aktualizacja 

Koronawirus. Belgia sobie nie radzi. Dramat w służbie zdrowia

67

Belgia z trudem radzi sobie z drugą falą pandemii. W szpitalach brakuje medyków, dlatego w jednym z belgijskich miast Liège lekarze, którzy mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie mają objawów, są proszeni o powrót do pracy, bo nie ma kto ich zastępować.

Koronawirus. Belgia sobie nie radzi. Dramat w służbie zdrowia
(PAP)

W belgijskich szpitalach sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. W ciągu ostatniego tygodnia na każde 100 tys. Belgów przypadło 1288 nowych infekcji COVID-19. Liège jest dziś jednym z najbardziej poszkodowanym przez koronawirusa regionem na świecie. Jak donosi BBC jedna czwarta personelu medycznego choruje na Covid-19 lub przebywa na kwarantannie.

Sytuacja jest na tyle poważna, że w kilku szpitalach w belgijskim mieście Liège lekarze, którzy są zakażeni koronawirusem, ale nie mają objawów, są proszeni o powrót do pracy, bo nie ma kto ich zastąpić.

Wskaźnik zakażeń na koronawirusa w Belgii jest obecnie drugi po Czechach w Unii i pięciokrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.

Sytuacja jest katastrofalna

Lekarz z oddziału intensywnej terapii w szpitalu CHC Montlégia w Liège, dr Philippe Devos, przyznaje, że sytuacja jest katastrofalna.

Wszyscy są zmęczeni. I to nie tylko fizycznie. Jesteśmy chorzy i zmęczeni tą sytuacją -mówi dr Nicolas Fruschze ze szpitala Libramont we wschodniej Belgii.

Obłożenie szpitali wzrosło ostatnio aż o 87 proc. Jeśli pacjentów z koronawirusem będzie przybywać w takim tempie, to niebawem przekroczy kwietniowe szczyty, kiedy to kraj był światowym liderem pod względem liczby zgonów proporcjonalnie do liczby ludności.

Liège jest obecnie jednym z najbardziej poszkodowanym przez Covid-19 regionem na świecie. Około jedna trzecia badanych mieszkańców wschodniej Belgii jest zakażona koronawirusem.

Szpitale przenoszą pacjentów w inne miejsce i odwołują mniej pilne operacje, po tym, jak minister zdrowia Frank Vandenbroucke określił obecną sytuację jako "tsunami" zakażeń. Vandenbroucke dodaje, że wirus może wkrótce wymknąć się spod kontroli.

W sumie w Belgii potwierdzono do tej pory ponad 321 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 10 810 osób.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Fal o zamknięciu cmentarzy i "zdalnym Bożym Narodzeniu"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić