Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. ESO
|
aktualizacja

Kredyty we wrześniu. Eksperci sprawdzili, co po wakacjach czeka Polaków

9
Podziel się:

Do tej pory Rada Polityki Pieniężnej już dziesięciokrotnie podnosiła stopy procentowe. Wysokość stopy referencyjnej wzrosła z 0,1proc. do 6,50 proc. Wraz ze stopami procentowymi NBP w górę szły nie tylko odsetki od kredytów konsumenckich (obecnie ich oprocentowanie może wynieść maksymalnie 20 proc. w skali roku), ale także od kredytów na nieruchomości. Stawka WIBOR® 3M w październiku 2021 r. (przed pierwszą podwyżką stóp) wynosiła 0,25 proc., a obecnie (9.08) – 7,03 proc.. Eksperci z Totalmoney.pl sprawdzili, co nas czeka.

Kredyty we wrześniu. Eksperci sprawdzili, co po wakacjach czeka Polaków
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Kilka dni po lipcowej decyzji RPP i opublikowaniu prognoz dotyczących inflacji, prezes NBP powiedział, że "projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej". Sierpniowe posiedzenie RPP będzie niedecyzyjne. Oznacza to, że dopiero we wrześniu dowiemy się, czy i o ile zwiększone zostaną stopy. Jaka może być skala podwyżki?

Jeżeli przyjąć, że trzymiesięczny WIBOR®, którego wysokość po długim okresie wzrostów, zaczęła się obniżać, można uznać za predykcję wysokości stopy referencyjnej, to można zakładać, że podniesie się ona do 7 proc.. – mówi Maciej Kazimierski z porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Taka jej wysokość będzie oznaczała, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich wzrośnie do 21 proc. Należy tu dodać, że maksymalna stawka oprocentowania jest stosowana zazwyczaj w przypadku kart kredytowych, a kredyty i pożyczki gotówkowe udzielane przez banki są oprocentowane niżej. Z czerwcowych danych o sprzedaży kredytów udostępnionych przez BIK wynika, że Polacy cały czas chętnie korzystają z takiego finansowania (w czerwcu banki udzieliły o 3 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w maju, a spadek rok do roku wyniósł jedynie 1,3 proc.). Można się spodziewać, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych nie powinna wpłynąć negatywnie na zainteresowanie tymi produktami.

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło o 55,1 proc. (rok do roku) i o 23,8 proc. (miesiąc do miesiąca). W tym przypadku wpływ na to miało tylko ich wysokie oprocentowanie, ale też rekomendacje KNF dotyczące analizy zdolności kredytowej (m.in. uwzględnienie zmiany stopy procentowej o co najmniej 5 proc.), co powoduje, że coraz trudniej jest uzyskać finansowanie.

Na to, jaka będzie ostatecznie decyzja RPP i jak przełoży się ona na rynek, wpływ będzie miała wysokość inflacji. W lipcu wyniosła ona 15,5% i była taka sama jak w czerwcu. Utrzymanie się inflacji na niezmiennym poziomie jest efektem m.in. spadku cen paliw (mimo okresu wakacyjnego). Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość inflacji negatywnie mogą wpłynąć ceny węgla i takich nośników energii jak np. gaz. – dodaje ekspert z Totalmoney.pl.

RPP podejmując decyzję, weźmie zapewne pod uwagę także stan, w jakim obecnie znajduje się gospodarka (PKB w II kwartale 2022 r. spadło do poziomu 5,5 proc., podczas gdy w I kwartale wyniosło 8,5 proc.). Może to już być objaw dotychczasowego podnoszenia kosztu pieniądza na procesy gospodarcze. Dalsze podwyższanie stóp procentowych mogłoby spowodować jeszcze większe wyhamowanie gospodarki.

Materiał porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Jaro
3 tyg. temu
Kto tego typa wybrał na szefa, nie ma on pojęcia o ekonomii i działa na szkodę narodu polskiego. Kto zarabia na podnoszeniu stop procentowych? Banki - głównie zagraniczne i globalistyczne instytucje finansowe. Ten gościu chodzi na pasku Szwaba, zdrajca Polski. Chce zadłużyć Polaków, rozjebac przedsiębiorczość. Ciekawe czy rezerwy złota, które ściągnęli do Polski z Anglii już nie rozjrbali. Aby obniżyć inflacje trzeba, obniżyć koszty nośników energii, prądu, gazu i paliw. Gdzie jest URE, do tej pory stawki były utrzymywane i wzrastały powoli, a teraz dziki zachód. Ten gościu nabija kasę finansjerom zachodnim, trzeba go rozliczyć po kadencji i podciągnąć do odpowiedzialności finansowej, w tym jego majątku !!!
Ooo
2 miesiące temu
Tego nikt nie zatrzyma bo rząd boi się banków i nic im nie zrobi. Banki to jest instytucją sama w sobie do krojenia ludzi do ostatniej kropli krwi. Wszystko zależy kto jak głęboko u kogo siedzi w kieszeni i tak jest na całym świecie nie ma zmiłuj się plac rycz i zdychaj tylko u nas to nie ma zatrzymania i dąży do tego jak parę lat w temu w Stanach popełniali samobójstwa bo potracili dach nad głową.
iwan
2 miesiące temu
Bank powinien wydrukować nominał 1000 zł z podobizną prezesa Jarka
Kasjer
2 miesiące temu
Na niedzielnym handlu zyskujo, właściciele sklepów markietow itd, reszta traci kasę cenny czas itd
Obserwator
2 miesiące temu
Niedzielny handel rozbija rodziny, więzy rodzinne,
Kredytobiorca...
2 miesiące temu
To jest chore, przy kredycie 270 tys. moja obecna rata wynosi 2340 zł wzrosła już o tysiąc zł gdzie kapitału na ratę spłacam 230zł A odsetek2110 wiekszej lichwy w naszym kraju nie ma niż obecne banki, które oczywiście działają prawnie. Biorąc kredyt wiedziałam że rata nie będzie cały czas niska i że wyrośnie ale do cholery nie aż tyle!!!
Klops
2 miesiące temu
Rząd już powinien działać i zablokować tą lichwe. Ale jak się siedzi i razem z bankami doi ludzi to wymyślają wakacje uje muje
www
2 miesiące temu
stopy juz powinny byc min. 10% zeby to powstrzymac
din
2 miesiące temu
jacy eksperci to celebryci nawet szkół nie skończył no chyba za gęsi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić