aktualizacja 

Niemiec w Biedronce. Oto co napisał o cenach

537

Dziennikarz portalu moz.de porównał ceny podstawowych produktów spożywczych, które można kupić w Niemczech, jaki i Polsce. Czy nadal naszym zachodnim sąsiadom opłaca się przyjeżdżać do nas na zakupy? Odpowiedź jest jednoznaczna.

Niemiec w Biedronce. Oto co napisał o cenach
Biedronka (Adobe Stock)

Frank Groneberg, to niemiecki dziennikarzy, który postanowił przyjechać do Polski na zakupy. W relacji zamieszczonej na stronie moz.de podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Warto podkreślić, że portal przygląda się cenom produktów w naszym kraju od czasu wprowadzenia zerowego VAT-u na żywność. 

Wizyta w polskich sklepach miała miejsce 15 marca. Reporter odwiedził takie sklepy jak: Lidl, Kaufland, Biedronka i Intermarché.

Porównanie cen w polskich sklepach

Największą różnicą w cenach widać w przypadku mięsa. Dziennikarz moz.de w polskiej Biedronce kupił filet z piersi kurczaka w cenie 5,32 euro/kg (25,04 zł/kg). W swoim kraju za taki sam rodzaj mięsa dał 9,99 euro/kg, czyli 47,02 zł/kg. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Dużo tańszy w Polsce okazał się także nabiał, jednak z jajami już tak jednoznacznie nie było. 

Jaja z chowu ściółkowego są w Polsce tylko częściowo tańsze niż u nas: dziesięć jaj w rozmiarze M jest tańszych, po 1,70 lub 1,81 euro (od 8 zł do 8,5 zł), natomiast jaja w rozmiarze L są droższe niż w Niemczech, gdzie oba rozmiary kosztują 1,99 euro (9,37 zł) - podaje portal.

Zaznacza także, że przez długi czas olej rzepakowy był droższy w Polsce, jednak ten trend się zmienił. Znów płacimy za niego mniej w sklepach - po 2,12 euro/l, czyli 9,98 zł/l). Nasi zachodni sąsiedzi wydają na niego po 1,49 euro/l (11,72 zł/l).

Przez pewien czas Niemcy płacili też u siebie mniej za cukier. To jednak również już się odwróciło. Obecnie cukier w Polsce kosztuje ok. 1,27 euro (5,98 zł/kg), a w Niemczech 1,49 euro (7,01 zł/kg).

Z relacji Franka Groneberga wynika, że cena masła w Niemczech jest niższa w porównaniu z Polską. Za 250 gramów trzeba po zachodniej stronie Odry zapłacić 1,49 euro (7,01 zł), zaś w Polsce jest co najmniej 4 centy drożej (7,27 zł).

"Zerowa stawka VAT"

Na początku grudnia 2022 roku minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie "zerowej" stawki VAT na żywność. Będzie ona utrzymana do końca czerwca 2023 r.

Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż - mówiła wówczas minister finansów.
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić