Licytacja respiratorów Szumowskiego. "Nikt nie chciał tego szmelcu"

123

We wtorek odbyła się licytacja 418 respiratorów, które w 2020 roku kupiło Ministerstwo Zdrowia. Jak twierdzi poseł Michał Szczerba, nie było chętnych do ich zakupu. "Nikt nie chciał tego szmelcu!" - napisał w mediach społecznościowych polityk.

Licytacja respiratorów Szumowskiego. "Nikt nie chciał tego szmelcu"
Respirator. Zdjęcie poglądowe (PAP, Darek Delmanowicz)

21 września odbyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Pod młotek miały pójść urządzenia Respirator Bellavista 1000. Cena wywoławcza za sztukę wynosiła 30 tys. zł – czyli 3/4 ich wartości. Licytację ostro skomentował poseł Michał Szczerba. Na Twitterze poinformował, że nie było chętnych do kupna urządzeń.

Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu! Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nie mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do "wentylacji domowej", a nie w szpitalu! - napisał poseł.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ministerstwo Zdrowia reaguje na wpis Szczerby

Na wpis posła PO szybko zareagowało Ministerstwo Zdrowia. Jak poinformował resort, dane, na które powołuje się poseł, są nieprawdziwe.

Wskazane respiratory nie kosztowały 120 tys. zł, ale 22 700 euro za sztukę. Koszt ten związany był z brakiem jakiegokolwiek sprzętu na rynku. Sprzęt jest w pełni wartościowy i posiada pełną dokumentację. Ministerstwo jest również w kontakcie z producentem - odpisało MZ na Twitterze.

Jak poinformował komornik, respiratory zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. Firma E&K w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Szumowskiego

Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r.

Zobacz także: Talibowie stracili właśnie kogoś bardzo cennego. Przed kamerą polały się łzy
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić