Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Damian Słomski
|

Milion klientów dostało pisma z podwyżką cen prądu. Firma wyjaśnia zamieszanie

55
Podziel się:

Zabezpieczeniem przed podwyżkami cen prądu miały być umowy, określające na kilka lat konkretne stawki. Tymczasem klienci jednej z dużych firm dostali informacje o tym, że ich rachunki wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent. Przedstawiciele E.ON zabrali głos. Okazuje się, że tylko część klientów zapłaci więcej.

Milion klientów dostało pisma z podwyżką cen prądu. Firma wyjaśnia zamieszanie
Firma E.ON (dawniej Innogy) wyjaśnia kwestię podwyżek rachunków za prąd (Adobe Stock, Lisa F. Young)

W 2022 roku znacząco podskoczą ceny prądu. Urząd Regulacji Energetyki (URE) już w grudniu zatwierdził nowe taryfy dla klientów państwowych spółek: PGE, Energa, Enea i Tauron. Będą wyższe średnio o 24 proc. od ubiegłorocznych.

Na pierwsze rachunki z niepokojem czekają miliony Polaków, którzy zastanawiają się, ile dokładnie więcej zapłacą. Jeszcze większy znak zapytania mają klienci innych dostawców prądu, których cenniki nie są regulowane przez urzędników. Mowa m.in. o osobach, które podpisały umowy z E.ON (wcześniej firma istniała pod logiem Innogy).

Spółka w grudniu wysłała do miliona warszawskich klientów pisma, informując o podwyżkach stawek za prąd. Cena energii elektrycznej ma od stycznia wzrosnąć o 33,2 proc., a opłata handlowa maksymalnie o 1,91 zł miesięcznie. Tymczasem wielu z nich ma podpisane umowy, które miały gwarantować stałą cenę, wcześniej wynegocjowaną.

Zobacz także: Money. To się liczy

Podwyżki nie dla wszystkich

Zmiana cen i stawek w taryfach sprzedażowych nie powoduje zmiany ceny energii elektrycznej w umowach podpisanych na czas oznaczony, w których określona została stała cena jej sprzedaży. W nich E.ON Polska gwarantuje ceny jednostkowe sprzedaży energii elektrycznej przez cały czas oznaczony obowiązywania danej umowy - zapewniają służby prasowe E.ON, cytowane przez portal Business Insider.

To samo dotyczy opłaty handlowej. Wzrośnie ona tylko u klientów, których wcześniej podpisane umowy nie zawierały gwarancji ceny. Dla rodziny, która zużywa rocznie 1,6 MWh energii elektrycznej, miesięczny rachunek może być wyższy o około 24 zł brutto.

Dostawca energii przyznaje, że pisma informujące o podwyżkach cen prądu zostały rozesłane do wszystkich klientów. A więc nie tylko tych, których faktycznie zmiana stawek będzie obowiązywać od stycznia. Stąd zamieszanie.

E.ON wyjaśnia, że wyraźne podwyżki stawek były konieczne. Mocno wzrosły bowiem koszty energii, którą dla klientów firma pozyskuje na rynkach hurtowych. Na to wpływ mają głównie rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 i coraz wyższe koszty surowców i paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii.

Sposoby na wysokie rachunki

Przed podwyżkami rachunków za prąd nie da się uciec. Można jednak próbować oszczędniej gospodarować zużyciem energii. Warto nauczyć się pewnych nawyków.

Pierwsza zasada - wyłączaj nie tylko światło, ale też urządzenie elektryczne z gniazdka. Jeśli kładziemy się spać, to oczywistym jest dla nas wyłączenie światła w sypialni czy salonie. Wyłączamy też telewizor i inny sprzęt, ale pozostaje on aktywny. Nawet w tym trybie pobiera on prąd. Dlatego lepiej odłączyć urządzenie całkowicie z gniazdka.

Druga zasada - stawiaj na energooszczędne urządzenia. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, to musimy pamiętać o tym, by korzystać z urządzeń, które mają niski pobór energii. Krokiem w dobrą stronę będzie m.in. zakup energooszczędnych żarówek LED, które są o ok. 80 proc. bardziej efektywne od tradycyjnych. Na dodatek dają mocniejsze światło.

Kolejna zasada to właściwe wykorzystanie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Lodówka powinna stać w zacienionym i chłodnym miejscu, kilka centymetrów od ściany. W przypadku pralki czy zmywarki do naczyń kluczowe jest to, by zapełniać je w całości i stosować przy tym krótsze programy pracy.

W przypadku takich urządzeń jak smartfon czy laptop, warto pamiętać o ich wygaszaniu w momencie, gdy z nich nie korzystamy. Można też włączyć je w trybie oszczędzania energii, aby nieco wydłużyć ich działania na baterii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
Kot Jarosław
4 miesiące temu
...rosnące koszty uprawnień do emisji CO2.... Te koszty zgarnia Państwo Polskie. Te pieniadze miały iść na transformację energetyczną, a nie na pisie rozdawnictwo !
jan
4 miesiące temu
no to tarczą go, ale kabaret przygotował PIS
123
4 miesiące temu
ci ludzie którzy rządzą w Polsce odpowiadają za 100tys Polaków którzy umarli przez ich decyzję i nie dostali pomocy mają ich krew na rękach
Bolo
4 miesiące temu
Jest zima żarcie na balkon, można do domu wstawić kozę do ogrzewania, prac w wannie po kąpieli całej rodziny, itp itd Polska pis 2022
Warszawiak
4 miesiące temu
czyli wina czaskoskiego podpisał umowy na gaz z niemiecką firmą, a ta bez sentymentów dowaliła wysokie ceny hahaha hahaha
inny
4 miesiące temu
Mamy wspaniały rząd, doskonałych fachowców, a ludziom żyje się co raz lepiej ...
emerytka
4 miesiące temu
....stara zasada skarbówki "przywalić wszystkim" a kto się odwoła ..... to oddamy albo się wycofamy .....
doradca
4 miesiące temu
Proponuję podwyższone rachunki za prąd kierować do PO. Liderka tej partii gwarantowała w 2019r że do 2030r prąd nie zdrożeje
Goro
4 miesiące temu
To ciekawe, że im więcej żródeł prądu jest w Europie "ekologicznych", tym wyższe są ceny prądu i gazu. Równocześnie gaz, do niedawna uznawany za ekologicznie czysty jest teraz be, nie cacy, tak samo paliwa odnawialne, czyli drewno (w tym nawet "wierzba energetyczna"), baloty słomy, trociny itd. a to dwutlenek węgla przeszkadza "Zielonym", a to rzekomy "smog", nawet tam, gdzie go nigdy w pisanej historii kraju nie widziano. Mam propozycję dla "Zielonych": latem żryjcie wszystko surowe i na zimno, jesienią też, a zimą zamarznijcie. Wtedy będzie wszystko zgodnie z waszymi poglądami. A normalnym ludziom zostanie zutylizować (czyli zakopać) nierecyklingowalne łopaty wiatraków i panele słoneczne, jak już się zużyją.
thdfg
4 miesiące temu
Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie sa utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
wow
4 miesiące temu
Czy Niemcy i Francuzi też tak będą zaciskać pasa????????? czy to tylko my, głupie Polaczki mamy płacić, żeby tamci mieli nadal swoje życie na dotychczasowym wysokim poziomie?????????
takie fakty
4 miesiące temu
Po pierwsze ta firma wcale nie jest duża tylko malutka , po drugie jest to prywaciarz nie spółka skarbu państwa, więc zgodnie z prawem wolnego rynku wystawia wam rachunki jakie mu sie podobają : ) trzbe było trwać przy "państwowym monopoliście " anie iść do wolnorynkowego dziada
tępić oszustó...
4 miesiące temu
ta firemka pośrednik łupieżca, podniesie cenę o 1000% i będzie przekonywał że cena za energię się nie zmieniła, tylko opłata abonamentowa wzrosła
Normik
4 miesiące temu
Czekam na kolejny poradnik, tym razem jak w KRLD - 1000 potraw z trawy. Walcie sie na twarzoczaszki, politycy kazdej opcji.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić