o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Licytacja respiratorów Szumowskiego. "Nikt nie chciał tego szmelcu"

82
Podziel się

We wtorek odbyła się licytacja 418 respiratorów, które w 2020 roku kupiło Ministerstwo Zdrowia. Jak twierdzi poseł Michał Szczerba, nie było chętnych do ich zakupu. "Nikt nie chciał tego szmelcu!" - napisał w mediach społecznościowych polityk.

Licytacja respiratorów Szumowskiego. "Nikt nie chciał tego szmelcu"
Respirator. Zdjęcie poglądowe (PAP, Darek Delmanowicz)
bEIVYIAB

21 września odbyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Pod młotek miały pójść urządzenia Respirator Bellavista 1000. Cena wywoławcza za sztukę wynosiła 30 tys. zł – czyli 3/4 ich wartości. Licytację ostro skomentował poseł Michał Szczerba. Na Twitterze poinformował, że nie było chętnych do kupna urządzeń.

Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu! Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nie mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do "wentylacji domowej", a nie w szpitalu! - napisał poseł.
bEIVYIAD

Ministerstwo Zdrowia reaguje na wpis Szczerby

Na wpis posła PO szybko zareagowało Ministerstwo Zdrowia. Jak poinformował resort, dane, na które powołuje się poseł, są nieprawdziwe.

Wskazane respiratory nie kosztowały 120 tys. zł, ale 22 700 euro za sztukę. Koszt ten związany był z brakiem jakiegokolwiek sprzętu na rynku. Sprzęt jest w pełni wartościowy i posiada pełną dokumentację. Ministerstwo jest również w kontakcie z producentem - odpisało MZ na Twitterze.
bEIVYIAJ

Jak poinformował komornik, respiratory zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. Firma E&K w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Szumowskiego

Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r.

bEIVYIAK
Zobacz także: Talibowie stracili właśnie kogoś bardzo cennego. Przed kamerą polały się łzy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIVYIBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Gość
3 tyg. temu
Ministerstwo twierdzi, że respiratory są ok i mają pełną dokumentację, a komornik, że nie mają gwarancji oraz nie spełniają norm UE. Kto kłamie? MZ, czy komornik?
kilo
3 tyg. temu
Kosztowały 22700 a sprzedają z ceną wywoławczą 30 tys.? Naprawdę aż tak chciwa jest ta cholerna banda? Czy to nie usprawiedliwia czasem wypowiedzi Grzegorza Brauna w kierunku przedstawiciela tej grupy?
komuna to pis
4 tyg. temu
a ten szumowski mam nadzieje to juz odsiaduje dlugi wyrok
bEIVYIBf
Sauron
4 tyg. temu
Nikt nie jest aż tak głupi.
Szaman
4 tyg. temu
Każdy chce się nachapac, pisowiec też. A wy płacicie podatki i głosujecie na nich
Wojciech
4 tyg. temu
Cała ta covidowa histeria jest oparta na kłamstwie. Nigdy nie było potgrzeby ani kupowania respiratorów, ani nikomu do niczego nie potrzebnych masek, ani budowania pseudo szpitali polowych, które nigdy nikogo nie przyjęły. Normalne szpitale miały puste całe oddziały co nie raz było pokazane na filmach. Do tego stopnia, że ludzie chodzili po pustych oddziałach i nawet nie było nikogo kto by och wyprosił. To WSZYSTKO JEST KŁAMSTWO MAJACE WAS PRZEKONAĆ DO PREPARATÓW, KTÓRE WAS ZABIJĄ. A przy okazji można przytulić parę miliardów z budżetu.
Pytam
4 tyg. temu
Skoro to są "respiratory do domowej wentylacji", to pytam: po co kupiło je - rzekomo dla szpitali - MZ rządzone przez Ł.Szumowskiego?Chcieli wentylować korytarze? Od tego jest klimatyzacja!
logic
4 tyg. temu
Spoko,idzie 4,5,6,7 fala.Ktos bedzie chcial kupic @@ bo nic na rynku nie ma @@
Pytam
4 tyg. temu
22 700 euro za sztukę, to wtedy było ok. 100 tys zł(i do tego podatek VAT od importu). Były w Polsce respiratory polskie 2-stanowiskowe. Taka ilość respiratorów nie była od razu potrzebna - w większości stały puste w pustych salach szpitalnych, a te stały w magazynie u "narciarza", albo w MZ kierowanym wtedy przez Ł. Szumowskiego. Wywalone w błoto - BEZ PRZETARGU - publiczne pieniądze. Kto za to wszystko zapłaci?
POLKA
4 tyg. temu
Po przegranych wyborach przez pis spoleczenstwo kategorycznie powinno sie upominac o Trybunal Stanu tych pseudo polakow.
POLKA
4 tyg. temu
rezpiratory to zmelc tak jak ten rzad,kogo wybrali polacy zenada
qwerty
4 tyg. temu
pluton
obatel
4 tyg. temu
Duet ojców tego sukcesu powinien siedzieć i do końca życia spłacać straty ze swoich przychodów .
bEIVYIAX
Suweren
4 tyg. temu
Ktoś wyliczył ile milonów polski rząd od czasu pandemii wyrzucił w błoto za nietrafione zakupy respiratorów, maseczek, wadliwych testów. Koszt w granicach 300 mln.zł !!! Do tego można jeszcze dodać koszt 70 mln.zł zdalnych wyborów które się nie odbyły. Kto to ma teraz pokryć podatnik czy decydenci?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić