Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. OKT
|

Seniorzy będą mieli ciężej. Nowe zasady uderzają w tych pracujących

129
Podziel się:

Nawet pół miliona polskich emerytów dorabia do swoich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Dzięki temu mogą oni występować do Zakładu o ponowne przeliczenie świadczenia. Najkorzystniejsze było to dla osób, które pobierały świadczenia na tzw. starych zasadach.

Seniorzy będą mieli ciężej. Nowe zasady uderzają w tych pracujących
ZUS będzie zniechęcał do złuższej pracy? (East News, ZOFIA BAZAK)

Osoby urodzone przed 31 grudnia 1948 r. pobierają świadczenia emerytalne na tzw. starych zasadach. Oznacza to, że jeżeli się zdecydują na dłuższą pracę, mogą liczyć na podwyższenie emerytury wskutek jej ponownego przeliczenia.

Zobacz także: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Ekspert wskazuje na kluczowy miesiąc

Do tej pory o ponowne przeliczenie można było wnioskować do ZUS-u nawet 4 razy do roku. Teraz się to zmieni. Jak informuje "Fakt", teraz będzie to możliwe maksymalnie raz w roku. Emeryci mówią, że to zniechęcanie do dłuższej pracy, która jest tak konieczna przy polskim, starzejącym się społeczeństwie.

Emeryci są oburzeni

Mimo że już dosyć dawno przeszedłem na emeryturę, to cały czas pracuję i dzięki regularnemu przeliczaniu swoich świadczeń są one coraz wyższe. – Dla słabiej uposażonych emerytów każda złotówka ma znaczenie. Dlatego nie powinni utrudniać nam przeliczania i pozwolić występować o to do ZUS cztery razy w roku – mówi w rozmowie z "Faktem" Mieczysław Cendrowski ze Szczecina

Głos Pana Mieczysława nie jest odosobniony. Wtórują mu inni emeryci, którzy wskazują, że działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie powinien rezygnować z możliwości przeliczania składni 4 razy w ciągu roku.

ZUS zabiera głos

Rząd wskazuje, że wszystkie inne osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. mogą składać wnioski o przeliczenie emerytury tylko raz w roku. Zdaniem rządzących ujednolicenie zasad zniesie podział na uprzywilejowanie pewnych roczników, a innych nie.

To jednak nie koniec zmian. Od tego roku przeliczenia dla osób pobierających emeryturę na starych zasadach będą mniej korzystne.

Jeżeli emeryt lub rencista zgłosi wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych, to przysługujące świadczenie zwiększy się poprzez doliczenie do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych – wyjaśnia ZUS cytowany przez Fakt.

Prawnicy wskazują na absurdalność tej sytuacji. Okazać się może, że emeryt nie zdąży przeliczyć swojego świadczenia, ponieważ np. umrze po 11 miesiącach od poprzedniego przeliczenia. Wówczas ze zgromadzonych składek nie skorzysta ani emeryt, ani jego rodzina — mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(129)
Olo
2 tyg. temu
Nie żałuję emerytów i itp dziadostwo które nie myśli przy uranach wyborczych głosowali na PiS to niech nie narzekają
Emeryt i emer...
3 tyg. temu
Muszę zdecydowanie napisać moją prawdę,czym bardziej napadacie słownie na PiS tym bardziej mobilizujecie mnie i moich znajomych abyśmy głosowali na PiS. Prawda jest taka że od momentu dojścia tej partii politycznej do władzy żyje nam się o 100% lepiej.
Roman
3 tyg. temu
A co z emerytami którzy wypracowali sobie po 300% i wiecej średniej krajowej a są okradani bo ustawa z 1998r ogranicza wypłatę do 250%.Kiedy Ci emeryci będą mógł przeliczyć emerytury według wypracowanych wskaźników.Kiedy skończy się to okradanie z wypracowanych emerytur.
Emeryt Max
3 tyg. temu
Państwo Polskie i ZUS okrada emerytów biorąc składki rentowe a przecież wiadomo że emeryt nigdy nie będzie rencistą.Mialem wypadek w pracy i przez 2 lata miałem okres nieskładkowy 0.7 bo takie są przepisy Dla mnie to jest karą za to że zrobiłem sobie wypadek w pracy i to ma być Prawo i Sprawiedliwość a najlepsze jest to że się nie ma do kogo zwrócić o pomoc żeby było sprawiedliwie
Emeryt.
3 tyg. temu
Jednym słowem państwo PIS-iorów to jedna wielka ,banda ZŁODZIEJI I OSZUSTÓW.Ludzie jednak nie chcą tego zauważyć że od kiedy PIS-iory doszły do władzy to jest coraz gorzej a przed Nami jeszcze 2 lata ICH rządów ,to strach pomyśleć co dalej będzie ,chyba że PUTIN w końcu rozpieprzy to wszystko w drobny mak i wtedy może nastanie NOWY ŁAD.
nigdy PISu
3 tyg. temu
Dla ludzi w wieku 45-64 lata , nie ma Pracy . A PISowcy nasprowadzali Ukraińców i naprodukowali 40 letnich Emerytów
basia
3 tyg. temu
jestem emerytka69 lat i dostalam wlasnie emeryture,wyzsza o 160 zlotych - wiec nie piszcie -propagandysci, ze jest gorzej ,a Polski Lad krzywdzi emerytow - piszcie prawde panowie dziennikarze, albo won z zawodu!!
ttk
3 tyg. temu
przecież to tacy dobrzy miłosierni ludzie a wy narzekacie.
Głos prawdy
3 tyg. temu
Dlaczego nie wszyscy emeryci zostali objęci ulgą dla klasy średniej?! Żaden emeryt nie jest krezusem! Znów PiS nas dzieli na lepszy i gorszy sort, a sobie ulgi i podwyżki przyznają!!!!
słoik
3 tyg. temu
bo tak właśnie wygląda kłamliwe państwo pis. Pracujcie dłużej! zabierzemy wam emerytury... Przejdźcie na ogrzewanie gazowe! podniesiemy wam ceny gazu...kupujcie samochody elektryczne! podniesiemy ceny prądu.... I tak jest ze wszystkim. Pytam tylko CO tak bardzo podoba się zdeklarowanym zwolennikom "dobrej" zmmiany?! też mają profity z tych kradzieży?
TINKE...RS
3 tyg. temu
GUS podał że życie w Polsce skróciło się o 24 miesiące dlatego ZUS powinien na nowo przeliczyć wszystkie emerytury bo "strzelam " średnia emerytura to około 2000 tyś to licząc 2000 tyś razy 24 mieśiące razy 7 milionów emerytów to miliardy zabrane ( ukradzione)emerytom.
Jan
3 tyg. temu
Ja na emeryturze straciłem po 5 stycznia to co wygrałem w sądzie Pracy bo Państwo okradało mnie przez 20-lat zaniżając moją emeryturę to jest chore
padok
3 tyg. temu
na tzw. pisowskim wale emeryci stracili wszystko,co rzekomo dawał pis
Barbara 73
3 tyg. temu
Proszę o wyrozumiałość przez D.ŁAD emeryci będą niedomyci, głodni i siedzieć przy świeczkach w domach. Bo nie będzie ich stać na opłacenie wszystkiego
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić