Węgiel za 2000 zł dla każdego? Oto co trzeba zrobić

115

Przyjęty 14 października projekt ustawy zakłada, że każde gospodarstwo domowe, które używa węgla do ogrzewania, będzie mogło kupić go w preferencyjnej cenie. W sprzedaż zaangażowane będą samorządy. Jednak by otrzymać tani węgiel, trzeba dopełnić formalności. Co zrobić, by go dostać?

Węgiel za 2000 zł dla każdego? Oto co trzeba zrobić
Tańszy węgiel ma być dostępny dla wszystkich gospodarstw domowych, w których stanowi on źródło ogrzewania. (Unsplash, Joey Harris)

Tani węgiel. Zaangażowane samorządy

Zgodnie z nowymi przepisami cena węgla, którego sprzedażą mają zająć się samorządy, ma wynieść maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Prywatne składy również będą mogły przyłączyć się do akcji, jednak tam cena nie będzie mogła przekroczyć 2,2 tys. zł za tonę. 

Samorządy będą kupować węgiel po 1,5 tys. zł ze specjalnych składowisk w kraju, do których węgiel mają dostarczać spółki zajmujące się jego importem (PGE Paliwa i Węglokoks). Po stronie gminy pozostanie transport i składowanie — muszą to zrobić na własny koszt.

Kto będzie mógł kupić tańszy węgiel? 

Węgiel będzie można kupić jedynie na wniosek. Każde gospodarstwo domowe, którego źródłem ogrzewania jest węgiel, będzie mogło wystąpić z wnioskiem o przydział do urzędu gminy. Następnie urzędnicy będą weryfikować, czy dane gospodarstwo ma prawo do dodatku węglowego, czyli posiada piec na węgiel zgłoszony w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek będzie darmowy i będzie go można składać w wersji papierowej i przez internet. 

Projekt rozporządzenia, który doprecyzowuje przepisy ustawy, przewiduje, że każdemu gospodarstwu domowemu będzie przysługiwać do 1,5 tony opału do 31 grudnia 2022 r. i do 31 stycznia 2023 r. kolejne 1,5 tony.

Zgodnie z projektem ustawy, nie trzeba mieć dodatku węglowego, by mieć prawo do kupna tańszego węgla. Z tańszego opału będą więc mogły skorzystać rodziny, które nie wystąpiły o dodatek węglowy. 

Gdzie składać wnioski o "przydział" węglowy? 

Wnioski o przydział będą składane w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania. Co jednak istotne, należy upewnić się, że dany samorząd przystąpił do programu, ponieważ ich udział jest dobrowolny. W takim przypadku mieszkańcy gminy, która nie może zaoferować tańszego węgla, mogą zgłosić się do sąsiedniej gminy, która przyłączy się do programu. Jednak wtedy konieczne będzie zaświadczenie wystawione przez urząd gminy, w której mieszkasz. Można je otrzymać tylko raz, by nie dochodziło do sytuacji, w których gospodarstwa domowe zaopatrzą się w tańszy węgiel w kilku gminach. 

Czy tani węgiel będzie dostępny dla wszystkich?

Tak, nie obowiązują kryteria dochodowe w przypadku tańszego opału. Węgiel za 2000 zł będzie mogło kupić każde gospodarstwo, w którym stanowi on źródło ogrzewania. 

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić