Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. WZI
|

Ofiary pracy zdalnej. "Uszkodzone oko po skorzystaniu z toalety"

6
Podziel się:

Aż trzy osoby zmarły podczas pracy zdalnej w czasie pandemii - podaje Państwowa inspekcja Pracy. Były też poważne wypadki, które nie skończyły się śmiercią. Zdarzają się w najróżniejszych sytuacjach.

Ofiary pracy zdalnej. "Uszkodzone oko po skorzystaniu z toalety"
W pracy zdalnej też zdarzają się wypadki. (Unsplash.com)

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy zarejestrowała sześć wypadków podczas pracy zdalnej, z czego aż trzy okazały się śmiertelne. Pracownicy zmarli z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej.

W dwóch pozostałych przypadkach obrażenia okazały się ciężkie, w jednym lekkie. Jedna z osób pracujących zdalnie przewróciła się podczas korzystania z toalety i doznała poważnego urazu gałki ocznej.

Inny pracownik ucierpiał, gdy w czasie pracy przygotowywał sobie posiłek. Prawdopodobnie skaleczył się nożem, miał uszkodzone żyły i ścięgna. Do ostatniego z zarejestrowanych wypadków doszło, gdy pracownik jechał do domu, aby zacząć pracę.

Zobacz także: Praca zdalna. Rząd namawia do zostania w domach. "Bardzo dobrze" - ocenia lekarz

Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zwraca uwagę na wiele luk w obowiązującym prawie. Praca zdalna została wprawdzie ujęta w przepisach antycovidowych, ale pobieżnie. Brakuje w nich m.in. wytycznych, według których miałyby pracować komisje badające wypadki w pracy.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma pozwolić na badanie wypadków w pracy zdalnej na takich samych zasadach, jak robi się to w przypadku wypadków w zakładach pracy, ale przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności pracownika.

Pracodawcy mają mieć obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków i odpowiednich narzędzi do pracy z domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
gosc
rok temu
Tak ogólnie, to praca zdalna jest legalna czy nie??? Bo mój pracodawca, wielki zagraniczny koncern, zmusza pracowników do pracy z domu, a jednocześnie powuedzieli pracownikom, że nie przysługuje nam noa umowa o pracę, która by pracę z domu regulowała i te potencjalne wypadki w pracy. Więc jak to jest? Mogę pozwać pracodawcę w tym wypadku?
Prawda
rok temu
Ciekawe ile incydentów byłoby w szkole stacjonarnej. Najgorsze nie jest to, że przekazuje się stronnicze informacje, a to że nie widzi się całości obrazu. Tak samo jak ze zjawiskiem epidemii i ile szkody przyniosła dla gospodarki.. To jedna strona, a inna strona to wygaszenie grypy, większa higiena, mniej incydentów związanych ze zdarzeniami losowymi, poprawa dialogu między rodzicami, a dziećmi, są branże również, które się podźwignęły właśnie teraz, jak "gigantyczne podmioty" przestały mieć takie obroty finansowe itd. To jest dramatyzm, poddawanie się manipulacjom i klapki na pełny obraz sytuacji.
Panie Dyrekto...
rok temu
Czkam na wymianę parkietu, instalacji elektrycznej i glazury w łazience. "Pracodawcy mają mieć obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków i odpowiednich narzędzi do pracy z domu."
Paweł G
rok temu
Z tej pracy zdalnej to mąki ani chleba nie będzie
Polak
rok temu
Ile ma ofiar na koncie pis? Ktoś to wyliczył?
A co
rok temu
Ofiary Astry, trzy osoby.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić