Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Reaktor jądrowy w Polsce? Orlen ma już wstępne plany

35
Podziel się:

PKN ORLEN ogłosił ogromną inwestycję w zeroemisyjne źródła energii. W związku z tym mają pojawić się małe reaktory jądrowe, a to z kolei ma odciąć polską energetykę od paliw kopalnych.

Reaktor jądrowy w Polsce? Orlen ma już wstępne plany
Daniel Obajtek (PAP)

7 grudnia odbyła się konferencja prasowa Orlenu. Prezes koncernu, Daniel Obajtek, zapowiedział podczas niej, że będzie inwestował w nisko- i zeroemisyjne źródła energii.

Będzie bezpieczniej i bardziej eko

Firma z Płocka planuje połączyć siły z Synthos Green Energy. To oznacza, że będzie budować małe reaktory jądrowe. Pokłosiem tego ma być bezpieczeństwo energetyczne w Polsce.

Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku - tłumaczył Obajtek.
Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy ORLEN i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. Energetyka, oparta m.in. o reaktory modułowe, będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz. Przyspieszenie wdrożenia małych reaktorów jądrowych umożliwi nam lepsze zbilansowanie portfela aktywów wytwórczych oraz budowę niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców. Ważne jest dla nas, żeby inwestycje w reaktory modułowe odbyły się przy 50-procentowym udziale polskich firm - kontynuował.

Orlen wybrał reaktory BWRX-300. Są one obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji.

Podobny reaktor ma stanąć już w 2022 roku w Kanadzie. Będzie to zatem doskonały wstęp dla Polski. Na podstawie decyzji Kanadyjczyków, łatwiej będzie przygotować proces inwestycyjny, licencjonowanie czy nawet samą budowę reaktora.

Daniel Obajtek planuje budowę kilku małych reaktorów. To pozwoliłoby wykorzystywać je komercyjnie - mały reaktor jądrowy mógłby dostarczać energię elektryczną nie tylko Orlenowi, ale także innym odbiorcom w całym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Goldengecko
4 miesiące temu
szkoda że nie uregulują Wisły powstałe tam elektrownie Wodne dały by więcej energii niż Elektrownia Atomowa ale modułowe to krok do przodu
andipole
7 miesięcy temu
Po co tykajaca bomba w polsce?
Jaś
7 miesięcy temu
A gdzie będzie ta elektrownia / elektrownie? W Płocku z jednopasmową drogą wyjazdową na Warszawę, która normalnie zawsze jest zakorkowana? W mieście bez kolei, bez dróg, za to z kominami i smogiem, a i jeszcze najdroższym paliwem?
papaj
7 miesięcy temu
Tylko kto odda jądra na ten pierwszy reaktor ?
Sajmon mówi..
7 miesięcy temu
Obajtek świetnie prowadzi biznes, jeszcze nie dawno nawet byśmy nie pomyśleli, że ktoś może tak dobrze zarządzać Orlenem, a jednak to stało die faktem i z pewnością i ta inwestycja przyniesie wiele korzyści.
Kserena
7 miesięcy temu
Orlen ma zawsze doskonale sobie radzi w nowych inwestycjach, wszystko jak widać zawsze jest na plus. Więc i teraz będzie podobnie jestem spokojna, to firma swietnie zarządzana, więc z pewnoscią wszystko bedzie jak należy.
Oktawia
7 miesięcy temu
Rozwój jest tu zdecydowanie stawiany na pierwszym miejscu, podziwiam tego człowieka, zrobił już tyle, że brawa!
Ilonka
7 miesięcy temu
Te plany mnie coraz to bardziej zaskakują, brawo Panie obajtek! Pnie się pan do przodu!
Maciej
7 miesięcy temu
Mamy już każdy syf , którego nikt na świecie nie chce. Teraz obajtek z pisem chce zarabiać na zbieraniu radioaktywnych śmieci promieniujących paręnaście tysięcy lat.
Maciej
7 miesięcy temu
Kupił ten nowoczesny reaktor z Czarnobyla. Był tani . Obrobi podatników i zatruje całą Polskę radioaktywnym dymem.
Adam Podolski
7 miesięcy temu
Do tego czasu wyląduje w więzieniu a pis już nie będzie rządził.
michal
7 miesięcy temu
jak sie nie ma wlasnych to tak jest
Omikron
7 miesięcy temu
Reaktor na każdej stacji.
Masakra
7 miesięcy temu
No to kolejny przekręt złodziej szykuje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić