Zakręcanie kaloryferów nie pomoże. I tak zapłacisz

28

Mieszkańcy jednego z osiedli w Lesznie (woj. wielkopolskie) mają kosztowny problem. Nawet jeśli nie korzystają z ogrzewania w mieszkaniu, i tak muszą za nie płacić. Czy takie zasady wprowadzone przez spółdzielnię mieszkaniową są uczciwe?

Zakręcanie kaloryferów nie pomoże. I tak zapłacisz
Zakręcasz kaloryfer, a i tak musisz płacić? Taki problem mają mieszkańcy Leszna (Pixabay)

Sprawę nagłaśnia lokalne radio "Elka". Redakcyjny telefon w ostatnim czasie urywa się od zgłoszeń oburzonych mieszkańców Leszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lesznianie dowiedzieli się niedawno o zmianach w sposobie rozliczania centralnego ogrzewania, wprowadzonych przez zarząd spółdzielni.

"Podobno mamy płacić, mimo że nie ogrzewamy pomieszczeń, kaloryfery są zakręcone", "Spółdzielnia będzie nam narzucać, jaką temperaturę mamy mieć w mieszkaniach" - mówią zaniepokojeni słuchacze.

Zakręcasz kaloryfer, a i tak musisz płacić?

Dziennikarze skontaktowali się w tej sprawie z przedstawicielami LSM. Kierownik działu gospodarki zasobami mieszkaniowymi i spraw członkowskich Krzysztof Janowski na wstępie podkreślił, że zmiany dotyczące rozliczania ciepła nie wynikają z "widzimisię" spółdzielni, a z rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W jaki sposób zapłacić mniej za ogrzewanie domów i mieszkań?
Określa ono minimalny i maksymalny koszt zmiennego zakupu ciepła zależnego od jego zużycia (...). Nie będzie mieszkań, w których zużycie ciepła wynosi zero, nawet jeśli ktoś ma wszystkie kaloryfery zakręcone, korzysta z ciepła, które dostaje się do jego mieszkania z sąsiednich mieszkań, instalacji albo części wspólnych - tłumaczy radiu "Elka".

Koszt minimalny, jaki ponosi każde mieszkanie, ustalony przez LSM, wynosi 50 proc. zużycia ciepła w danym budynku. Według szacunków przy dzisiejszych cenach będzie to koszt od 8 do 10 złotych za metr kwadratowy miesięcznie.

Takie rozwiązanie wielu mieszkańcom nie odpowiada. Krzysztof Janowski wskazuje jednak, że rozporządzenie resortu klimatu pomaga spółdzielni uporać się z problemem mieszkań, które w ogóle nie są ogrzewane, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do przemarzań części budynku.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić