Kosma Szczepaniak| 

Problemy z zasiłkiem opiekuńczym. Rząd stara się naprawić luki w przepisach

1

Od 25 maja obowiązuje nowa specustawa, znana popularnie jako tarcza antykryzysowa 3.0. Jej zapisy powodują, że wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulegnie zmianie i będzie dostępne wyłącznie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Rząd stara się jednak zmienić obowiązujące przepisy.

Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?
Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? (Pixabay)

Do 24 maja zasiłek opiekuńczy był przyznawany bardzo szerokiemu gronu rodziców. Skorzystać z niego mogli rodzice dzieci do lat 8, którzy nie mogą posłać ich do placówek opiekuńczych z powodu zamknięcia tych placówek w związku z epidemią, ale także rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Tarcza 3.0 zmieniła jednak te przepisy. W treści ustawy wyrzucono dotychczasowe zapisy, a do zasiłku opiekuńczego uprawnieni są od 25 maja rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w publikowanych komunikatach uspokajało jednak, że dla pozostałych rodziców dzieci do lat 8, nic się nie zmieni.

Prawo zadziała wstecz? Rząd pracuje nad poprawkami

Problemem okazało się w tym przypadku prawo. Zapewnienia resortu to jedno, jednak prawne podstawy do egzekwowania pewnych czynności to drugie. Nikt nie mógł bowiem zaprzeczyć, że rzeczywiście w tarczy 3.0 rodziców dzieci do lat 8 zabrakło. Teraz, rząd chce naprawić ten błąd i dodać odpowiednie zapisy do specustawy. Znajdują się one w projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Czy jednak prawo zadziała wstecz? Nowe przepisy obowiązują od 25 maja. Powstaje zatem pytanie, czy jeśli Sejm przyjmie zaproponowane zmiany, to czy rodzice pominięci w tarczy 3.0 będą mieli nadal możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego za ten okres. Ten, według nowego projektu, miałby działać do 28 czerwca.

Zasada lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) nie ma charakteru absolutnego. Wielokrotnie mieliśmy tego potwierdzenie, gdy wprowadzano przepisy z mocą wsteczną, aby załatać jakąś lukę. Ta praktyka nie jest nowa i trudno byłoby ją podważyć w przypadku zasiłku opiekuńczego. Tym bardziej że mówimy o przepisach korzystnych dla danej grupy – wyjaśnia dla "DGP" Marcin Frąckowiak, radca prawny z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić