Wyższy zasiłek dla bezrobotnych już od czerwca. O jakich kwotach mowa?

8

Osoby bezrobotne z pewnością zainteresuje ta wiadomość, bo od 1 czerwca wzrasta wysokość świadczeń wypłacanych przez Urzędy Pracy osobom pozostającym bez zatrudnienia. Jakich podwyżek mogą spodziewać się bezrobotni? Oto dokładne wyliczenia.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych już od czerwca. O jakich kwotach mowa?
Komu przysługują środki z dodatkowych świadczeń? (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Od 1 czerwca osoby bezrobotne otrzymają wyższe zasiłki. Podstawowa stawka wzrośnie do kwoty 1512,42 zł "na rękę" miesięcznie. Minimalna kwota zasiłku wyniesie 1209,94 zł, a maksymalna 1814,90 zł.

Świadczenie zostało zwiększone na podstawie średniorocznego wskaźnika inflacji, co oznacza, że podwyżka wyniosła od 106,90 zł do 160,10 zł miesięcznie.

Kto może starać się o zasiłek po utracie pracy? Okazuje się, że tutaj także niezbędne są do spełnienia pewne wymogi. Zasiłek z powiatowego urzędu pracy można otrzymać po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, ale tylko w wypadku gdy nie ma dla nas żadnej propozycji pracy, stażu czy przygotowania zawodowego lub szkoleń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce. Ile osób naprawdę straciło pracę?

Co ważne, prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje jedynie gdy w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację łącznie przez okres co najmniej 365 dni osoba bezrobotna była zatrudniona i otrzymywała wynagrodzenie od pracodawcy równe przynajmniej kwocie minimalnej.

To jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych zależne jest od konkretnego powiatu. Długość w tym wypadku ustalana jest w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wynosi ona od 180 do 365 dni w roku.

Znaczenie ma także staż pracy osób starających się o zasiłek. Osobom bezrobotnym, które mają mniej niż pięć lat stażu pracy przysługuje zasiłek obniżony do 80 proc.

Zmiana dotyczy też możliwości wybrania dowolnego urzędu pracy, a nie jedynie placówki przypisanej do miejsca zamieszkania.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić