aktualizacja 

Kredyty we wrześniu. Eksperci sprawdzili, co po wakacjach czeka Polaków

25

Do tej pory Rada Polityki Pieniężnej już dziesięciokrotnie podnosiła stopy procentowe. Wysokość stopy referencyjnej wzrosła z 0,1proc. do 6,50 proc. Wraz ze stopami procentowymi NBP w górę szły nie tylko odsetki od kredytów konsumenckich (obecnie ich oprocentowanie może wynieść maksymalnie 20 proc. w skali roku), ale także od kredytów na nieruchomości. Stawka WIBOR® 3M w październiku 2021 r. (przed pierwszą podwyżką stóp) wynosiła 0,25 proc., a obecnie (9.08) – 7,03 proc.. Eksperci z Totalmoney.pl sprawdzili, co nas czeka.

Kredyty we wrześniu. Eksperci sprawdzili, co po wakacjach czeka Polaków
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Kilka dni po lipcowej decyzji RPP i opublikowaniu prognoz dotyczących inflacji, prezes NBP powiedział, że "projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej". Sierpniowe posiedzenie RPP będzie niedecyzyjne. Oznacza to, że dopiero we wrześniu dowiemy się, czy i o ile zwiększone zostaną stopy. Jaka może być skala podwyżki?

Jeżeli przyjąć, że trzymiesięczny WIBOR®, którego wysokość po długim okresie wzrostów, zaczęła się obniżać, można uznać za predykcję wysokości stopy referencyjnej, to można zakładać, że podniesie się ona do 7 proc.. – mówi Maciej Kazimierski z porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Taka jej wysokość będzie oznaczała, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich wzrośnie do 21 proc. Należy tu dodać, że maksymalna stawka oprocentowania jest stosowana zazwyczaj w przypadku kart kredytowych, a kredyty i pożyczki gotówkowe udzielane przez banki są oprocentowane niżej. Z czerwcowych danych o sprzedaży kredytów udostępnionych przez BIK wynika, że Polacy cały czas chętnie korzystają z takiego finansowania (w czerwcu banki udzieliły o 3 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w maju, a spadek rok do roku wyniósł jedynie 1,3 proc.). Można się spodziewać, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych nie powinna wpłynąć negatywnie na zainteresowanie tymi produktami.

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło o 55,1 proc. (rok do roku) i o 23,8 proc. (miesiąc do miesiąca). W tym przypadku wpływ na to miało tylko ich wysokie oprocentowanie, ale też rekomendacje KNF dotyczące analizy zdolności kredytowej (m.in. uwzględnienie zmiany stopy procentowej o co najmniej 5 proc.), co powoduje, że coraz trudniej jest uzyskać finansowanie.

Na to, jaka będzie ostatecznie decyzja RPP i jak przełoży się ona na rynek, wpływ będzie miała wysokość inflacji. W lipcu wyniosła ona 15,5% i była taka sama jak w czerwcu. Utrzymanie się inflacji na niezmiennym poziomie jest efektem m.in. spadku cen paliw (mimo okresu wakacyjnego). Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość inflacji negatywnie mogą wpłynąć ceny węgla i takich nośników energii jak np. gaz. – dodaje ekspert z Totalmoney.pl.

RPP podejmując decyzję, weźmie zapewne pod uwagę także stan, w jakim obecnie znajduje się gospodarka (PKB w II kwartale 2022 r. spadło do poziomu 5,5 proc., podczas gdy w I kwartale wyniosło 8,5 proc.). Może to już być objaw dotychczasowego podnoszenia kosztu pieniądza na procesy gospodarcze. Dalsze podwyższanie stóp procentowych mogłoby spowodować jeszcze większe wyhamowanie gospodarki.

Materiał porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić