Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Komu przysługuje bon turystyczny? Na co będzie można wydać? Zasady programu 1000 plus

23
Podziel się

Bon turystyczny 1000 plus to nowy projekt polskiego rządu, w myśl którego pracujący na umowie o pracę mieliby otrzymać finansowe wsparcie możliwe do wykorzystania w branży turystycznej. Komu przysługuje ten dodatek i na co będzie mógł go wykorzystać?

Bon turystyczny. Na co można wydać?
Bon turystyczny. Na co można wydać? (Getty Images)
bEUXEOrp

Bon turystyczny "1000 plus" to program mający na celu wsparcie branży turystycznej. Najprawdopodobniej większość Polaków w tym roku zdecyduje się na wczasy krajowe. Będzie to uwarunkowane przede wszystkim obawą przed podróżą za granicę oraz częściowymi ograniczeniami w poruszaniu się pomiędzy państwami.

Jakie są podstawowe zasady programu? Przede wszystkim otrzymane środki będzie można wykorzystać jedynie w Polsce oraz w okresie, który zostanie uznany za wakacyjny. Wstępnie mówi się o aktywności bonu od początku lipca do końca sierpnia.

bEUXEOrr

Bon turystyczny. Komu przysługuje?

Aby móc otrzymać bon turystyczny, należy być zatrudnionym na umowie o pracę. Dodatkowo, nasze wynagrodzenie z tego tytułu nie może przekraczać średniej krajowej, a więc 5200 brutto. Z dodatku wyłączone są osoby samozatrudnione oraz przedsiębiorcy.

Ministerstwo rozwoju szacuje, że w Polsce uprawnionych do otrzymania takiego zasiłku jest w tym momencie około 60 proc. pracujących. W początkowym etapie obowiązywania bonu, Państwo będzie dopłacać do niego 900 złotych, pozostałą część będzie musiał pokryć pracodawca, w przeciwnym wypadku zatrudniona osoba nie będzie mogła skorzystać z programu. Wiemy też, że finansowy udział Państwa z roku na rok ma spadać, a 90 proc. pokrytych wydatków obowiązywać ma tylko na okres bezpośrednio objęty skutkami koronawirusa.

bEUXEOrx

Program 1000 plus. Na co będzie można go wydać?

Środki z bonu turystycznego będą prawdopodobnie realizowane w formie bonów świątecznych. Mają trafiać bezpośrednio na dedykowaną kartę prepaid lub aplikację, z których będzie można korzystać wyłącznie w krajowych obiektach turystycznych z odpowiednimi terminalami. Środki będzie można wydać tylko w wybranych miejscach, w których terminale płatnicze będą przystosowane do obsługi kart. Pieniądze będzie można wydać na:

  • opłacenie noclegu w krajowych obiektach: hotelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych
  • na bilety do muzeów i miejsc o charakterze turystycznym (np. parki rozrywki itd)
  • sfinansowanie dodatkowych atrakcji w wakacje np. spływ kajakowy, wynajem rowerów itd.
  • opłacenie wynajęcia lokalnego przewodnika
  • wykupienie wycieczki w kraju

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUXEOry

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUXEOrS
KOMENTARZE
(23)
Nadyia
rok temu
A co z osobami z umową o pracę,które nie mają dzieci? ,osobiście uważam że jest to dyskryminacja,i oszustwo.. miał być bon1000 dla etatowych.
giepak
2 lata temu
Jak się komuś nie podoba to już wkrótce granice otwarte. Na wschód, zachód, a i na półwysep arabski można. Polska dla Polaków.
ehrt
2 lata temu
Sprawiedliwość wersja pisu. Zarabiaj 5201 brutto, bądź frajerem.
bEUXEOrT
ghre
2 lata temu
to taki zasiłek urlopowy dla niezaradnych.
Renata
2 lata temu
Czyli rząd ustala kiedy i jak mogę jechać i jak myślałam jechać na pole biwakowe to z 1000 zł namiotu kupić nie mogę. Jak urlop biorę we wrześniu to już wtedy jechać nie mogę. Co za głupota
Tatko
2 lata temu
Ale to jak to? Ostatnia pensja nie może przekroczyć 5200 czy na umowie ma być mniej niż 5200? Nie jasne to.
Starszy
2 lata temu
Emeryt i tak dostał bo ma 13 pesję
Prawda
2 lata temu
Ja jestem zadowolony jestem na umówię o pracę. Przynajmniej z tego skorzystam a nie jestem tym co nie robi a i tak kasę zbiera z socjalnego.
IKA76
2 lata temu
"W początkowym etapie obowiązywania bonu, Państwo będzie dopłacać do niego 900 złotych, pozostałą część będzie musiał pokryć pracodawca, w przeciwnym wypadku zatrudniona osoba nie będzie mogła skorzystać z programu." - I to jest kolejne oszustwo PIS. Wiadomo, że wielu pracodawców odmówi z różnych względów dopłaty do bonu (bo i z jakiej racji, skoro to Rząd "daje")i wtedy miłościwie rządzący rozłożą bezradnie umoczone rączki i znów skłócając ludzi będzie szczuło pracowników na tych "niedobrych pracodawców", którzy nie chcą dokładać do "dobroczynności" Rządu!
Budda
2 lata temu
SOCJALIZM ZNISZCZY KAŻDĄ GOSPODARKĘ!!!
cza-rny
2 lata temu
najważniejsze pytanie: kiedy będzie można się o ten bon starać? mam umowę do końca czerwca i nie wiem czy zdążę ;-)
qwe
2 lata temu
Wszystkim którzy krytykują rząd proponuję żyby honorowo oddali 500 plus i 13-te emerytury
123
2 lata temu
cały pic w tym czy pracodawca sie dorzuci
bEUXEOrL
Mbb
2 lata temu
No dobra A czy taki bon przysługuje komuś kto ma własną firmę i przez wirusa nie było wysokich wpływów???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić