Tak można stracić pieniądze z ZUS. Oto najczęstsze błędy

0

Od 1 stycznia 2024 roku wypłacane jest 800 plus. Rodzice, by nie stracić świadczenia, muszą składać wnioski. Część robi to po raz kolejny, a mimo to zdarzają się błędy. Na jakie potknięcia warto uważać?

Tak można stracić pieniądze z ZUS. Oto najczęstsze błędy
Pieniądze (Pixabay)

Póki co rodzice mają zapewnione wypłaty 800 plus jedynie do 31 maja. Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2025 roku. Ci, którzy chcą otrzymywać pieniądze w kolejnych miesiącach bieżącego roku, muszą złożyć odpowiedni wniosek.

O 800 plus na kolejny okres można ubiegać się od 1 lutego. Dopełnienie formalności jest możliwe wyłącznie przez internet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Koroniewska mówi o córkach i ich przyszłości. Zawarła z nimi pewien pakt

Należy pamiętać o tym, że konieczne jest bardzo staranne wypełnienie wniosku. Najmniejszy błąd może poskutkować nieprzyznaniem świadczenia.

800 plus. Najczęstsze błędy we wnioskach

Jakie problemy zdarzają się przy składaniu wniosków o świadczenie, które do niedawna było znane jako 500 plus?

Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Przypomnijmy, na każde dziecko przysługuje obecnie 800 zł miesięcznie. W programie tylko jeden rodzic wnioskuje na dziecko. Jeżeli rodzice wspólnie sprawują opiekę, świadczenie zostanie wypłacone temu z nich, który pierwszy złoży wniosek - pisze "Fakt".

Inaczej sprawy się mają wtedy, gdy rodzice nie są razem. Wówczas wniosek składa ten rodzic, z którym mieszka dziecko. Jeżeli natomiast sąd zasądził opiekę naprzemienną, to wtedy świadczenie jest dzielone na pół.

Przed wysłaniem wniosku trzeba uważnie sprawdzić numer rachunku bankowego. Niestety, niekiedy zdarzają się błędy w tych danych.

Podobnie jest zresztą z numerem PESEL. Niekiedy rodzice wpisują... swoje dane. Tymczasem konieczne jest oczywiście wpisanie PESEL-u dziecka.

Poza tym dyskwalifikujące mogą okazać się choćby najmniejsze literówki. Czujność przy wypełnianiu wniosku jest niezwykle potrzebna.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić