Kamil Starczyk| 

Padłeś ofiarą kradzieży? Skarbówka może zażądać od ciebie pieniędzy

51

Niemal każdego dnia słyszymy o kolejnych, coraz bardziej wymyślnych metodach kradzieży. Ich ofiarami padają klienci banków, instytucji finansowych i dużych firm. Okazuje się, że jeżeli np. bank wypłaci nam rekompensatę, skarbówka może zażądać opłaty.

Padłeś ofiarą kradzieży? Skarbówka może zażądać od ciebie pieniędzy
Skarbówka chce podatku od kradzieży? (Pexels, Mikhail Nilov)

Oszuści próbują najróżniejszych metod, aby ukraść nasze oszczędności. Nie ma praktycznie tygodnia, aby któryś z banków nie wydał ostrzeżenia dla swoich klientów. Gdy mamy szczęście, bank może dobrowolnie zwrócić nam skradzioną kwotę. Jednak wtedy, jak informuje "Rzeczpospolita", do akcji może wkroczyć skarbówka.

Są sytuacje, w których klient zgłasza sprawę na policję i występuje do banku z wnioskiem o wyrównanie strat. Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", w takich sytuacjach bank często wypłaca odszkodowanie, nawet jeśli strata nie powstała z jego winy. Ma to na celu przede wszystkim utrzymanie dobrych relacji biznesowych, aby klient nadal korzystał z usług banku.

Zobacz także: Rośnie liczba ataków na nasze konta bankowe. I będzie jeszcze gorzej

Oszuści polują na oszczędności. Skarbówka chce opłaty

Jeden z banków zwrócił się do skarbówki w celu uzyskania potwierdzenia, że taki zwrot nie jest przychodem klienta, skoro nie osiąga on korzyści. Jak wskazuje dziennik "Fakt", bank traktuje to jako formę odszkodowania, a jeżeli klientowi uda się odzyskać pieniądze, to ma zwrócić rekompensatę.

Jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jest innego zdania i twierdzi, że zwolnienie z podatku się nie należy. Jak podaje "Rzeczpospolita", w jego ocenie przysługuje ono tylko w sytuacji, gdy odszkodowania i zadośćuczynienia wynikają z przepisów ustaw. A zgodnie z prawem w takich sytuacjach banki nie mają obowiązku zwrotu pieniędzy.

W przypadkach gdy reklamacja klienta jest uznawana przez bank za niezasadną (winy za wystąpienie nieprawidłowości nie można przypisać bankowi), niemniej bank decyduje się dokonać wypłaty rekompensaty, powinna zostać wystawiona informacja PIT-11. Wypłacone środki należy wykazać jako przychód z innych źródeł - tłumaczy dyrektor KIS.

Nie zgadzają się z tym doradcy podatkowi, wg których w takich sytuacjach nie ma mowy o żadnym przychodzie - podkreśla "Fakt".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić