Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KRO
|

Niebotyczny dług 45-latka ze Śląska. "Nigdy nie zaznam spokoju, nigdy nie będę normalnie żył"

24
Podziel się

Prawie 50 milionów złotych długu, widmo więzienia - to rzeczywistość Józefa Nowaka, mieszkańca małej wsi na Śląsku. 45-latek pokutuje za błędy młodości. Błędy, które zaważyły na jego całym życiu.

Niebotyczny dług 45-latka ze Śląska. "Nigdy nie zaznam spokoju, nigdy nie będę normalnie żył"
Blisko 50 mln zł długu i 2 tygodnie na zapłacenie - takie pismo dostał Józef Nowak (PAP, Tytus Żmijewski)
bEUDcYER

Józef Nowak otrzymał wezwanie do zapłaty opiewające na kwotę dokładnie 48,593,398 złotych i 70 groszy. Pismo - które pokazał dziennikarzowi money.pl - otrzymał od skarbówki 18 lutego. Na przelanie powyższej kwoty dostał dwa tygodnie.

To jednak nie koniec problemów dłużnika - wisi nad nim wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć. Sąd może zdecydować się na odwieszenie wyroku, jeżeli skazany szybko nie przeleje kilkudziesięciu milionów na konto fiskusa.

Nie zapłaciłem, to dla mnie absurdalne pieniądze. W życiu takich nie widziałem na oczy i w życiu pewnie nie zobaczę - mówi wprost. - Choć w pewnym sensie to i tak dożywocie. Jeśli mi wisi nad głową taka kara, to nigdy nie zaznam spokoju, nigdy nie będę normalnie żył. Nie mówiąc już o tym, że nigdy nie będę miał szans na żaden kredyt.
bEUDcYET

Skąd w ogóle taki dług? Trzeba przenieść się do połowy lat 90., kiedy to Józef Nowak był 19-latkiem poszukującym zaczepienia na rynku pracy. W 1996 roku trafił do hurtowni paliw w Bytomiu-Bobrku, gdzie jego zadaniem było głównie nalewanie paliwa do zbiorników za 1,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Po dwóch latach usłyszał słowa, które działają elektryzująco na każdego pracownika - propozycję awansu. Pracę fizyczną miał zamienić na miejsce przy biurku. Nalewanie paliwa - na wystawianie faktur.

Zobacz także: Spirala zadłużenia. "Spłacanie jednych długów drugimi to droga donikąd"
bEUDcYEZ

Sam mówi, że jego nowe zajęcie było "techniczne", a polegało na nanoszeniu danych na faktury i przybijaniu pieczątek. Nowa pozycja w firmie to jednak miłe złego początki. Na początku XXI wieku wybuchają afery związane z mafiami paliwowymi. Szybko okazuje się, że hurtownia Nowaka należy do łańcuszka jednej z nich.

Zaczynają się przesłuchania, areszty, Nowak usłyszał m.in. zarzuty wystawiania fałszywych faktur i działania na szkodę Skarbu Państwa. Jak sam opowiada, bał się wtedy o swoje życie. Dlatego też posłuchał swojego adwokata, który polecił mu przyznanie się do części zarzutów. Zdaniem prawnika Nowak dzięki temu mógł odzyskać wolność.

bEUDcYFa

Postępowanie przygotowawcze trwało 18 lat. W tym czasie Nowak zdążył założyć rodzinę (dziś ma dwie córki), ukończyć edukację na kierunku prawo administracyjne na Uniwersytecie Śląskim. Działał również społecznie.

Wyrok w tej sprawie jednak w końcu zapadł. Krakowski sąd nakazał Nowakowi naprawić szkody, które zostały wyrządzone Skarbowi Państwa. Stąd przeszło 50 milionów złotych do zwrotu.

Z tym że ja nigdy nie ukradłem tych pieniędzy. Nigdy fizycznie ich nie posiadałem, nie dysponowałem w żaden sposób taką kwotą - przekonuje.

Sąd nie uważa jednak, że wyrok jest surowy. "Wręcz przeciwnie, przy doprowadzeniu do tak wielkiej szkody, należy uznać te rozstrzygnięcia za łagodne" - czytamy w uzasadnieniu. Ponadto organ podkreśla, że Nowak przyznał się do podpisywania fałszywych faktur.

bEUDcYFb

Rafał Wypiór z kancelarii KKPW Adwokaci, który reprezentuje dziś Nowaka, podkreśla, że zleceniodawcy jego klienta dzisiaj mają zasądzone po kilkanaście tysięcy złotych kary, bez obowiązku naprawienia szkody. Prawnik dodaje, że tylko jedna osoba ma zasądzoną podobną karę. Krzysztof W., któremu sąd nakazał spłatę 41 milionów złotych, zajmował się tym samym, co Nowak.

Dłużnik chwycił się ostatniej deski ratunku - głowy państwa. Napisał do Kancelarii Prezydenta o ułaskawienie. Odpowiedź jednak była odmowna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUDcYFu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Zenek
9 miesięcy temu
Postępowanie trwało 18 lat.LITOŚCI!!!!!!!!!!!!!!! Wszystkiego się odechciewa.Gdyby wtedy go posadzili to już dawno by był na wolności.
Ares
9 miesięcy temu
Ja tam bym spłacał po 10 zł miesięcznie.
Taaa
9 miesięcy temu
Za POPSL można było żyć z samego VAT ale przyszedł PiS ...
bEUDcYFv
Taaa
9 miesięcy temu
Za POPSL można było żyć z samego VAT ale przyszedł PiS ...
BBB
9 miesięcy temu
Tak, i oczywiście nic nie wiedział i wystawiał FV bezmyślnie.
Mik
9 miesięcy temu
Wiedział co robi !
Jpdl
9 miesięcy temu
No taa, Sasin narobił kosztów, to teraz szukają jeleni.
Tylko z czego
9 miesięcy temu
Wykorzystali gościa jak wielu innych i teraz się śmieją, a chłop ma teraz 50 baniek do spłacenia.
Pamiętaj
9 miesięcy temu
Urzędniku skarbówki karma wraca.
Taki klimat
9 miesięcy temu
Podobny przypadek jest gościa bodajże w Mazowieckim. Tez podobna sytuacja "słup ".Był kiedyś wywiad z tym gościem w TV. Facio na bezrobociu z trójka dzieci, żyje bardzo skromnie a ma do zapłacenia coś 60 mln.zł.
Goldengecko
9 miesięcy temu
Jak zwykle kto inny wziął kto inny ma zapłacić
asd
9 miesięcy temu
ciekawe co za popie//roleniec z US wysłał tego paszkwila wiedząc że gość jest bez kasy i nigdy tego nie spłaci bo dla niego to suma nieosiągalna i niewyobrażalna której nigdy nie miał.
daniel
9 miesięcy temu
Oj smiac sie plakac chce..zgaduje ze..to jest ta walka pisiorow z mafia paliwowo...wpisza sobie w statystyki ze wlasnie odzyskali 50 baniek...ten koles to pewnie jakis moga najwyny slup...ktory moze nawet jest lekko niedokrecony...witamy w kraju absurdu..a mafia dzieli sie pewnie kasa z ludzmi przy korycie
bEUDcYFn
(A)
9 miesięcy temu
A to się czasem nie przedawniło? Przecież to nie jest zbrodnia przeciw ludzkości...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić