aktualizacja 

Restrykcje w aptekach. Trudna zmiana dla seniorów od 1 listopada

184

Od 1 listopada wchodzi do aptek bardzo ważna zmiana, o której powinien pamiętać każdy senior. Rząd wprowadził znaczne ograniczenia w wydawaniu produktów dostępnych tylko na receptę, tych będzie można od teraz wykupić znacznie mniej, niż dotąd. To koniec z kupowaniem leków na zapas, zasady są klarowne. W środę pojawi się również nowa lista leków refundowanych.

Restrykcje w aptekach. Trudna zmiana dla seniorów od 1 listopada
Koniec z kupowaniem leków na zapas, w życie wchodzą nowe przepisy (Pixabay)

Koniec z kupowaniem leków na zapas i zaopatrywaniem się w te przepisane przez lekarza nawet na kilka miesięcy. Od 1 listopada w życie wchodzą nowe przepisy, które oznaczają istotne zmiany dla wszystkich przewlekle chorych oraz osób, które z racji wieku przyjmują stale kilka, a nawet kilkanaście różnych preparatów.

Już od najbliższej środy w aptece nie wykupicie większych ilości medykamentów, niż te, które są potrzebne - zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza i zapisanym na recepcie - na 120 dni terapii. Ministerstwo zdrowia wprowadziło w życie poważne ograniczenia w wydawaniu produktów dostępnych tylko na receptę.

Najbliższa wizyta w aptece i większe zakupy mogą okazać się niespodzianką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 31.10, godzina 11:50

Do tej pory często zdarzało się, że lekarz wystawiał osobie starszej lub poważnie chorej receptę na kilka tygodni, a nawet na kilka miesięcy, by chory mógł się zaopatrzyć w odpowiedni zapas leku i nie musiał odwiedzać lekarza raz za razem. Pandemia jeszcze utrwaliła ten stan rzeczy, lekarze online przepisywali odpowiednie leki i mieli spokój.

Było to szczególnie wygodne rozwiązanie dla tych seniorów, którzy z racji wieku muszą przyjmować odpowiednie medykamenty, ale ich stan jest stabilny, a choroby nie dają się mocno we znaki.

Jak się okazuje, od środy 1 listopada czekają ich zmiany, które z pewnością nie okażą się dużym ułatwieniem. W aptece, niezależnie od tego, ile opakowań danego specyfiku przepisze lekarz, będzie można wykupić ograniczoną ilość opakowań. Zgodnie z nowym prawem, aptekarz może wydać tylko tyle leków, by wystarczyło na 120 dni stosowania.

I to niezależnie od tego, jak długo jest ważna recepta wystawiona przez lekarza.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Koniec z gromadzeniem leków, ważne zmiany dla seniorów

Wszystko odbywa się na mocy zmian w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jeżeli na recepcie mamy przepisane więcej leków, niż otrzymamy w aptece, dodatkowe będzie można wykupić dopiero po upływie 90 dni. Gorzej, jeśli recepta straci ważność.

Po 1 listopada 2023 należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 90 dniach - przekazało w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Wówczas trzeba będzie po raz kolejny iść do lekarza i poprosić o wystawienie recepty. A stara przepadnie i nie zostanie w całości zrealizowana. Trzeba będzie jeszcze dokładniej planować wizyty, tak u lekarza, jak również w aptece. I starannie liczyć leki w domowej apteczce.

To nie są jedyne zmiany. 1 listopada pojawi się też zaktualizowana lista leków refundowanych, a Ministerstwo Zdrowia dało lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej większe uprawnienia. Tak w kierowaniu do specjalistów i na badania, jak w zakresie dostępu do historii choroby oraz danych pacjenta.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić