Kosma Szczepaniak| 

Komu przysługuje bon turystyczny? Na co będzie można wydać? Zasady programu 1000 plus

40

Bon turystyczny 1000 plus to nowy projekt polskiego rządu, w myśl którego pracujący na umowie o pracę mieliby otrzymać finansowe wsparcie możliwe do wykorzystania w branży turystycznej. Komu przysługuje ten dodatek i na co będzie mógł go wykorzystać?

Bon turystyczny. Na co można wydać?
Bon turystyczny. Na co można wydać? (Getty Images)

Bon turystyczny "1000 plus" to program mający na celu wsparcie branży turystycznej. Najprawdopodobniej większość Polaków w tym roku zdecyduje się na wczasy krajowe. Będzie to uwarunkowane przede wszystkim obawą przed podróżą za granicę oraz częściowymi ograniczeniami w poruszaniu się pomiędzy państwami.

Jakie są podstawowe zasady programu? Przede wszystkim otrzymane środki będzie można wykorzystać jedynie w Polsce oraz w okresie, który zostanie uznany za wakacyjny. Wstępnie mówi się o aktywności bonu od początku lipca do końca sierpnia.

Bon turystyczny. Komu przysługuje?

Aby móc otrzymać bon turystyczny, należy być zatrudnionym na umowie o pracę. Dodatkowo, nasze wynagrodzenie z tego tytułu nie może przekraczać średniej krajowej, a więc 5200 brutto. Z dodatku wyłączone są osoby samozatrudnione oraz przedsiębiorcy.

Ministerstwo rozwoju szacuje, że w Polsce uprawnionych do otrzymania takiego zasiłku jest w tym momencie około 60 proc. pracujących. W początkowym etapie obowiązywania bonu, Państwo będzie dopłacać do niego 900 złotych, pozostałą część będzie musiał pokryć pracodawca, w przeciwnym wypadku zatrudniona osoba nie będzie mogła skorzystać z programu. Wiemy też, że finansowy udział Państwa z roku na rok ma spadać, a 90 proc. pokrytych wydatków obowiązywać ma tylko na okres bezpośrednio objęty skutkami koronawirusa.

Program 1000 plus. Na co będzie można go wydać?

Środki z bonu turystycznego będą prawdopodobnie realizowane w formie bonów świątecznych. Mają trafiać bezpośrednio na dedykowaną kartę prepaid lub aplikację, z których będzie można korzystać wyłącznie w krajowych obiektach turystycznych z odpowiednimi terminalami. Środki będzie można wydać tylko w wybranych miejscach, w których terminale płatnicze będą przystosowane do obsługi kart. Pieniądze będzie można wydać na:

  • opłacenie noclegu w krajowych obiektach: hotelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych
  • na bilety do muzeów i miejsc o charakterze turystycznym (np. parki rozrywki itd)
  • sfinansowanie dodatkowych atrakcji w wakacje np. spływ kajakowy, wynajem rowerów itd.
  • opłacenie wynajęcia lokalnego przewodnika
  • wykupienie wycieczki w kraju

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić