o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
PRC
|

Wolne za święto w sobotę. Nie każdemu się należy. Zajrzyj w umowę

1
Podziel się

W tym roku Święto Pracy wypadło w sobotę. To oznacza, że pracownikowi należy się za ten dzień wolne. Okazuje się jednak, że nie każdemu.

Wolne za święto w sobotę. Nie każdemu się należy. Zajrzyj w umowę
Święto wypada w sobotę? Należy się wolne. Ale nie każdemu (Pexels)
bErtitiZ

Długich weekendów wygląda każdy pracujący. W tym roku jednak kalendarz nie był nam przychylny i 1 maja wypadł w sobotę. Jednak zgodnie z kodeksem pracy wolne tego dnia nie może przepaść i pracodawca musi zwrócić ten dzień w innym terminie.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - wynika z Kodeksu Pracy.
Zobacz także: Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?
bErtitjb

Ale czy tyczy się to każdego pracownika? Okazuje się, że nie wszyscy dostaną dodatkowy dzień wolny - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna". Jak to możliwe?

Termin nie bez znaczenia

Kluczowy jest tutaj czas zatrudnienia. Jeśli pracownik rozpoczął pracę już po tym dniu, okres rozliczeniowy będzie liczyć się dopiero od momentu zatrudnienia, a więc wolnego za Święto Pracy nie dostanie.

bErtitjh

Jak wyjaśnia "DGP", jeżeli pracownik podjął pracę już po dniu świątecznym przypadającym w sobotę, to ma do przepracowania tyle godzin, ile wynika z dni roboczych danego miesiąca.

W maju jest łącznie 11 dni wolnych (w tym Święto Pracy 1 maja, które przypadło w sobotę) i 20 dni roboczych. W praktyce do przepracowania było 19 dni, a przez 12 dni mieliśmy wolne - wylicza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtitjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Bolo
2 miesiące temu
Na pewno nie powinno należeć się ateistom jeśli jest to święto kościelne...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić