Te święta będą inne. Drożyzna nie oszczędzi 70 proc. Polaków

129

Rosnąca inflacja nie pomaga wczuć się w nastrój świąt. Aż 92. proc. Polaków odczuwa wzrost inflacji w naszym kraju, ma to niestety bezpośredni wpływ na przygotowania do świąt. Na czym przede wszystkim oszczędzamy w święta i ile wydamy na przygotowania i prezenty?

Te święta będą inne. Drożyzna nie oszczędzi 70 proc. Polaków
Emeryt liczący wydatki na Święta (East News, Bartlomiej Magierowski)

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia upłyną pod znakiem inflacji i czwartej fali pandemii. O ile do koronawirusa zdążyliśmy się już jako społeczeństwo przyzwyczaić, o tyle drożyzna daje nam popalić.

Inflacja ma wpływ na świąteczne plany Polaków. Większość badanych zamierza ograniczyć wydatki i nieco skromniej niż zwykle obchodzić Boże Narodzenie. Na czym zaoszczędzą respondenci?

Drożyzna nie oszczędza Polaków. 12 dań wigilijnych? Nie tym razem

37 proc. badanych oświadczyło, że wyda mniejsze kwoty na jedzenie i przyrządzi mniej potraw świątecznych niż zwykle. Niewiele mniejsza grupa, bo 33 proc. respondentów, deklaruje, że kupi mniej prezentów w te święta.

Jednak nie wszyscy planują świętować skromniej niż zwykle. 22 proc. badanych nie jest w stanie określić, czy wyda tego roku mniej czy więcej na przygotowania do świąt. Z kolei 17 proc. wprost deklaruje, że na Bożym Narodzeniu oszczędzać nie będzie. 4 proc. badanych nie musi mierzyć się z takim dylematem, ponieważ w ogóle nie obchodzi tego święta.

Boże Narodzenie w liczbach. Do 500 zł na prezenty

Z deklaracji badanych wynika, że w zeszłym roku głębiej sięgali do kieszeni przy kupowaniu prezentów świątecznych. Najwięcej, bo 22 proc., na prezenty wydało od 251 do 500 zł, drugą najliczniejszą grupą (poza niezdecydowanymi) byli respondenci, którzy zapłacili 501 zł – 1 tys. zł. W tym roku 20 proc. badanych wyda na prezenty kwotę w przedziale 251 – 500 zł, ale 17 proc. chce ograniczyć ten wydatek do 101 – 250 zł.

Maksymalnie tysiąc złotych na prezenty wyda w tym roku 11 proc. badanych. To spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłymi świętami. Warto jednak zaznaczyć, że dużą grupę stanowią respondenci, którzy nie są w stanie określić, ile wydali w zeszłym roku na prezenty (19 proc.) i ile zapłacą za tegoroczne podarunki dla bliskich (23 proc.).

A co z innymi przygotowaniami do świąt? Wydamy mniej niż zwykle

Najliczniejsza grupa badanych nie jest w stanie określić, ile wydała na żywność, dekoracje i inne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Zeszłorocznych kosztów nie jest w stanie ocenić 29 proc. respondentów, a tegorocznych – 34 proc. Drugą najliczniejszą grupę stanowią w obu przypadkach osoby, które wydadzą na organizację świąt od 251 do 500 zł, jednak w tym roku owa grupa zmalała o 4 punkty procentowe.

Liczniejsza niż w zeszłym roku grupa wyda na święta do 250 zł (wzrost z 10 proc. respondentów do 15 proc.). Z kolei o 4 punkty procentowe mniejsza grupa respondentów wyda do tysiąca złotych na organizację świąt (z 17 do 13 proc.)

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 26 – 29 listopada 2021 roku.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić