Potężny cios w "jednego z głównych oligarchów". Tak go potraktowali Hiszpanie

Hiszpańskie służby przejęły jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa. Miliarder został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wartość jednostki szacowana jest na 140 mln dolarów.

Potężny cios w "jednego z głównych oligarchów". Tak go potraktowali Hiszpanie
Czemiezow w towarzystwie Władimira Putina, zdjęcie z 2017 roku (Getty Images, Mikhail Svetlov)

O decyzji poinformował w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Warty 140 mln jacht został aresztowany w porcie w Barcelonie. Jak podaje agencja Reutera, 85-metrowy superjacht "Valerie" należał do Siergieja Czemieszowa.

Aresztowano jacht rosyjskiego oligarchy

Czemieszow jest szefem Rostec State Corp., rosyjskiego koncernu obronnego. O nim samym mówi się, że jest bliskim sojusznikiem Władimira Putina. - Dzisiaj zajęliśmy jacht należący do jednego z głównych oligarchów. Będzie więcej - zapowiedział hiszpański premier.

Portal Marine Traffic, który śledzi jachty na całym świecie, podaje, że w Barcelonie znajdują się ​jachty powiązane z dwoma innymi oligarchami, którzy nie zostali jeszcze objęci sankcjami. Superjacht "Valerie" jest w Barcelonie od 9 lutego i do poniedziałku był w naprawie w barcelońskiej stoczni MB92.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czemieszow jest bliskim współpracownikiem Putina

Jednostka jest oficjalnie zarejestrowana na pasierbicę Czemieszowa, Anastazję Ignatową, za pośrednictwem firmy z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Dziennik "ABC" przypomniał, że Siergiej Czemieszow jest bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze z czasów służby w strukturach KGB.

Oligarcha wraz z rodziną znalazł się w marcu także na liście sankcyjnej władz USA w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Na tej samej liście umieszczono też m.in. rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa oraz powiązanego z tzw. grupą Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Zobacz także: "Nieobliczalny". Ekspert o tym, co może zrobić Putin
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić