Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Te święta będą inne. Drożyzna nie oszczędzi 70 proc. Polaków

76
Podziel się:

Rosnąca inflacja nie pomaga wczuć się w nastrój świąt. Aż 92. proc. Polaków odczuwa wzrost inflacji w naszym kraju, ma to niestety bezpośredni wpływ na przygotowania do świąt. Na czym przede wszystkim oszczędzamy w święta i ile wydamy na przygotowania i prezenty?

Te święta będą inne. Drożyzna nie oszczędzi 70 proc. Polaków
Emeryt liczący wydatki na Święta (East News, Bartlomiej Magierowski)

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia upłyną pod znakiem inflacji i czwartej fali pandemii. O ile do koronawirusa zdążyliśmy się już jako społeczeństwo przyzwyczaić, o tyle drożyzna daje nam popalić.

Inflacja ma wpływ na świąteczne plany Polaków. Większość badanych zamierza ograniczyć wydatki i nieco skromniej niż zwykle obchodzić Boże Narodzenie. Na czym zaoszczędzą respondenci?

Drożyzna nie oszczędza Polaków. 12 dań wigilijnych? Nie tym razem

37 proc. badanych oświadczyło, że wyda mniejsze kwoty na jedzenie i przyrządzi mniej potraw świątecznych niż zwykle. Niewiele mniejsza grupa, bo 33 proc. respondentów, deklaruje, że kupi mniej prezentów w te święta.

Jednak nie wszyscy planują świętować skromniej niż zwykle. 22 proc. badanych nie jest w stanie określić, czy wyda tego roku mniej czy więcej na przygotowania do świąt. Z kolei 17 proc. wprost deklaruje, że na Bożym Narodzeniu oszczędzać nie będzie. 4 proc. badanych nie musi mierzyć się z takim dylematem, ponieważ w ogóle nie obchodzi tego święta.

Boże Narodzenie w liczbach. Do 500 zł na prezenty

Z deklaracji badanych wynika, że w zeszłym roku głębiej sięgali do kieszeni przy kupowaniu prezentów świątecznych. Najwięcej, bo 22 proc., na prezenty wydało od 251 do 500 zł, drugą najliczniejszą grupą (poza niezdecydowanymi) byli respondenci, którzy zapłacili 501 zł – 1 tys. zł. W tym roku 20 proc. badanych wyda na prezenty kwotę w przedziale 251 – 500 zł, ale 17 proc. chce ograniczyć ten wydatek do 101 – 250 zł.

Maksymalnie tysiąc złotych na prezenty wyda w tym roku 11 proc. badanych. To spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłymi świętami. Warto jednak zaznaczyć, że dużą grupę stanowią respondenci, którzy nie są w stanie określić, ile wydali w zeszłym roku na prezenty (19 proc.) i ile zapłacą za tegoroczne podarunki dla bliskich (23 proc.).

A co z innymi przygotowaniami do świąt? Wydamy mniej niż zwykle

Najliczniejsza grupa badanych nie jest w stanie określić, ile wydała na żywność, dekoracje i inne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Zeszłorocznych kosztów nie jest w stanie ocenić 29 proc. respondentów, a tegorocznych – 34 proc. Drugą najliczniejszą grupę stanowią w obu przypadkach osoby, które wydadzą na organizację świąt od 251 do 500 zł, jednak w tym roku owa grupa zmalała o 4 punkty procentowe.

Liczniejsza niż w zeszłym roku grupa wyda na święta do 250 zł (wzrost z 10 proc. respondentów do 15 proc.). Z kolei o 4 punkty procentowe mniejsza grupa respondentów wyda do tysiąca złotych na organizację świąt (z 17 do 13 proc.)

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 26 – 29 listopada 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
DemonInflacji
12 miesięcy temu
Niestety, ale bezpowrotnie już skończyły się czasy stabilnych w miarę cen które były jeszcze ze trzy lata temu. Raz spuszczony ze smyczy demon inflacji już nie da się tak łatwo okiełznać. Czeka nas wiele lat z galopującą inflacją. I oby to nie skończyło się po prostu hiperinflacją i cenami w milionach złotych jak to było w latach 90tych ubiegłego wieku...
Rozsądek
12 miesięcy temu
Jest pandemia,a w sklepach pełno ludzi kupujących co popadnie bo jest zbyt tanio.Jeszcze te durne promocje.
emeryt
12 miesięcy temu
Za Gierka latał wierszyk. który znów jest aktualny. "Nie cieszcie się osły, że wam pensje wzrosły. Ja ceny podwoję i wyjdę na swoje."
1,2,3
12 miesięcy temu
Ten portal tylko nakręca spiralę niby niezadowolenia a nie Polacy.PO chyba wam płaci.
Pol
12 miesięcy temu
Źle rządzą pisy
zibi
12 miesięcy temu
a czego baranki sie spodziewaliscie Rozdawnictwo zawsze konczy sie hiperinflacja
Polityk
12 miesięcy temu
Widzę, że na zdjęciu emeryt chyba tuż po wypłacie świadczenia. No no. Za dużo tego tam ma. Trzeba jakiś nowy podatek wymyślić! Później kitrają tysiące pod poduchą i kuszą wyłudzaczy na wnuczka.
Bat Chłopski
12 miesięcy temu
Emerytom jest stale źle. Kto broni im jeść resztki ze śmietnika? Nie są opodatkowane i mogą sobie wyzbierać co chcą zupełnie za darmo! No właśnie! Setki ton żywności marnuje się każdego roku! Zamiast narzekać dajcie dobry przykład!
Rebeliant
12 miesięcy temu
A co wy tak narzekacie? 500 plus jest, trzynasta emerytura jest, czternasta jest, to was stać na pokrycie inflacji. To przecież wasz kochany rząd wam dał (a zabierze pięć razy tyle) i dał wam też wysoką inflację (aby się wam w głowach nie poprzewracało). Więc na kolana, modły za pisiorów i wdzięczność aż po grób.
Kajo
12 miesięcy temu
Bardzo dobrze chcieliście PiS macie , rozdawali wszystkim , jak Barlceroqicz mówił co będzie to był hejtowany a jest dokładnie tak jak powiedział to teraz pretensje do pisiorkow
Bzdety
12 miesięcy temu
Pensje poszły w górę i ceny też logiczne, wyborcza, wp, TVN, razem wywęszyły spisek zgłosicie do TSUE, że na świecie śliwka droższa i burak, i prąd nawet .
facet
12 miesięcy temu
Bo człowiek z głupoty nakupuje, a później wyrzuca. Mniej kupić to i dla zdrowia lepiej i dla portfela lżej.
Ona
12 miesięcy temu
Tak te święta będą inne ..drogie swoją drogą ..firmy chwalą się premiami rocznymi odbieranymi cicho pod stołem, klepiąc pracownika po ramieniu. Sklepy windują ceny, a ministrowie po podwyżkach. Wszystko jasne.
Jaro
12 miesięcy temu
A kto jest winny tej inflacji?No jak to kto?-Tusk.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić