Natalia Bogucka| 

Polski milioner chce przyjąć uchodźców. "Zapewnię im mieszkania i pracę a dzieciom edukację"

2239

Władysław Grochowski, właściciel i prezes Arche SA opublikował list otwarty do polskich władz, w którym zadeklarował, że wraz z fundacją swojej żony "przyjmie minimum 100 rodzin uchodźców". Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej przekazała o2.pl, że poza mieszkaniami na migrantów czeka ok. 200 wolnych miejsc pracy.

Polski milioner chce przyjąć uchodźców. "Zapewnię im mieszkania i pracę a dzieciom edukację"
Władysław Grochowski, właściciel i prezes Arche SA, chce przyjąć uchodźców (AKPA)

We wtorek w "Rzeczpospolitej" ukazał się list otwarty Władysława Grochowskiego do polskich władz. Właściciel i prezes grupy dewelopersko-hotelarskiej Arche SA podkreślił, że nie może być obojętny na los migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej.

Nie zgadzam się na budowę muru, zasieków, poniżanie godności człowieka, skazywanie na jakąkolwiek formę cierpienia, dyskryminację i inwigilację, brak komunikacji z najbliższymi, tylko dlatego, że ludzie ci nie są Polakami, że pochodzą z krajów o odmiennej kulturze religijnej – pisał w liście Grochowski.

Przedsiębiorca zdecydował, że chce pomóc migrantom. Zaoferował, że wraz z fundacją swojej żony Leny Grochowskiej przyjmie "minimum 100 rodzin uchodźców, którzy wołają o pomoc na granicy polsko-białoruskiej".

Zapewnię im mieszkania i pracę. Dzieciom edukację i rozwój w Polsce. Niech ci ludzie już nie cierpią. Niech ubłoceni, przemoczeni, głodni wstaną z kolan i zaczną nowe życie – napisał Władysław Grochowski.

Na pytania o szczegóły propozycji biznesmena odpowiedziała nam dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej Aneta Żochowska. Podkreśliła, że fundacja wraz ze spółką Arche od kilku lat zajmuje się tematyką repatriacji.

Jesteśmy jedną z niewielu organizacji pozarządowych w Polsce o tak dużym doświadczeniu w tym temacie. Fundacja przez 7 lat sprowadziła do Polski 25 rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Ukrainy. Część z tych rodzin mieszka w mieszkaniach naszej fundacji, część usamodzielniła się już do tego stopnia, że wyprowadzili się "na swoje" – przekazała o2.pl Aneta Żochowska.

Mieszkania i praca dla migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej

Dyrektor fundacji zaznaczyła, że grupa Arche posiada hotele, z których można wydzielić lokale na mieszkania dla rodzin uchodźców. "Mówimy tutaj o lokalach dostosowanych do dłuższego zamieszkania, które normalnie są używane w wynajmie długoterminowym oraz domów wchodzących w skład kompleksu Pałac i Folwark Łochów, będących niezależnymi budynkami. Ponadto jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie wynająć nieruchomości do tego celu" – podkreśliła.

Aneta Żochowska przekazała, że w firmie Arche oraz w "zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach" obecnie jest ok. 200 wolnych miejsc pracy, które mogą być przeznaczone dla migrantów.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe niż tylko mieszkania i praca, dlatego jesteśmy w stanie zorganizować naukę języka, wsparcie psychologiczne, pomoc prawną oraz inne działania potrzebne w adaptacji tychże rodzin w Polsce – zaznacza dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.
Mamy świadomość, że nie da się tego zrobić na jutro, ponieważ procedury administracyjne są czasochłonne. Ale wierzymy, że przy dobrej woli administracji można podjąć działania już na tym etapie, aby rodziny migrantów, które w tragicznych okolicznościach w ostatnim okresie znalazły się w naszym kraju, albo znajdą się w najbliższym czasie – jak najszybciej mogły skorzystać z naszej pomocy. W ubiegłym tygodniu wystąpiliśmy do Dyrektora Urzędu ds. Cudzoziemców z pismem o chęci i gotowości współpracy w tym zakresie – dodaje.

Zobacz także: Ruch na granicy polsko-białoruskiej. Nowe nagranie Straży Granicznej

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić