Moskwa, 5 rano. Ludzie szturmowali bankomaty

W sobotę późnym wieczorem Kanada, USA, Wielka Brytania i Unia Europejska we wspólnym oświadczeniu ogłosiły decyzję o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT. Decyzja Zachodu spowodowała, że w niedzielę o świcie Rosjanie masowo ruszyli do bankomatów. W sieci pojawiło się nagranie zarejestrowane o 5 rano, na którym widać niekończącą się kolejkę przed bankomatem w Moskwie.

Moskwa, 5 rano. Ludzie szturmowali bankomaty
Panika w Moskwie. Ludzie ustawiają się przed bankomatami (Twitter)

Stany Zjednoczone, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania zgodziły się na odcięcie Rosji od systemu SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

We wspólnym oświadczeniu zachodnie kraje stwierdziły, że kolejna sankcja nałożona na Rosję "odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego".

Kierownictwo systemu SWIFT potwierdziło, że wykona zalecenia Stanów Zjednoczonych, UE i innych sojuszników. "Przygotowujemy się do wdrożenia regulacji prawnych" - poinformowały władze SWIFT, cytowane przez agencję Reutera.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała także uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji

Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Panika w Moskwie

W związku z decyzją Zachodu o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT Rosjanie masowo zaczęli wypłacać pieniądze z bankomatów. Mieszkańcy stolicy Rosji od rana stoją w długich kolejkach, by wypłacić gotówkę.

W Moskwie i innych rosyjskich miastach przed bankomatami ustawiają się ogromne kolejki. Nagranie zarejestrowano o godzinie 5 rano - czytamy pod jednym z nagrań na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tymczasem korespondent amerykańskiej telewizji NBC News Raf Sanchez, który obecnie jest w Moskwie, informuje, że obsługa hotelu poprosiła go o wcześniejsze uregulowanie rachunku.

Mój hotel w Moskwie poprosił mnie o wcześniejsze uregulowanie rachunku, ponieważ nie są pewni, czy karty kredytowe będą działać po wprowadzeniu sankcji SWIFT - napisał na Twitterze Raf Sanchez.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ukraiński premier Denys Szmyhal podziękował USA i pozostałym sojusznikom za nałożone na Rosję sankcje. "Dziękujemy naszym przyjaciołom za zobowiązanie się do odłączenia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT" - napisał na Twitterze.

Zobacz także: Co na temat ataku na Ukrainę sądzą Rosjanie? Sonda uliczna w Moskwie
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić