Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Jawność majątków polityków i ich rodzin. Polacy zabrali głos

25
Podziel się:

Dwa lata temu Sejm przyjął projekt ustawy o jawności majątków polityków i ich rodzin, która do tej pory nie weszła w życie. Temat niedawno powrócił, gdy Wirtualna Polska prześwietliła stan posiadania Donalda Tuska. Teraz dowiedzieliśmy się, co o jawności majątków najważniejszych osób w państwie sądzą Polacy.

Jawność majątków polityków i ich rodzin. Polacy zabrali głos
WP ujawniło stan posiadania Tuska. Nowe badanie pokazuje, co Polacy sądzą o jawności majątków polityków (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Jak ujawniła niedawno Wirtualna Polska, szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przepisał swój majątek na żonę. Były premier poszedł w ślady Mateusza Morawieckiego, który również zdecydował się na taki krok kilka lat temu.

Dziennikarze WP próbowali prześwietlić dobra posiadane przez Tuska, jednak zadanie okazało się utrudnione. W 2017 r. bowiem dokonano podziału majątku pomiędzy Małgorzatą Tusk a Donaldem Tuskiem, w efekcie czego wszelkie nieruchomości przeszły na własność małżonki byłego premiera.

Czy majątki polityków i ich rodzin powinny być jawne? Badanie

Te doniesienia były punktem wyjścia do wznowienia dyskusji na temat jawności majątków polityków i ich rodzin. Wirtualna Polska zainicjowała badanie, które miało na celu poznanie opinii Polaków w tej kwestii. Przeprowadzono je na panelu Ariadna w dniach 6-9 sierpnia. Udział w badaniu wzięło 1084 osób w wieku powyżej 18 lat.

Ankietowani zostali zapytani o to, czy według nich majątki polskich polityków powinny być jawne. Łącznie 90 proc. respondentów uznało, że tak (75 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 15 proc. "raczej tak"). Jedynie 3 proc. pytanych wybrało odpowiedź "nie" (2 proc "raczej nie", a 1 proc. "zdecydowanie nie"). 7 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Biorący udział w badaniu byli zobligowani do podania partii, na którą głosują. 94 proc. elektoratu PiS odpowiedziało "tak", a 3 proc. "nie". W przypadku Koalicji Obywatelskiej i partii Polska 2050 odpowiedź "tak" wybrało 98 proc. ankietowanych, a "nie" - 1 proc.

Drugie pytanie brzmiało: "Czy majątki małżonek i małżonków polskich polityków powinny być jawne?". Tutaj zdania były odrobinę bardziej podzielone. W sumie 84 proc. respondentów odpowiedziała twierdząco (64 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 20 proc. "raczej tak"). 6 proc. osób wyraziło opinię przeciwną - 4 proc. odpowiedziało "raczej nie", a 2 proc. "zdecydowanie nie". 10 proc. pytanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jeśli chodzi o elektorat, w tym przypadku 86 proc. wyborców PiS opowiedziało się za jawnością majątków, a 8 proc. wybrało odpowiedź "nie". 92 proc. elektoratu KO odpowiedziało "tak", a 3 proc. "nie", natomiast 95 proc. wyborców Polski 2050 chciałoby jawności majątków rodzin polityków, a 2 proc. nie.

Ustawa o jawności majątków polityków i ich rodzin

We wrześniu 2019 roku Sejm uchwalił przepisy obligujące najważniejsze osoby w państwie i ich rodziny do ujawnienia majątków. Nowe prawo mogło zacząć obowiązywać w październiku 2019 roku, ale Andrzej Duda zdecydował, że musi je sprawdzić Trybunał Konstytucyjny.

Od tego czasu minęły prawie dwa lata i nadal nikt nie zajął się rozpatrzeniem wniosku prezydenta. "Najprawdopodobniej chodzi o to, żeby ta ustawa jak najdłużej leżała w schowku i nie weszła w życie, a media nie mogły dogrzebać, jak to jest z majątkami polityków" – powiedział "Faktowi" prof. Jerzy Stępień, były prezes TK.

Zobacz także: Zarobki Jacka Kurskiego ujawnione. Komentarz posła Solidarnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
pamiętliwy
5 miesięcy temu
MNIE TAM NIE OBCHODZI ILE KTO MA ALE BY UCZCIWIE W POLITYCE PRACOWAŁ DLA SPOŁECZEŃSTWA ,TAK BY I SPOŁECZEŃSTWO MOGŁO GODNIE ŻYĆ , --mówienie ,że 500+ to nie wystarczy by wykształcić dzieci to zła droga , należy wspierać rodziny bo to rodziny płacą wysokie podatki bo dużo kupują to VAT duży lec, i za towary i trzeba cenić rodziny i pomagać , należy nie tworzyć elity i biedaków tylko średni stan i tu pomagać by coraz więcej ludzi do tego stanu można zaliczyć , biznes i bogaci sobie radzą dla nich dobre przepisy wystarczą , PO i ich lider szpanuje dobrobytem i społeczeństwa nie widzi , TO KOMU I PO CO TAKI POLITYK ? PŁACĄ MU W unii TO NIECH TAM PRACUJE , społeczeństwa nie widzi polskiego i nie chce zrozumieć
8787
5 miesięcy temu
Ciuciubabka. Główni gracze na szkodę Polski mają konta w rajach POdatkowych, a dyspozycje idą z Jerozolimy bądź z Berlina. "Polaczki" mogą im naskoczyć , bo tu nie mają więcej niż przeciętny Kowalski
ZK Wronki
5 miesięcy temu
A ja sie ciesze ze PiS buduje nowe wiezienia .
ffdsff
5 miesięcy temu
Zmaterializowaly sie w postaci parowek na Orlenie. Obajtka nie widziales?
p0lak
6 miesięcy temu
gdzie sa sztaby złota ukradzione z afery AmberGoldu ?
Stary układ
6 miesięcy temu
Donek przepisał w zamian za rogi....
Maks
6 miesięcy temu
To co mieli schować, już dawno schowali, co mieli ukryć na kontach w Szwajcarii lub Austrii - ukryli. Teraz rżną głupa.
Real
6 miesięcy temu
Przepisał stare mieszkanie w Sopocie buch ha
Tusk
6 miesięcy temu
gdzie sa sztaby złota ukradzione z afery AmberGoldu ?
Krycha Z.G.
6 miesięcy temu
Panie Donaldzie.... nadal ja i moja Rodzina jesteśmy ZA Panem ! ( Pana równolatka:-) Poradzi sobie Pan !
emeryt55
6 miesięcy temu
Zapomnieliście ilu gołodupców weszło do polityki z Wałęsą na zdjęciu ,pierwsze prywatyzacje ,zakupy ziemi po pgrach ,sobie dawanie bezwzrotnej pożyczki ,wszystko dla ludu .Ile procent posłów zasiada obecnie w parlamancie ze starego rozdania i co zrobili coś dla Polaków ,zapomniałem , zadłużyli kraj kilkadziesiąt razy więcej niż Gierek ,wszystko do dnia dzisiejszego na kredyt ale co z politykami .W ciągu kilku lat doszli do milionów w większości uwłaszczając się na majątku państwowym ,bo czym można nazwać spółki skarbu państwa jak prywatne zakłady rządzących ,obojętnie z jakiej partii. Sobie przepisy jak przystało na europejczyka 10 krotnie kwoty wolne od podatku ,przywileje rodem prlu ,nieograniczone emerytury pomimo uposażenia poselskiego ,a ty hołoto rób i popieraj ludzi którzy cię lekceważą .Ot taka demokracja solidarności społecznej .
alo alo
6 miesięcy temu
ten sondaż jak i kiedyś przeprowadzony na temat reformy sądownictwa gdzie 82% wypowiedziała się za, powinny być traktowane jak głos referendum ale najwyraźniej nikomu z rządzących głos narodu nie odpowiada. Gdyby referendum było wiążące dla rządzących, dawno byśmy mieli w kraju spokój, wrogowie tacy jak Wałęsa czy Balcerowicz dawno siedzieli by za kratami.
Spoko
6 miesięcy temu
Donald już wysłał seryjnego samobójcę do Sławka, majątek przepisał żeby mu nie zajumali za wałeczki!
kkk
6 miesięcy temu
Czy małżeństwo Tuska jest ważne ? Slub kościelny wziął tuż przed wyborami prezydenckimi w 2014 r 27 lat po ślubie kościelnym :)))) Z miłości czy z kalkulacji politycznej ??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić