PZU - odszkodowania za złamania

11

Odszkodowanie w PZU, jak u większości ubezpieczycieli, uzależnione jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu i wysokości opłaconej składki rocznej. Ile można dostać za złamaną rękę i czy da się tę sumę zwiększyć kupując odpowiednie rozszerzenie?

PZU - odszkodowania za złamania
PZU - odszkodowania za złamania (Unsplash, Towfiqu barbhuiya)

PZU - odszkodowania za złamania

Odszkodowanie przysługuje osobie, która ma wykupione ubezpieczenie i doznała uszczerbku na zdrowiu. Na jego wysokość wpływa suma ubezpieczenia oraz stopień uszczerbku. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, to należy mieć świadomość, że decydując się na grupowe ubezpieczenia z niską składką, kwota wypłacanego ubezpieczenia nie będzie bardzo wysoka. Obowiązuje bowiem w tym przypadku prosta zależność - większa kwota ubezpieczenia oznacza wyższą składkę.

Drugi czynnik, mający kluczowy wpływ na kwotę odszkodowania, to stopień uszczerbku na zdrowiu. Zazwyczaj firma ubezpieczająca posługuje się tutaj specjalną tabelką jednoznacznie określającą konkretny uraz per procent odszkodowania. Mimo tego, że tabele różnią się w szczegółach między ubezpieczycielami, to z grubsza są całkiem podobne.

Odszkodowanie za złamaną rękę

W tabeli ubezpieczyciela są dokładnie określone zakresy uszkodzeń ciała. Dla przykładu, złamanie ręki to zazwyczaj 5-7% uszczerbku, utrata ręki to już jednak blisko 70%. Kwotę odszkodowania można w tym przypadku zwiększyć decydując się na zakup tzw. rozszerzenia. Dzięki rozszerzeniu możemy liczyć na wypłatę o wiele wyższą niż oferuje podstawowy pakiet.

Przydatne rozszerzenia w przypadku złamania ręki to operacja, rehabilitacja, uraz - w ramach pakietu NNW, czasowa niezdolność do wykonywania pracy oraz assistance medyczne.

Kwota, jaką można otrzymać za złamaną rękę jest uzależniona także od rodzaju złamania. Pod uwagę bierze się tutaj rodzaj złamania a konkretnie otwarte czy zamknięte, konieczność przeprowadzenia operacji, pobyt w szpitalu albo obowiązkową rehabilitację po zakończeniu leczenia.

Odszkodowanie za złamaną rękę u dziecka w PZU

Odszkodowanie za złamaną rękę w PZU jest uzależnione od stopnia złamania - czyli tak, jak w przypadku większości ubezpieczycieli. PZU zwraca uwagę również na to, czy jest to prawa czy lewa ręka. Dla przykładu złamanie kości ramiennej oznacza dla osoby ubezpieczonej:

  • 3-15% SU (prawa ręka) oraz 2-10% (lewa ręka) za zmiany o niewielkim stopniu
  • 15-30% SU (prawa ręka) i 10-25% (lewa ręka) za zmiany o średnim stopniu
  • 30-55% SU (prawa ręka) i 25-50% (lewa ręka) za zmiany o dużym stopniu - zalicza się tu również przewlekłe zapalenie kości, brak zrostu, przetoki i inne komplikacje.
Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"
Autor: FRA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić