Obniżki na Orlenie. "To nie jest dobra wiadomość"

181

Wszystko wskazuje na to, że paliwa w 2023 roku nie będą już drożeć. Można oczekiwać obniżek. Niestety, nie będą one dobrym sygnałem, na co uwagę w rozmowie z Radiem Zet zwrócił Adam Czyżewski, główny ekonomista Orlenu.

Obniżki na Orlenie. "To nie jest dobra wiadomość"
Orlen (Getty Images, SOPA Images)

Kierowcy nie przestają łapać się za głowy. Wizyty na stacjach paliw oznaczają spore wydatki. Czy wysokie ceny będą się utrzymywać? Głos w tej sprawie zabrał Adam Czyżewski, główny ekonomista Orlenu.

Ekspert uważa, że w tym roku drożej już raczej nie będzie. Jednocześnie podkreślił, że niekoniecznie jest to dobra informacja dla Polaków.

Wysokie ceny i wojna doprowadziły do tego, że mamy silne spowolnienie gospodarcze, globalnie będzie wzrost poniżej 2 procent, najwolniej od dekady. W Polsce chyba też, bo projekcja na cały 2023 rok mówi, że ten wzrost będzie szurał w okolicy zera po prawie 5 procentach wzrostu w 2022. Popyt będzie słaby i spowoduje, że ceny nie powinny rosnąć - powiedział w rozmowie z Radiem Zet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

Następnie nawiązał do cen ropy. - Mieliśmy taką sytuację w latach, gdy była Arabska Wiosna, była ropa po 130 dolarów, a marże rafineryjne były dolar, czasem 50 centów. Teraz te marże mamy bardzo wysokie z powodu rozjazdu między dużą dostępnością ropy a niedostatecznymi mocami przetwórczymi i wysokimi cenami paliw. To się zmieni, na pewno marże rafineryjne się ścisną, i to bardzo, bo to jest biznes cykliczny. - kontynuował Czyżewski.

Jak będzie z cenami? Moim zdaniem, jakbym miał abstrahować od tych czynników geopolitycznych, to przy założeniu utrzymaniu sytuacji nie ma powodów do wzrostu cen. Raczej powinny się one obniżać. Jeśli ceny ropy zaczną się podnosić, to rafinerie będą musiały wziąć to na siebie, nie będą w stanie przerzucić ich na klientów - podkreślił.

Niższe ceny nie są dobrą wiadomością?

Obniżki cen na stacjach - według Adama Czyżewskiego - to wcale nie jest pozytywny sygnał.

Może to jest dobra wiadomość dla kierowców, ale ja uważam, że generalnie to nie jest dobra wiadomość, bo jak będziemy mieć w tym roku taniej, to równocześnie będzie słaby popyt wynikający ze słabego wzrostu gospodarczego. To gospodarczo nieciekawy okres, co przekłada się na rynek pracy - zaznaczył, cytowany przez wspomnianą rozgłośnię.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić