aktualizacja 

Fatalne informacje dla Polaków. Szykuje się duża podwyżka

24

Tanio już było. Już za kilka tygodni, od początku 2024 roku, pójdzie w górę cena prądu. Ta może wzrosnąć nawet o 70 procent względem kwoty, którą płacimy obecnie. Warto już zastanowić się jak obniżyć swoje rachunki za prąd.

Fatalne informacje dla Polaków. Szykuje się duża podwyżka
Fatalne informacje dla Polaków. Szykuje się duża podwyżka (Pixabay)

Jeśli w przyszłym roku nie będzie tarcz solidarnościowych czy mrożenia cen energii i wróci VAT na energię, Polaków czekają spore podwyżki. W takim wypadku cena za energię elektryczną od 2024 roku wzrośnie nawet o 70 procent względem tej, którą płacimy obecnie.

Przypomnijmy, że na mocy ustawy o mrożeniu cen energii z października 2022 roku, w tym roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku, czyli średnio na poziomie 0,41 zł/kWh (411 zł za MWh).

Zamrożenie dotyczy określonych limitów zużycia (3 MWh/3,6 MWh/4 MWh). Cena maksymalna wynosić może 693 zł za MWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wkrótce paliwo za 6,70 zł? "Szybko dobijemy do tej granicy"

Teraz jednak stawki pójdą w górę. Urząd Regulacji Energetyki przyjmował od dostawców prądu wnioski w sprawie zmian taryf na 2024 roku. Do końca poprzedniego miesiąca wnioski złożyły cztery koncerny: PGE, Tauron, Energa oraz Enea.

Dzisiejsze rozliczenia z odbiorcami odbywają się na podstawie taryf sprzed dwóch lat. Taryfy, które będziemy zatwierdzać na przyszły rok będą odzwierciedlać aktualne koszty, te koszty są wyższe niż dwa lata temu - przyznał dla TOK FM prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Jak oszczędzać prąd?

Rosnące rachunki za energię elektryczną powodują, że wielu z nas szuka sposobu na to, jak je skutecznie obniżyć. Jest kilka urządzeń, które pobierają najwięcej energii elektrycznej w domu.

Najgorzej pod tym względem wygląda płyta indukcyjna. Oczywiście koszt użytkowania zależy od tego, jak często płyta indukcyjna jest używana. Liczby jednak są tutaj jednoznaczne. Jeśli przez 30 minut dziennie są używane dwa pola grzejne o mocy 2300 W i 1800 W, to roczny koszt eksploatacji wynosi 514 złotych.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić