Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Spadki rzędu 20 proc. Chiny mają niespodziewany problem

53
Podziel się

Niektóre prowincje w Chinach zaczynają mieć coraz większy problem związany z depopulacją. W związku z tym władze wprowadzają przepisy, które mają zachęcać do posiadania dzieci. Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na nisko oprocentowane pożyczki i ulgi podatkowe.

Spadki rzędu 20 proc. Chiny mają niespodziewany problem
Pożyczki i ulgi podatkowe dla rodziców. Tak Chiny walczą z depopulacją (Flickr, Luis (CC BY 2.0))
bFdLfZCd

Jak informuje Reuters, prowincja Jilin w północno-wschodnich Chinach zaczęła oferować młodym rodzicom pożyczki o niskim oprocentowaniu. Pary mogą liczyć na otrzymanie do 200 tys. juanów (ok. 31,5 tys. dolarów). Warunek jest jeden - muszą posiadać dwójkę lub trójkę dzieci. Podobne zapomogi funkcjonują już w innych prowincjach, bo Chiny walczą z depopulacją.

Władze Jilin nie ograniczają się jedynie do pożyczek. Aby zachęcić młodych Chińczyków do starań o dziecko, wprowadziły też ulgi podatkowe dla rodzin składających się z co najmniej dwóch pociech. Dodatkowo wydłużono płatny urlop macierzyński z 98 do 180 dni, a świeżo upieczeni ojcowie mogą liczyć na urlop pielęgnacyjny liczący maksymalnie 25 dni. Dotąd było to 15 dni.

Pożyczki i ulgi podatkowe dla rodziców. Tak Chiny walczą z depopulacją

Problemy demograficzne są widoczne zwłaszcza w trzech północno-wschodnich prowincjach - Jilin, Liaoning i Heilongjiang. Ich mieszkańcy wyjeżdżają za pracą do innych regionów Chin i nie wracają już na "stare śmieci".

bFdLfZCf
Zobacz także: Będzie „tsunami zakażeń”? Prof. Flisiak: Nastąpi nałożenie się jednej fali na drugą

Z danych zaprezentowanych przez Reuters wynika, że w roku 2020 populacja prowincji Jilin była mniejsza o 12,7 proc. względem roku 2010.

bFdLfZCl

Również władze na poziomie kraju są świadome kryzysu. Dlatego już w maju Chiny ogłosiły, że pozwalają parom małżeńskim na posiadanie nawet trójki dzieci. Decyzja zapadła po opublikowaniu wyników najnowszego spisu powszechnego, który wykazał, że populacja w Państwie Środka rośnie w najsłabszym tempie od lat 50. XX wieku.

Chiny starają się zachęcić młodych mieszkańców do posiadania dzieci, bo za kilkanaście lat państwu grozi sytuacja, w której żyć w nim będzie znacznie więcej seniorów niż osób w wieku produkcyjnym.

Reuters informuje, że niektóre prowincje notują spadek populacji rzędu 20 proc. Dlatego zdaniem części ekspertów, działania są spóźnione i nie przyniosą szybko spodziewanego efektu.

bFdLfZCm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLfZCG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
Robert
3 tyg. temu
Czyli wojna ze strony Chin nie grozi chyba z armią emerytów
Tuko
3 tyg. temu
Dlatego Chiny przenoszą fabryki do Polski gdzie się zatrudnia małe polskie narodowe rączki urodzone za 500+
Ada
3 tyg. temu
To już najwyższa pora żeby tych żółtych usunąć ze świata !!! Chińskiej zarazy nikt nie potrzebuje !!!!!
bFdLfZCH
tesa
3 tyg. temu
W 1975 roku bylo ich ok 830 mln,ktory narod w przeciagu 45 lat niemal podwoil swoja populacje???? Plus Indie,te dwa panstwa maja 3/8populacji calego swiata.Jakies wnioski????
Ech
3 tyg. temu
Niech sobie dokupią na Aliexpressie.
Dejw
3 tyg. temu
Brakuje żolnierzy
Vince
3 tyg. temu
To kawał z tymi chińczykami? Jak to możliwe żeby zabrakło chińczyków?
wirgiliusz
3 tyg. temu
nieśmiertelność polega na przekazywaniu genów przyszłym pokoleniom kto nie ma potomka ten ginie
Adam
3 tyg. temu
widocznie dobrobyt wskazuje na większą wygodę i swobodę a dzieci to kłopot?
didka
3 tyg. temu
to przez COVID
Miro
3 tyg. temu
Mało ich !!!
Całkowita
3 tyg. temu
dezinformacja, przecież wybrani będą mogli mieć trójkę dzieci. Znane sławy ekonomi wypowiadają się że nie można ograniczać populacji bo to niesie duże zagrożenie dla gospodarek. Cała sprawa ma wyjaśnienie w innym miejscu. Proste zwiększenie populacji ma związek z przestrzenią życiową. Jakie są następstwa to się. można domyślić
Gość
3 tyg. temu
Polityka 1 dziecka Mao spowodowała ze Chiny w następne 20 lat będą miał 700 000 000 emerytów - więc pracujące będą musiały zarobić na nie i na dzieci. Młoda para w chwili założenia rodziny ma już świadomość ze będzie mieć na utrzymaniu 4 osoby, więc zwyczajnie boi posiadania kilku dzieci. Po za tym same były jedynakami więc ten model jest w ich rozumowaniu normą.
bFdLfZCz
chakier
3 tyg. temu
dziwne... jeszcze kilka lat temu groziła im kara śmierci za posiadanie większej ilości dzieci...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić