o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Polski milioner chce przyjąć uchodźców. "Zapewnię im mieszkania i pracę a dzieciom edukację"

1511
Podziel się

Władysław Grochowski, właściciel i prezes Arche SA opublikował list otwarty do polskich władz, w którym zadeklarował, że wraz z fundacją swojej żony "przyjmie minimum 100 rodzin uchodźców". Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej przekazała o2.pl, że poza mieszkaniami na migrantów czeka ok. 200 wolnych miejsc pracy.

Polski milioner chce przyjąć uchodźców. "Zapewnię im mieszkania i pracę a dzieciom edukację"
Władysław Grochowski, właściciel i prezes Arche SA, chce przyjąć uchodźców (AKPA)
bESIggWJ

We wtorek w "Rzeczpospolitej" ukazał się list otwarty Władysława Grochowskiego do polskich władz. Właściciel i prezes grupy dewelopersko-hotelarskiej Arche SA podkreślił, że nie może być obojętny na los migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej.

Nie zgadzam się na budowę muru, zasieków, poniżanie godności człowieka, skazywanie na jakąkolwiek formę cierpienia, dyskryminację i inwigilację, brak komunikacji z najbliższymi, tylko dlatego, że ludzie ci nie są Polakami, że pochodzą z krajów o odmiennej kulturze religijnej – pisał w liście Grochowski.
bESIggWL

Przedsiębiorca zdecydował, że chce pomóc migrantom. Zaoferował, że wraz z fundacją swojej żony Leny Grochowskiej przyjmie "minimum 100 rodzin uchodźców, którzy wołają o pomoc na granicy polsko-białoruskiej".

Zapewnię im mieszkania i pracę. Dzieciom edukację i rozwój w Polsce. Niech ci ludzie już nie cierpią. Niech ubłoceni, przemoczeni, głodni wstaną z kolan i zaczną nowe życie – napisał Władysław Grochowski.

Na pytania o szczegóły propozycji biznesmena odpowiedziała nam dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej Aneta Żochowska. Podkreśliła, że fundacja wraz ze spółką Arche od kilku lat zajmuje się tematyką repatriacji.

Jesteśmy jedną z niewielu organizacji pozarządowych w Polsce o tak dużym doświadczeniu w tym temacie. Fundacja przez 7 lat sprowadziła do Polski 25 rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Ukrainy. Część z tych rodzin mieszka w mieszkaniach naszej fundacji, część usamodzielniła się już do tego stopnia, że wyprowadzili się "na swoje" – przekazała o2.pl Aneta Żochowska.
bESIggWR

Mieszkania i praca dla migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej

Dyrektor fundacji zaznaczyła, że grupa Arche posiada hotele, z których można wydzielić lokale na mieszkania dla rodzin uchodźców. "Mówimy tutaj o lokalach dostosowanych do dłuższego zamieszkania, które normalnie są używane w wynajmie długoterminowym oraz domów wchodzących w skład kompleksu Pałac i Folwark Łochów, będących niezależnymi budynkami. Ponadto jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie wynająć nieruchomości do tego celu" – podkreśliła.

bESIggWS

Aneta Żochowska przekazała, że w firmie Arche oraz w "zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach" obecnie jest ok. 200 wolnych miejsc pracy, które mogą być przeznaczone dla migrantów.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe niż tylko mieszkania i praca, dlatego jesteśmy w stanie zorganizować naukę języka, wsparcie psychologiczne, pomoc prawną oraz inne działania potrzebne w adaptacji tychże rodzin w Polsce – zaznacza dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.
Mamy świadomość, że nie da się tego zrobić na jutro, ponieważ procedury administracyjne są czasochłonne. Ale wierzymy, że przy dobrej woli administracji można podjąć działania już na tym etapie, aby rodziny migrantów, które w tragicznych okolicznościach w ostatnim okresie znalazły się w naszym kraju, albo znajdą się w najbliższym czasie – jak najszybciej mogły skorzystać z naszej pomocy. W ubiegłym tygodniu wystąpiliśmy do Dyrektora Urzędu ds. Cudzoziemców z pismem o chęci i gotowości współpracy w tym zakresie – dodaje.

Zobacz także: Ruch na granicy polsko-białoruskiej. Nowe nagranie Straży Granicznej

bESIggWT
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESIggXm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1511)
Aaa
2 tyg. temu
Nie zapomnij pan o meczetach oczywiscie. Tylko zeby nie bylo potem ze hotele panu zdemolowali I pracownice zaciazyli...
Anoli
2 tyg. temu
Poprawka zamiast wpaja miało być walczą , przepraszam za literówkę.
Anoli
2 tyg. temu
Może najpierw niech w Polsce pomoże ludziom a dopiero uchodźców przyjmuje. Na granicy to wpaja i siła chcą przejść to niech tak o swój kraj walczą,a druga kwestia jeśli nie mieliby nic za uszami to legalnie by granicę przekraczali a nie po lasach.
bESIggXn
Jana
2 tyg. temu
No i super, oby wiecej polakow deklarowalo taka pomoc. Hipokryzji juz starczy. Otworzyc granice, przyjac tych ludzi, dac im dach nad glowa, jedzenie i prace! Chetnie sie znajda!
Mamba
3 tyg. temu
Tylko że Polska to nie jest prywatny folwark pana Milionera. Polacy nigdy nie deklarowali że chcą mieszkać w kraju wielokulturowym. Nasze prawo imigracyjne jest bardzo rygorystyczne.
SZklanka
3 tyg. temu
Znam kilka rodzin w Polsce które ledwie wiążą koniec z końcem, mają przeciętną pracę ale przybija ich spłata kredytów hipotecznych. Może takim rodzinom pan milioner by pomógł. Nie potrzebują ani szkoleń z j. polskiego ani pomocy psychologicznej tylko w miarę dobrej pracy.
bzdurnik
3 tyg. temu
Tylko że oni olewają pańskie mieszkania, miejsca pracy i edukację. Ich interesuje tylko niemiecki socjal i czasami kogoś zgwałcić albo przeżegnać maczetą.
Ukmigrant
3 tyg. temu
Juz sie pakuje z UK z Grazynom i dzesikom
Islamofob
3 tyg. temu
Jaka prace maja ci analfabeci wykonywac w Polsce? Ginekolog samouk?
Miljarder
3 tyg. temu
Panie Miljoner wez swoje pieniadze jedz do Afganistanu i tam im pomagaj
Polka
3 tyg. temu
Szkoda, że nie ma tego serca dla polskich bezdomnych.
Adam N 1973
3 tyg. temu
Milionerze. Jeszcze zapytaj nas Polaków o zgodę. Polska to nie twoja własność, byś mógł ich sobie zapraszać. To także nasz dom, a my ich tu nie chcemy
Polak
3 tyg. temu
Tylko nie na terytoriun Polski.Może sobie kupić ziemię,a nawet bloki w Niemczech i tam niechaj pomaga gościom Angeli. - Polski milioner chce przyjąć uchodźców. "Zapewnię im mieszkania i pracę a dzieciom edukację"
bESIggXf
Ewelina
4 tyg. temu
Może mógłby lepiej pomóc polskim rodziną a najlepiej jak wybuduje jeszcze meczety a potem dostanie zapłatę
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić