Ile zapłacisz za prąd, jeśli nie zmieścisz się w limicie?

17

Rząd już jakiś czas temu obiecał zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku do cen z 2022 roku dla osób, które nie przekroczą wyznaczonych limitów. Co jednak stanie się, gdy przekroczymy ustalony próg? Jak wtedy będą wyglądać ceny energii?

Ile zapłacisz za prąd, jeśli nie zmieścisz się w limicie?
Jeżeli zaś limit zostanie przekroczony, wówczas cena za 1 kWh prądu może wynieść 1 zł. (unsplash)

Rząd wprowadził już zmiany, które mają za zadanie uchronić osoby, które nie przekroczą wyznaczonych limitów, przed wyższymi cenami energii elektrycznej. Mianowicie niższe ceny prądu będą dotyczyć gospodarstw domowych, które nie zużyją więcej niż 2 tys. kWh prądu rocznie, gospodarstw, w którym zamieszkują osoby niepełnosprawne, które nie zużyje 2,6 tys. kWh prądu rocznie oraz rodziców co najmniej 3 dzieci i gospodarstw rolnych, które nie zużyją 3 tys. kWh prądu rocznie.

Ile zapłacisz za prąd, jeśli nie zmieścisz się w limicie?

Jeżeli ustalone odgórnie progi zostaną przekroczone, wówczas każda kilowatogodzina liczona będzie po wyższej cenie prądu. Rząd jednak chce dodatkowo, by cena energii nie przekroczyła 693 zł za megawatogodzinę (0,69 zł za kWh). Projekt ustawy, która ma zamrozić cenę prądu, znalazł się już w Sejmie. Nadal jednak nie został on wprowadzony w życie.

Ceny prądu w 2023 roku. Drastyczny wzrost

Obecnie cena za 1 kWh prądu wynosi 77 gr. Taka cena będzie obowiązywać w przyszłym roku dla osób, które nie przekroczą wyznaczonych limitów. Jeżeli zaś limit zostanie przekroczony, wówczas cena za 1 kWh prądu może wynieść 1 zł. 

Wobec tego rachunek, który przy aktualnych cenach energii elektrycznej wynosi 175 zł miesięcznie, po zatwierdzeniu przez URE taryf na maksymalnym poziomie wyniósłby 230 zł. - czytamy na portalu fakt.pl. Wówczas rachunek za prąd w 2023 roku byłby wyższy aż o 30 proc.

Ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Wiedza na temat tego, ile prądu zużywają najczęściej używane sprzęty domowe, może pomóc nam oszacować, czy zmieścimy się w limicie ustalonym przez rząd. Fakt.pl przybliża nam, ile mniej więcej energii zużyją podstawowe urządzenia w domu.

Przykładowo obecny koszt zużycia prądu przez lodówkę wynosi 17,32 zł. Po podwyżce wzrośnie on do 22,50 zł. Kuchenka indukcyjna zużywa 48 zł miesięcznie, po podwyżce będzie to zaś 62,33 zł za miesiąc. Miesięczny koszt zużycia prądu przez czajnik elektryczny wzrośnie z 15,40 zł do 20 zł. Za używanie pralki z 9,17 zł miesięcznie zapłacimy 11,90 zł za miesiąc. Użycie zmywarki z kolei z 15,21 zł miesięcznie wzrośnie do 19,75 zł.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić