o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Tych danych rząd nie raportuje. Rekordowa liczba zgonów

19
Podziel się

Według informacji money.pl, od połowy września rośnie liczba wystawianych aktów zgonu. O tym rekordzie nikt nie informuje codziennie przed południem. Liczba "cichych ofiar" wirusa jest coraz większa.

Tych danych rząd nie raportuje. Rekordowa liczba zgonów
W Polsce odnotowuje się coraz większą liczbę zgonów (Getty Images, Alexander Koerner)
bDYkcfDp

Aż 10 tys. 101 aktów zgonu wystawiły polskie urzędy stanu cywilnego w ubiegłym tygodniu (od 12 do 18 października). W ciągu ostatniej dekady w tym okresie roku nigdy nie zarejestrowano tak wielu zgonów.

"Ciche ofiary" koronawirusa

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w tym czasie z powodu koronawirusa i chorób współistniejących umarło 575 osób.

bDYkcfDr

Dokładnie w 42. tygodniu roku zwykle wystawiane było 7,5 tys. aktów zgonu (to średnia z ostatniej dekady). Dziura wynosi niemal 2 tys. osób. To ukryte ofiary wirusa.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko COVID-19 odpowiada za zgony, dlatego tak ważna jest stabilna praca służby zdrowia. Bez rzeczowej analizy trudno jednak odnieść się do samych danych - powiedział w rozmowie z money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.
Zobacz także: Najem długoterminowy auta. "Stała opłata i zero zmartwień"
bDYkcfDx

Porównując rok do roku, warto jednak zwrócić uwagę na ogólną tendencję wzrostu liczby zgonów. W 2011 roku umarło 380 tys. osób. W 2019 było to 410 tys. To oznacza, że wraz z upływem czasu kolejne lata będą miały siłą rzeczy wyższe wyniki tygodniowe.

Na poziom umieralności wpływ mają dziesiątki, jak nie setki czynników. Wystarczy nagła zmiana pogody lub przejście frontu atmosferycznego, by niestety statystyki pięły się w górę - mówi money.pl prof. Piotr Szukalski, ekspert demografii z Uniwersytetu Łódzkiego.
bDYkcfDy

Ekspert zwraca również uwagę, że epidemia wywołała wiele problemów w służbie zdrowia, które "odbiły się" na Polakach.

Widzimy najprawdopodobniej też pośrednie konsekwencje epidemii, czyli długie miesiące bez wizyt lekarskich, utrudniony dostęp do służby zdrowia i problemy z diagnozowaniem różnego rodzaju problemów zdrowotnych - mówił prof. Szukalski
Jeżeli ludzie nie chodzą do lekarza, bo się boją lub nie mogą do niego się dostać, to oczywiście wykrywamy masę chorób o wiele później. Czasami po prostu za późno - dodał ekspert.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Fal: nie ma ucieczki od lockdownu

bDYkcfDz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYkcfDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Hhhh
6 miesięcy temu
Po 1 to było wiadome od początku, że tych zgonów będzie więcej niż typowo wirusowych. Po 2 wy i tak nie opublikujecie prawdziwych danych, jak ciągle używacie argumentu śmiertelności grypy podając liczby dwucyfrowe, które są manipulacja. Po 3 i tak szybko wykasujecie ten komentarz.
Realista
6 miesięcy temu
Co za bzdury! Nie leczą ludzi tak jak powinni, natomiast istniejących chorych na inne powikłania doprowadzają do zgonu dając pierwszeństwo covidowcom w leczeniu! A to nie ma już udarów, nowotwór itd? Redaktorze, nawet jeśli zablokujesz opcje komentarzy; miej świadomość, że nie masz doczynienia z ciemnym ludem, który kupi wszystko co napiszesz. Nie oceniaj innych swoją miarą.
Podatnik
6 miesięcy temu
A ja protestuje przeciw leczeniu w szpitalach tych ,ktorzy dzis wyszli na ulice Ich miejscem leczenia na covid niech bedzie ulica!
bDYkcfDT
fen
6 miesięcy temu
jak ma nie rosnac jak pozamykali i sparalizowali sluzbe zdrowia. a boja sie wirusa ktory nic nie robi wiekszosci spoleczenstwa
nick
6 miesięcy temu
kiedys odpowiedzialni za ta panike i zabojstwo ludzi leczacych sie na raka czy sercowcow za to odpowiedza
odp.jxxx.
6 miesięcy temu
Czy ktoś zmarł na wirusa chyba nie statystyki mierne co do leczenia i opieki to ponoszą służby zdrowia odpowiedzialność za stan rzeczy .
bike
6 miesięcy temu
A jak mają chodzić do lekarza, skoro przychodnie są pozamykane dla pacjentów i leczenie odbywa się na telefon. Ponadto nie wykonuje się obowiązkowych testów na Covid, więc zakażeń jest kilka razy więcej niż podają codzienne statystyki
zorientowany
6 miesięcy temu
Lekarstwo gorsze od choroby.
Antysystemowy
6 miesięcy temu
A skąd wiadomo zw to ofiary wirusa? Bo sobie tak 'ekspert powiedzal? A ja sobie powiem że to ofiary promieni z kosmosu.....
Antysystemowy
6 miesięcy temu
A skąd wiadomo zw to ofiary wirusa? Bo sobie tak 'ekspert powiedzal? A ja sobie powiem że to ofiary promieni z kosmosu.....
lutnistas
6 miesięcy temu
Zmarł ojciec moich przyjaciół. W szpitalu zapytano ich czy nie będę mieli nic przeciwko temu, żeby jako przyczynę zgonu wpisać covid, ponieważ wtedy szpital dostanie większe dofinansowanie.... Amen
Tolek
6 miesięcy temu
wyobraźcie sobie telefoniczne leczeni zębów, mnie kardiolog DIAGNOZOWAŁ TELEFONICZNIE - wiecej idiotyzmów nie będę przytaczac! takie głupoty to niekompetencja pisowców!
beev
6 miesięcy temu
drodzy lekarze, przestancie pie..lić, ze ludzie nie przychodzą bo się boją. są nieprzyjmowani i odsyłani z kwitkiem, bo to wy się boicie.
bDYkcfDL
będzie lepiej
6 miesięcy temu
więcej protestujcie, więcej antyszczepionkowców antycovidowców , więcej hejtów na ochronę zdrowia i pracowników, więcej płaskoziemców
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić