Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Jawność majątków polityków i ich rodzin. Polacy zabrali głos

26
Podziel się:

Dwa lata temu Sejm przyjął projekt ustawy o jawności majątków polityków i ich rodzin, która do tej pory nie weszła w życie. Temat niedawno powrócił, gdy Wirtualna Polska prześwietliła stan posiadania Donalda Tuska. Teraz dowiedzieliśmy się, co o jawności majątków najważniejszych osób w państwie sądzą Polacy.

Jawność majątków polityków i ich rodzin. Polacy zabrali głos
WP ujawniło stan posiadania Tuska. Nowe badanie pokazuje, co Polacy sądzą o jawności majątków polityków (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Jak ujawniła niedawno Wirtualna Polska, szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przepisał swój majątek na żonę. Były premier poszedł w ślady Mateusza Morawieckiego, który również zdecydował się na taki krok kilka lat temu.

Dziennikarze WP próbowali prześwietlić dobra posiadane przez Tuska, jednak zadanie okazało się utrudnione. W 2017 r. bowiem dokonano podziału majątku pomiędzy Małgorzatą Tusk a Donaldem Tuskiem, w efekcie czego wszelkie nieruchomości przeszły na własność małżonki byłego premiera.

Czy majątki polityków i ich rodzin powinny być jawne? Badanie

Te doniesienia były punktem wyjścia do wznowienia dyskusji na temat jawności majątków polityków i ich rodzin. Wirtualna Polska zainicjowała badanie, które miało na celu poznanie opinii Polaków w tej kwestii. Przeprowadzono je na panelu Ariadna w dniach 6-9 sierpnia. Udział w badaniu wzięło 1084 osób w wieku powyżej 18 lat.

Ankietowani zostali zapytani o to, czy według nich majątki polskich polityków powinny być jawne. Łącznie 90 proc. respondentów uznało, że tak (75 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 15 proc. "raczej tak"). Jedynie 3 proc. pytanych wybrało odpowiedź "nie" (2 proc "raczej nie", a 1 proc. "zdecydowanie nie"). 7 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Biorący udział w badaniu byli zobligowani do podania partii, na którą głosują. 94 proc. elektoratu PiS odpowiedziało "tak", a 3 proc. "nie". W przypadku Koalicji Obywatelskiej i partii Polska 2050 odpowiedź "tak" wybrało 98 proc. ankietowanych, a "nie" - 1 proc.

Drugie pytanie brzmiało: "Czy majątki małżonek i małżonków polskich polityków powinny być jawne?". Tutaj zdania były odrobinę bardziej podzielone. W sumie 84 proc. respondentów odpowiedziała twierdząco (64 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 20 proc. "raczej tak"). 6 proc. osób wyraziło opinię przeciwną - 4 proc. odpowiedziało "raczej nie", a 2 proc. "zdecydowanie nie". 10 proc. pytanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jeśli chodzi o elektorat, w tym przypadku 86 proc. wyborców PiS opowiedziało się za jawnością majątków, a 8 proc. wybrało odpowiedź "nie". 92 proc. elektoratu KO odpowiedziało "tak", a 3 proc. "nie", natomiast 95 proc. wyborców Polski 2050 chciałoby jawności majątków rodzin polityków, a 2 proc. nie.

Ustawa o jawności majątków polityków i ich rodzin

We wrześniu 2019 roku Sejm uchwalił przepisy obligujące najważniejsze osoby w państwie i ich rodziny do ujawnienia majątków. Nowe prawo mogło zacząć obowiązywać w październiku 2019 roku, ale Andrzej Duda zdecydował, że musi je sprawdzić Trybunał Konstytucyjny.

Od tego czasu minęły prawie dwa lata i nadal nikt nie zajął się rozpatrzeniem wniosku prezydenta. "Najprawdopodobniej chodzi o to, żeby ta ustawa jak najdłużej leżała w schowku i nie weszła w życie, a media nie mogły dogrzebać, jak to jest z majątkami polityków" – powiedział "Faktowi" prof. Jerzy Stępień, były prezes TK.

Zobacz także: Zarobki Jacka Kurskiego ujawnione. Komentarz posła Solidarnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Zbyszek
9 miesięcy temu
Rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństwa w Polsce się nasila a to prowadzi do rewolucji, która kiedyś nastąpi jeżeli tak będzie dalej.
pamiętliwy
rok temu
MNIE TAM NIE OBCHODZI ILE KTO MA ALE BY UCZCIWIE W POLITYCE PRACOWAŁ DLA SPOŁECZEŃSTWA ,TAK BY I SPOŁECZEŃSTWO MOGŁO GODNIE ŻYĆ , --mówienie ,że 500+ to nie wystarczy by wykształcić dzieci to zła droga , należy wspierać rodziny bo to rodziny płacą wysokie podatki bo dużo kupują to VAT duży lec, i za towary i trzeba cenić rodziny i pomagać , należy nie tworzyć elity i biedaków tylko średni stan i tu pomagać by coraz więcej ludzi do tego stanu można zaliczyć , biznes i bogaci sobie radzą dla nich dobre przepisy wystarczą , PO i ich lider szpanuje dobrobytem i społeczeństwa nie widzi , TO KOMU I PO CO TAKI POLITYK ? PŁACĄ MU W unii TO NIECH TAM PRACUJE , społeczeństwa nie widzi polskiego i nie chce zrozumieć
8787
rok temu
Ciuciubabka. Główni gracze na szkodę Polski mają konta w rajach POdatkowych, a dyspozycje idą z Jerozolimy bądź z Berlina. "Polaczki" mogą im naskoczyć , bo tu nie mają więcej niż przeciętny Kowalski
ZK Wronki
rok temu
A ja sie ciesze ze PiS buduje nowe wiezienia .
ffdsff
rok temu
Zmaterializowaly sie w postaci parowek na Orlenie. Obajtka nie widziales?
p0lak
rok temu
gdzie sa sztaby złota ukradzione z afery AmberGoldu ?
Stary układ
rok temu
Donek przepisał w zamian za rogi....
Maks
rok temu
To co mieli schować, już dawno schowali, co mieli ukryć na kontach w Szwajcarii lub Austrii - ukryli. Teraz rżną głupa.
Real
rok temu
Przepisał stare mieszkanie w Sopocie buch ha
Tusk
rok temu
gdzie sa sztaby złota ukradzione z afery AmberGoldu ?
Krycha Z.G.
rok temu
Panie Donaldzie.... nadal ja i moja Rodzina jesteśmy ZA Panem ! ( Pana równolatka:-) Poradzi sobie Pan !
emeryt55
rok temu
Zapomnieliście ilu gołodupców weszło do polityki z Wałęsą na zdjęciu ,pierwsze prywatyzacje ,zakupy ziemi po pgrach ,sobie dawanie bezwzrotnej pożyczki ,wszystko dla ludu .Ile procent posłów zasiada obecnie w parlamancie ze starego rozdania i co zrobili coś dla Polaków ,zapomniałem , zadłużyli kraj kilkadziesiąt razy więcej niż Gierek ,wszystko do dnia dzisiejszego na kredyt ale co z politykami .W ciągu kilku lat doszli do milionów w większości uwłaszczając się na majątku państwowym ,bo czym można nazwać spółki skarbu państwa jak prywatne zakłady rządzących ,obojętnie z jakiej partii. Sobie przepisy jak przystało na europejczyka 10 krotnie kwoty wolne od podatku ,przywileje rodem prlu ,nieograniczone emerytury pomimo uposażenia poselskiego ,a ty hołoto rób i popieraj ludzi którzy cię lekceważą .Ot taka demokracja solidarności społecznej .
alo alo
rok temu
ten sondaż jak i kiedyś przeprowadzony na temat reformy sądownictwa gdzie 82% wypowiedziała się za, powinny być traktowane jak głos referendum ale najwyraźniej nikomu z rządzących głos narodu nie odpowiada. Gdyby referendum było wiążące dla rządzących, dawno byśmy mieli w kraju spokój, wrogowie tacy jak Wałęsa czy Balcerowicz dawno siedzieli by za kratami.
Spoko
rok temu
Donald już wysłał seryjnego samobójcę do Sławka, majątek przepisał żeby mu nie zajumali za wałeczki!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić