aktualizacja 

Szykują się duże zmiany dla kredytobiorców. Ustawa jest gotowa

115

Rząd szykuje duże zmiany, które na własnej skórze odczują osoby kupujące mieszkanie na kredyt. Chce, żeby banki zwracały kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej. Chce również przyspieszyć wpisywanie hipotek do ksiąg.

Szykują się duże zmiany dla kredytobiorców. Ustawa jest gotowa
W myśl nowych przepisów dodatkowe opłaty bank będzie musiał oddać lub zaliczyć na poczet przyszłych spłat kredytu (East News, Marek Bazak)

Standardem dla kupujących mieszkanie na kredyt jest długie oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W niektórych miejscach trzeba czekać nawet ponad rok. Zarabiają na tym banki, bo zwykle w tym czasie kredytobiorcy muszą płacić ubezpieczenie pomostowe. Może to być nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Zmiany w tej sprawie planuje wprowadzić rząd. W resorcie sprawiedliwości są już nawet gotowe projekty ustaw. "Po pierwsze, jeszcze w tym tygodniu do sądów rozesłane zostaną wewnętrzne zarządzenia porządkowe, które nakażą traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo" - podaje RMF FM.

To jednak nie koniec. W myśl nowych przepisów dodatkowe opłaty bank musiałby oddać klientowi lub zaliczyć na poczet przyszłych spłat kredytu.

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Wpisy do ksiąg wieczystych. Nadchodzą bardzo duże zmiany

RMF FM informuje, że w przyszłym tygodniu projektem ma zająć się Rada Ministrów. "Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" - czytamy.

Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jeszcze nad jedną zmianą, która ma przyspieszyć wpisywanie hipotek do ksiąg wieczystych. "Resort chce, by wpisów do ksiąg wieczystych dokonywały nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne. Obywatel mógłby wybrać, czy chce dokonać wpisu do księgi wieczystej w sądzie, czy też u notariusza" - zauważa rozgłośnia.

Autor: MAG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić