Damian Słomski
Damian Słomski| 

Rekordowe miliardy Orlenu. Prezes Obajtek ujawnił zyski koncernu

135

Prezes Orlenu Daniel Obajtek nie ukrywa, że chce stworzyć potężny koncern, który zwojuje tę część Europy. Już w tej chwili może pochwalić się rekordowymi zyskami, które w 2021 roku przekroczyły 10 mld zł. Miliard zainwestuje w rozwój sieci stacji. Choć za nami rok wielkich podwyżek cen paliw, marże Orlenu spadły.

Rekordowe miliardy Orlenu. Prezes Obajtek ujawnił zyski koncernu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek chwali się rekordowymi wynikami finansowymi (PAP, Albert Zawada)

Prezes Orlenu Daniel Obajtek od dawna zapowiada stworzenie wielkiego multienergetycznego koncernu. W nim chce mieć pod zarządzaniem także Lotos czy PGNiG. Już w tej chwili w grupie jest np. Energa czy znaczący gracz na rynku mediów Polska Press.

Największe fuzje jeszcze się nie sfinalizowały, ale już prezes Obajtek może się pochwalić rekordowymi wynikami. Grupa Orlen w 2021 roku osiągnęła ponad 10 mld zł zysku netto. To kwota 3-krotnie wyższa niż rok wcześniej. To jedna z najbardziej rentownych firm w kraju.

Rekordowe wyniki, które osiągnęliśmy w 2021 roku, to efekt naszej właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności. (...) Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Wypracowany w minionym roku zysk przyczyni się do realizacji naszych kolejnych inwestycji - komentuje prezes Orlenu.

Inwestycje w stacje paliw

Firma kojarzy się głównie z prowadzeniem stacji paliw, choć jest to tylko mała część jej działalności. Akurat sprzedaż stacyjna należała ostatnio do tych bardziej problematycznych. Choć ceny benzyny czy oleju napędowego kierowców przyprawiały o ból głowy, marże spadły i zyski nie imponują.

Orlen ma w Polsce najwięcej stacji paliw, a ich liczba jeszcze wzrośnie. Daniel Obajtek zapowiedział też ich unowocześnienie i dostosowanie m.in. do paliw alternatywnych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowe inwestycje w sieć detaliczną w 2022 roku mają opiewać na około 1 mld zł. Planowane jest m.in. włączenie do sieci ponad 30 stacji i ponad 30 punktów Stop Cafe/Star Connect oraz wprowadzanie nowych usług i produktów.

Na koniec 2021 roku w sieci detalicznej grupy Orlen funkcjonowało 2881 stacji paliw. W Polsce pojawiło się 8 nowych punktów tankowania, w Niemczech przybyły 4 stacje, w Czechach 5 i na Słowacji 9.

Orlen mniej zarabiał na litrze paliwa, ale za to sprzedawał więcej. Sprzedaż benzyny zwiększyła się o 14 proc., oleju napędowego - o 7 proc. i gazu LPG - o 2 proc.

Co dalej z cenami paliw?

Przy okazji publikacji wyników finansowych prezes Obajtek w raporcie przedstawił prognozy jego ekspertów dotyczące możliwego kształtowania się cen ropy naftowej w 2022 roku. To najważniejszy wyznacznik cen paliw na stacjach.

Okazuje się, że średnioroczna cena baryłki ropy typu Brent (na giełdzie w Londynie) nie powinna być wyższa, niż ma to miejsce teraz. W czwartek kosztowała około 89 dolarów. A według szacunków ma być w tym roku w okolicach 75-80 dolarów.

To daje nadzieję na to, że w tym roku nie będą padały nowe rekordy cen paliw i nie trzeba będzie się przyzwyczajać do grubo ponad 6 zł za litr najtańszej benzyny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić