Zamontował fotowoltaikę na balkonie. Spółdzielnia wysłała mu pozew

87

W 2023 roku nastąpił 41-procentowy przyrost zainstalowanych nowych mocy fotowoltaicznych, w porównaniu z rokiem 2022. Co ciekawe, coraz większym powodzeniem cieszy się zakładanie fotowoltaiki... w blokach. W Gdańsku spółdzielnia mieszkaniowa pozwała jednego z lokatorów do sądu.

Zamontował fotowoltaikę na balkonie. Spółdzielnia wysłała mu pozew
Zamontował fotowoltaikę na balkonie. Spółdzielnia wysłała mu pozew (Shutterstock, Mariana Serdynska)

Panele fotowoltaiczne cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. I to nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach. Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku zarejestrowano w Niemczech ponad 50 tys. systemów fotowoltaicznych na balkonach bloków.

Również w Polsce to rozwiązanie zyskuje na popularności. Kolejni operatorzy oferują to rozwiązanie również mieszkańcom bloków. Fotowoltaikę na balkonach posiada w swojej ofercie choćby Energa Obrót.

W zależności od wybranego wariantu mocy instalacji, rocznego zużycia oraz warunków, w jakich instalacja będzie pracować, zaoszczędzić można 21-40 proc. w skali roku na rachunkach za prąd - pisze na swoich stronach operator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strajk Kobiet. Protest w Dniu Kobiet. Policja wynosi protestujących

Zamontował fotowoltaikę na balkonie. Teraz ma problemy

W przypadku osób, które chcą zamontować fotowoltaikę na własnym balkonie, pojawia się jednak problem. Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", zarządy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych co do zasady są na "nie" wszelkim nowinkom i generalnie wszystkiemu co wymaga odrobiny inicjatywy i wiedzy.

Przekonał się o tym pan Krzysztof z Gdańska, który krótko po tym jak zamontował fotowoltaikę, dostał pozew do sądu od swojej spółdzielni.

Zainspirował mnie syn. Żeby zmniejszyć rachunki zamontował pompę ciepła, fotowoltaikę na dachu. Za prąd i ogrzewanie 250-metrowego domu płaci dokładnie 65 proc. mniej niż ja płacę czynszu i rachunków za prąd. Stwierdziłem, że skoro fotowoltaika sprawdza się w domu, sprawdzi się też w mieszkaniu - podkreśla.

Spółdzielnia mieszkaniowa domaga się zdjęcia paneli. Mieszkaniec wyjaśnia, że wystąpił o zgodę na montaż instalacji, ale jej nie uzyskał. Zaczęła się wielomiesięczna wymiana korespondencji, w której lokator powoływał się na ekspertyzy.

Jak czytamy, mimo apeli, spółdzielnia wystąpiła o nakaz rozbiórki paneli i skierowała sprawę na drogę sądową. Pan Krzysztof czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić