z Sejmu

31
Podziel się:

Dobra wiadomość dla osób, które otrzymują tzw. emeryturę EWK. Dostaną one również świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne. Stosowna ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

Dodatek do emerytur EWK. Dobre wiadomości z Sejmu
Dodatek do emerytur EWK. Dobre wiadomości z Sejmu (Adobe Stock)

Sejm w piątek uchwalił ustawę podwyższającą tzw. emerytury EWK. "Za" głosowało 438 posłów, dwóch było przeciw, dwóch się wstrzymało. Wcześniej odrzucono poprawki opozycji, które zakładały, że na wypłacenia wyrównawcze będą mogły liczyć również osoby pobierające wcześniejsze emerytury - podaje PAP.

Dodatek do emerytur EWK. Dobre wiadomości z Sejmu

Ustawa regulująca kwestię emerytur EWK to inicjatywa posłów Kukiz'15. Dzięki nowym przepisom, emeryci pobierający takie świadczenia będą mogły liczyć na dodatek finansowy w przypadku, gdy ich emerytury są niższe niż świadczenia pielęgnacyjne.

Tzw. emerytury EWK to zasługa rozporządzenia Rady Ministrów z 1989 roku. Pozwoliło ono na przechodzenie na emeryturę, bez względu na wiek, jednemu z rodziców. Wystarczyło, aby miał on wymagany okres zatrudnienia i był zmuszony przerwać pracę ze względu na opiekowanie się chorym dzieckiem. Owe regulacje przestały obowiązywać w roku 1999, ale osoby, które do tego momentu posiadały prawo do świadczenia EWK, zachowały uprawnienia.

Zobacz także: Duchowny o 1 listopada: święto zgody narodowej. Tłumaczy, co miał na myśli

W tej chwili rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mogą liczyć na świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak opiekunom, jeśli posiadają prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Taka regulacja przepisów sprawiła, że osoby otrzymujące emeryturę EWK nie mogły dotąd liczyć na wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego.

Wysokość emerytury EWK (1971 zł) i świadczenia pielęgnacyjnego (1250,88 zł) znacząco się różnią - podkreśla PAP.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, świadczenie wyrównawcze będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej do emerytury lub renty EWK. Stosowny dokument w tej sprawie należy złożyć do ZUS lub innego organu, który wypłaca świadczenie. W przypadku złożenia wniosku do 28 lutego 2022 roku zostanie on rozpatrzony do 31 marca 2022 roku.

Złożenie wniosku w terminie gwarantuje otrzymanie świadczenia wyrównawczego począwszy od 1 stycznia 2022 roku. Będzie ono wypłacane po dokonaniu rocznej waloryzacji wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym.

Wysokość świadczenia wyrównawczego będzie zależna od kwoty emerytury EWK. Dodatek będzie wynosić tyle, aby zniwelować różnicę pomiędzy emeryturą a świadczeniem pielęgnacyjnym, na jaki obecnie mogą liczyć opiekunowie dzieci wymagających opieki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
krolowa
7 miesięcy temu
No pewnie ja tez mam taka emeryure malo bo bylam na EWK dzis mam 70 lat i nie dostane wyrownania.Wogole nie powinno byc takich emeryutow 1335,44 tak teraz bedzie bo ja mam.I zadnego wyrowania tez nie dostane bo porobili haczyki w tej ustawie i co z tego ,ze bylam ,ale nie dostane.
krolowa
7 miesięcy temu
Ta ustawa to jak zwykle bubel nie wiem kto dostanie tyle art.w tej ustawie ,ze trzeba by bylo czytac caly dzien.Po co to komu powinien byl jeden przepis i koniec malo kto dostanie to wyrownanie tak ustalili ,ze malo kto dostanie prawie nikt.Bo tutaj nei chodzi o forlmalnosc jak pisze ,ze emercyi ktorzy kiedy byli na EWK dostana wyrownanie sa haczyli w ustawie i ja jednak nie dostane.
PIEKNA
10 miesięcy temu
BRAWO PIS SUPER JA SIE CIESZE BO SKONCZY SIE MOJA BIEDA MAM WLASNIE EMERYURE EWK I MAM 1250ZL BRUTTO.BOZE CHYBA MNIE WYSLUCHAL.
WITEK
11 miesięcy temu
A STAŻOWE GODNE OBIECANE OD KIEDY OSZUKANCY
żałosne
11 miesięcy temu
Opozycja zablokuje jak podwyżkę akcyzy. Taka opozycja to skarb. Kwiczą po co nam rząd a ja pytam po nam opozycja?
brawo PIS
11 miesięcy temu
dziękujmy PIS- owi a nie hejtujmy
czart
11 miesięcy temu
Nie wypowiadam się w sprawie EWK. Przy okazji chcę poruszyć inny wątek niskich emerytur ! A mianowicie,obecnie rządzący widać,że za wszelką cenę szykują się do wygrania następnych wyborów w 2022 roku i "kupują",a raczej "przekupują" emerytów,którzy mają niskie emerytury ! A ja się pytam dlaczego mają niskie emerytury ? Ano dlatego,że : 1. Przepracowali tylko 20 lat. 2. Pracowali na czarno nie odprowadzając składek ZUS 3. Większość życia pracowali na saksach w USA (górale),w Niemczech i w krajach skandynawskich ! Dzisiaj ci ostatni żyją w luksusach,jeżdżą drogimi autami i na kontach mają fortuny w walucie ! Szlag mnie trafia,że ci co mają 2300 zł brutto będą zwolnieni z podatku VAT,a ja która przepracowałam 40 lat i tyleż samo opłacania składek ZUS i mająca 2550 zł brutto już nie będę zwolniona z podatku VAT. I to jest sprawiedliwość po pisiemu ! Pijaków,patologię i cwaniaków ten rząd (kaczyński) traktuje jako biednych i niezaradnych,a tych co starają się nie żyć na garnuszku innych ograbiają do ostatniego grosza ! Kaczyńskiego powinno piekło pochłonąć i diabli powinni go usmażyć w gorącej smole !
lol
11 miesięcy temu
a od kiedy godne stażowe niezaleznie od wieku OBIECANE
parasol
11 miesięcy temu
Dopiszcie jeszcze o ile emerytom wzrosły w ostatnim roku koszta życia. Widzę po dziadkach. Poza lekami, gdzie teraz mają 20% seniorskiej ulgi w dozach to cała reszta drastycznie poszła w górę - i rachunki, i jedzenie.
Ekspert
11 miesięcy temu
Dobra wiadomość że Jarek będzie rzucony na kolana przez Unię Europejską szkoda że to zwykli obywatele będą musieli zapłacic rachunki
AntyTeza
11 miesięcy temu
Dobra wiadomosc - inflacja wzrosnie, rowniez dobra wiadomoscia jest nakaz placenia kary w wysokosci 1 MILIONA EURO DZIENNNIE za lamanie prawa.
Pytam 😭
11 miesięcy temu
Emerytura jest świadczeniem wypracowanym. Liczą się lata i suma wpłaconych /czytaj ukradzionych/ składek. Każde dodatkowe kwoty nie powinny być nazywane emeryturą i nie powinny być wypłacane z funduszy emerytalnych ZUS. Od tego są np MOPSY czy inne organizacje.
Emeryt
11 miesięcy temu
Emerytur powinny być równo waloryzowane. Jak sędziów w stanie spoczynku. A nie jakieś mikroprocenty. Najbiedniejsi dotowani na emeryturach, dopłatach do prądu. A średniacy ubożeją. Niesprawiedliwość społeczna. Emerytura traci siłę nabywczą.
kowal
11 miesięcy temu
jeżeli rząd coś daje to znacz że ktoś jest pokrzywdzony
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić