Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Fatalne informacje. "Na półkach sklepowych może zrobić się pusto"

118
Podziel się:

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o tym, że już niedługo w Polsce może zabraknąć pieczywa. Jak sprawę komentują przedstawiciele branży piekarniczej? Niestety, okazuje się, że taki scenariusz wcale nie jest nieprawdopodobny.

Fatalne informacje. "Na półkach sklepowych może zrobić się pusto"
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay, Couleur)

"Portal Spożywczy" zapytał przedstawicieli Stowarzyszenia Producentów Pieczywa o to, czy istnieje realne zagrożenie, że jesienią zabraknie pieczywa. Jak się okazuje, problemem nie są surowce, a dostawy prądu i gazu.

Niestety, taki scenariusz jest możliwy. Zgodnie z deklaracjami naszego rządu, żywności nam nie zabraknie, ponieważ pod kątem surowców Polska jest samowystarczalna. Jak jednak branża spożywcza ma ją wyprodukować, skoro grożą nam braki w dostępie do prądu czy gazu? Jeśli staną piece, nie będzie produkcji, a co za tym idzie zabraknie podstawowego produktu, jakim jest pieczywo. Większość zakładów z sektora spożywczego dotyka dokładnie ten sam problem. Jeśli branża nie będzie miała zapewnionej ciągłości dostaw energii, to na półkach sklepowych zrobi się pusto - tłumaczy Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa w rozmowie z "Portalem Spożywczym"

Czy zabraknie chleba? Możliwy scenariusz

Zdaniem Janusza Kazimierczuka - prezesa SPC, pieczywa może niedługo zabraknąć. - Comiesięczne znaczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu powodują, że produkcja pieczywa staje się nierentowna. Do tego należy dodać presję płacową pracowników oraz drożejące opakowania i transport - mówi.

Wzrost cen energii i gazu jest gigantyczny. Jak podaje "Portal Spożywczy" w przypadku SPC koszty energii i gazu wzrosły z 400 tys. zł w grudniu 2021 do 2,3 mln zł w lipcu 2022. W sierpniu te koszty wzrosną ponownie o 700 tys. zł i wyniosą już ok. 3 mln zł. - W jaki sposób mamy pokryć te koszty, skoro handel nie jest chętny do przyjmowania podwyżek cen pieczywa? - pyta Janusz Kazimierczuk, prezes SPC.

Tak wysokich podwyżek rachunków nie będzie w stanie udźwignąć wiele zakładów, co doprowadzi do zamknięcia biznesów i zwolnienia pracowników.

Nasuwa się pytanie, czy funkcjonujące zakłady będą w stanie nadrobić tę lukę na rynku? Czy zostanie tylko pieczywo w marketach i dyskontach odpiekane z mrożonych półproduktów? - zastanawia się Janusz Kazimierczuk, cyt. przez "Portal Spożywczy".
Zobacz także: Domowy chleb żytni. Sposób na tańszą i zdrowszą alternatywę dla sklepowej drożyzny
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
Tomik
2 miesiące temu
Pusto to ten portalik ma w główce, jak razie. O2. Pl znacie yo? Nie strasz nie strasz bo się ze....
Bobik
2 miesiące temu
Zblizają się wybory! Tusk w natarciu, jezdzi PO POlsce i "tłumaczy" swoje dawne"czyny"! Co za cynik...!
Dan
2 miesiące temu
Następny siejący kolejną panikę. Powinno się takich karać
Pawlo
2 miesiące temu
Podobno miejsc ma cmentarzu już nie będzie umieramy szybciutko może się załapiemy ‚,,,,nie dajmy się zwariować
Pawlo
2 miesiące temu
Teraz mąka ma podrożeć
Zula
2 miesiące temu
Ile można takie głupoty pisać ?
din
2 miesiące temu
Tak strasza jak tylko mogą , ale co zrobią osły jak im w końcu zabraknie wszystkiego bedą dupkę sciskac. Wytarczy ich wysłać w kosmos i będzie piekna polska .Sami napędzają machine strachu,tylko żeby się nie przeliczyli to nie czasy komuny i feudalizmu niech nie zapominają bo oslem się bywa. Piszę prawdę bo tak jest.Pozdrowienia
Łuki
2 miesiące temu
Polityka zastraszenia. Ludzie nie dajcie sobie wcisnąć tych głupot. Media nakręcają piramidę strachu dzięki naszym tępym polityką.
LLLLL
2 miesiące temu
Za komuny w sklepach był tylko ocet, za pisiorów pozostanie tylko napis. Tu rządził okupant pisowski. Nie kasować.
Stan
2 miesiące temu
Przy polityce Pis to i na pustyni piachu by zabrakło a media jak to media byle by siać panikę bo tego ludzie szukają "dobra wiadomość to Zła wiadomość !"
Tyrania
2 miesiące temu
Trzeba będzie do Niemiec na zakupy jeździć, czyt. po towary, wytworzone z surowców wyprodukowanych na naszej ziemi i praca naszych rąk! Może mur berlinski znowu wybudują? Może te wszystkie nie polskie portale coś wiedzą w tej sprawie?
Głupia zdzier...
2 miesiące temu
Gdzie moje 100 miliona zlotych Wałęsa.
Bozo
2 miesiące temu
O nie, nie będzie chleba przez prąd i gaz, szybko panika panika panika panika!!! Jak zabraknie prądu to zmniejszy się ilość tych debilnych artykułów
Ania
2 miesiące temu
Chleb jest niezdrowy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić