Jesteś w wieku przedemerytalnym? Sprawdź, czy obejmuje cię ochrona

7

Pracownicy, którzy wiekowo zbliżają się do emerytury, w teorii mają zapewnioną ochronę przedemerytalną. Jednak jak się okazuje - nie wszyscy. Warto zawczasu sprawdzić, kogo dokładnie obejmuje ta ochrona, żeby się nie rozczarować. I żeby móc ze spokojem zadbać o swoją przyszłość.

Jesteś w wieku przedemerytalnym? Sprawdź, czy obejmuje cię ochrona
Ochrona przedemerytalna w teorii dotyczy każdego (pexels)

W teorii ochrona przedemerytalna powstała po to, żeby osoby znajdujące się w wieku przed emeryturą nie były dyskryminowane na rynku pracy, bądź bezpodstawnie zwalniane. Tyle w teorii. W praktyce jednak te zasady nie dotyczą każdego.

Te osoby są objęte ochroną przedemerytalną

O tym, kogo dotyczy ochrona przedemerytalna, mówią przepisy kodeksu pracy. Art. 39 stanowi, że "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej, niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego".

Chodzi tutaj o okres zatrudnienia, który umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do pobierania świadczenia (dla kobiet jest to minimum 20 lat, a dla mężczyzn minimum 25 lat - w sumie, a nie w konkretnym zakładzie pracy) wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

W praktyce oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić 56-letniej kobiety oraz 61-letniego mężczyzny. Wyjątkiem są pracownicy, którzy mają prawo do wcześniejszej emerytury, jak np. nauczyciele - w ich przypadku ten okres liczy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Warto pamiętać, że okres ochrony przedemerytalnej dotyczy wyłącznie lat przedemerytalnych, tak więc możemy być nim objęci mając 56 (w przypadku kobiet) lub 61 (w przypadku mężczyzn) lat, ale kiedy już osiągniemy wiek emerytalny jako taki - pracodawca ma prawo nas zwolnić. Wyjątek stanowią osoby, które mają zagwarantowane tzw. okresy przejściowe.

W tych przypadkach stracisz ochronę przedemerytalną

Pracownik straci ochronę przedemerytalną, jeśli nie będzie wypełniał swoich obowiązków lub też zacznie się dopuszczać rażących zaniedbań. Bezapelacyjnym sposobem na pozbycie się ochrony przedemerytalnej jest też dopuszczenie się przestępstwa w trakcie pracy.

Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że pracodawcy często nie chcą zatrudniać osób, którym niewiele brakuje do ochrony przedemerytalnej. To sprawia, że jeden z celów, dla jakiego stworzono ochronę przedemerytalną - nie dyskryminowanie takich osób, w praktyce się nie sprawdza.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić