Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Potężne wyzwanie dla budżetu. Polska musi zapłacić 300 miliardów euro

823
Podziel się:

Polska ma osiem lat na realizację pakietu Fit for 55, czyli unijnego pakietu klimatycznego. Mimo wsparcia UE musimy pokryć ok. 300 mld euro luki finansowej. Już teraz rodzimi ekonomiści spierają się na temat tego, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na taki wydatek.

Potężne wyzwanie dla budżetu. Polska musi zapłacić 300 miliardów euro
Unijny pakiet klimatyczny będzie nas kosztował fortunę (East News)

Pakiet klimatyczny w praktyce

Na wstępie wyjaśnijmy, czym w ogóle jest Fit for 55. Jest to pakiet regulacji, który zakłada m.in. reformę unijnego systemu handlu emisjami CO2. Rozwiązanie obejmuje m.in. opłaty za emisję transportu oraz budynków, a także wzrost udziału OZE w europejskim miksie energetycznym do 40 proc.

Wyzwanie dla budżetu

Rozwiązanie pochłonie setki miliardów złotych z polskiego budżetu. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do szacunków przygotowanych przez analityków Pekao, które pokazują koszty tego całego przedsięwzięcia. Okazuje się, że samo wypełnienie dzisiejszych regulacji klimatycznych UE (Fit for 40) będzie kosztować niemało - 338 mld euro.

186 mld euro wyniosą koszty niezbędnych inwestycji w sektorze energetycznym. Kolejne 100 mld euro to inwestycja w zwiększenie efektywności energetycznej polskich domostw. 33 mld euro wyniosą nas z kolei koszty unijnego systemu handlu emisjami ETS.

Zobacz także: Tak czy siak "wina Tuska". Tak zareagował na najnowszy sondaż

Fit for 55 może okazać się jeszcze droższy. Pakiet klimatyczny w bardziej "ambitnej" wersji, która zakłada większą redukcję emisji w tym samym czasie (do 55 proc.), może nas kosztować aż 527,5 mld euro. Skok cenowy wynika ze znacznego wzrostu kosztów ETS.

Są też i plusy

"DGP przypomina jednocześnie, że nowy pakiet klimatyczny wygeneruje też wyższe przychody dla Polski. Zyskamy bowiem aż 220 mld euro, które popłyną przede wszystkim z Unijnego Funduszu Odbudowy, wieloletnich ram finansowych UE oraz przede wszystkim z uprawnień do handlu emisjami.

W wyniku Fit for 55 Polska będzie zobowiązana zwiększyć tempo ograniczania uprawnień ETS o 4,2 proc. rocznie w porównaniu do 2,2 proc. we wcześniejszym scenariuszu. Na tym jednak nie koniec. Okazuje się bowiem, że emisja w sektorach nieobjętych systemem będzie musiała być zmniejszona o 17 proc., a nie o 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(823)
Gghh
11 miesięcy temu
To też wina Tuska? Czy ostatnio Morawiecki oglaszal podpisanie tego zobowiazania jako kolejny wielki sukces?
Teraz
11 miesięcy temu
Jak unia dawała takim imbecylom jak my Polacy kasę na najdroższe drogi w świecie to wszyscy niedowirzali w Unii że można być tak tępym narodem aby samego siebie okradać i zamiast budować dużo budować drogo. Po kilku latach unia zrozumiała że Polska to debilland za 500 plus i jedzie z nami wg ustalonych zasad jeśli sami nic nie potrafimy... zrobią za nas. I za to wam sędziwi mądrzy starcy dziękujemy AMEN
Gagarin
11 miesięcy temu
Trzeba im zapłacić. Ktoś przecież musi mieć kasę na wykup polskich kamienic
Feminism
11 miesięcy temu
Samodestrukcja. Ekonomiczna, spoleczna, cywilizacyjna.. Kwestia max 2 pokolenia i to czego ucza w podstawowce stanie sie faktem. Ludnosc europy faktycznie bedzie z afryki. A Bog z bliskiego wschodu.
January
11 miesięcy temu
Tyle mieliśmy zapłacić za mienie bezspadkowe
Armin
11 miesięcy temu
Jak minister ekonomi finansow podpisał pakiet klimatyczny za okresu PO pani Kopacz premier Polski w 2009 roku to niech płaci.. a za czasów PiS nikt tego pakietu nie zawetował w UE... Więc nie wiem czy czasami to jest świadome działanie organów państwowych i U E żeby wydoić Polaków z pieniędzy... Zamach stanu przez polityków od 1989 roku Polski majątek jest wyprzedawany... A PiS dokończy dzieła i zrujnuje kieszenie Polaków... Więc kto nami rządzi...
Ang 70
11 miesięcy temu
Żaden problem, wcześniej opuścić unijny kołchoz
Oj oj
11 miesięcy temu
A czy nie jest to kwota wymieniana przez pewną nację, jako rekompensata od Polski? Czyli haracz?
Polak
11 miesięcy temu
Kto by nie rządził ten zielony ład doprowadzi nas do katastrofy będziemy siedzieć przy świecach w zimnych chatach i jeździć rowerem bo na elektryczne nie będzie nas stać a używane to będzie kupa złomu a Europa powinna się zastanowić bo jak się okazało nie potrafimy zrobić na dużą skalę nawet maseczek
Klaus Schwab
11 miesięcy temu
Kto wezmie te pieniądze?
jendrek
11 miesięcy temu
Nie było by żadnego problemu,ale wszystkie oszczędności zamiast w infrastrukturę,zdefraudowano oraz wydano na głosy patologi. Wjeżdżamy do długiego tunelu. Młodzi pakujcie manatki i nie marnujcie swojego życia.
Pawel38
11 miesięcy temu
Na 500+, 13,14 emerytury i inne zasiłki wydali 150mld euro, więc i teraz dadzą radę:)
Grzegorz
11 miesięcy temu
Schemat jest prosty.Wystarc,y doprowadzić Polskę do zachamoeania rozwoju i przemysłu.Wtedy bezrobotni Polacy będą musieli pojechać na zachód do pracy.
esterka
11 miesięcy temu
Powinni placic , Ile konkodat kosztuje ten dziki kraj
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić