aktualizacja 

Przepłacane zawody. Polacy uważają, że te profesje zarabiają za dużo

86

Mnóstwo czynników wpływa na wysokość wynagrodzenia. Za istotne elementy uważa się wykształcenie, doświadczenie czy też umiejętności. Niekiedy natomiast wystarczy mieć trochę... szczęścia! Część zawodów uważa się za przepłacane. O które profesje chodzi? Wyjaśniamy.

Przepłacane zawody. Polacy uważają, że te profesje zarabiają za dużo
Polacy twierdzą, że politycy to najbardziej przepłacana profesja (Getty Images, Jakub Porzycki)

Które profesje są uznawane za najbardziej wymagające, a które są zbyt wysoko cenione? Wnioski płynące z badania "Ranking zawodów 2024", w którym wzięło udział 1000 aktywnych zawodowo osób między 18. a 64. rokiem życia, mogą zaskoczyć.

Kto zarabia za dużo? Respondenci najczęściej wskazywali polityków. Ten zawód jednocześnie cieszy się najmniejszym zaufaniem ankietowanych. Dalej w rankingu znaleźli się influencerzy oraz prawnicy. Później wymieniano sportowców, dziennikarzy i lekarzy - podaje Radio ZET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Roxie Węgiel zdradza, jaką była uczennicą i czy rozważa pójście na studia. "Nie mówię, że to się nie wydarzy"

W których zawodach zarobki są adekwatne do wiedzy? Tutaj ankietowani najczęściej wymieniali księgowych, przedstawicieli handlowych oraz programistów.

Oni zarabiają za mało

Kto natomiast otrzymuje zbyt niskie pensje? Tutaj mówiono o ochronie zdrowia, rolnictwie czy edukacji.

Aż 65 proc. ankietowanych uważa, że pielęgniarki i pielęgniarze to zawód wynagradzany za nisko. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęły osoby zajmujące się rolnictwem (59 proc.), a trzecie - nauczyciele i nauczycielki (54 proc.).

Aż 88 proc. badanych uważa zawód lekarski za neutralny pod kątem płci. Tymczasem ta profesja składa się niemal w 60 proc. z kobiet. Podobnie jest w przypadku osób pracujących w rekrutacji – choć społecznie jest to zawód postrzegany jako neutralny płciowo (77%), to jest on silnie sfeminizowany - podkreśla Radio ZET.

A komu ufamy najmniej? Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą polityków i influencerów. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęli policjanci.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić