aktualizacja 

Rekordowa emerytura. Przez całe życie składkę ZUS odprowadził jeden raz

271

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie opublikował najnowsze statystyki dotyczące wysokości emerytur wypłacanych na Podkarpaciu. Spore wrażenie robią dwa z pobieranych w tym regionie świadczeń - to rekordowo wysokie oraz to rekordowo niskie.

Rekordowa emerytura. Przez całe życie składkę ZUS odprowadził jeden raz
Emerytura / zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

W województwie podkarpackim do pobierania emerytury upoważnionych jest ponad 448 tysięcy osób. To ponad jedna piąta wszystkich mieszkańców (ok. 2,1 mln osób). Znakomitą większość świadczeń emerytalnych wypłaca oddział ZUS W Rzeszowie, który pochwalił się ciekawymi statystykami dotyczącymi wysokości wypłat.

Jak się okazuje, wysokość najniższej wypłacanej emerytury jest symboliczna. Wynosi ona zaledwie 8 groszy. To - jak przekazano - ekwiwalent za zaledwie jeden miesiąc odkładanych składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak informuje Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego ZUS, średnia emerytura wypłacana przez rzeszowski oddział to 3048,96 złotych. Spore wrażenie robią jednak kwoty najwyższych wypłacanych świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Katarzyna Skrzynecka już odkłada na emeryturę! "Za 35 złotych miesięcznie nie da się przeżyć"

Najwyższa emerytura na Podkarpaciu to fura pieniędzy

Najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w Rzeszowie wynosi nieco ponad 21,5 tysiąca złotych miesięcznie. Taką kwotę pobiera mężczyzna, który ma na swoim koncie 51 lat pracy. Nieco mniejsze świadczenie pobiera emerytka z 58-letnim stażem pracy - na jej konto co miesiąc wpływa ponad 19,5 tysiąca złotych.

Ciekawie prezentują się także statystyki dotyczące dodatkowego świadczenia, tzw. czternastki. We wrześniu te dodatkowe pieniądze trafiły do 425 tysięcy emerytów i rencistów, a kwota zadysponowana przez ZUS w Rzeszowie na ten cel wyniosła 998 milionów złotych. W skali całego kraju było to ok. 17,5 mld złotych.

Warto wspomnieć, że "czternastka" przysługiwała wówczas, gdy emerytura lub renta nie przekraczała kwoty 5500 złotych brutto. Z kolei minimalnym progiem, przy którym wypłacano to świadczenie, była kwota 50 złotych.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić