Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Zarobki ratowników medycznych. Jeden z nich przerywa milczenie

22
Podziel się:

W czasach podwyżek dla polityków głos w sprawie finansów postanowili zabrać ratownicy medyczni. Jeden z ich przedstawicieli postanowił wyrazić swoje rozgoryczenie w rozmowie z "Super Expressem".

Zarobki ratowników medycznych. Jeden z nich przerywa milczenie
Ratownik medyczny opowiedział o swoich zarobkach (zdjęcie ilustracyjne) (YouTube)

"Super Express" opublikował rozmowę z jednym z ratowników medycznych. Mateusz Żuber przyznał, że problem zarobków w tej grupie w Polsce trwa już od lat. Zwrócił uwagę, że ratownicy są zatrudniani na umowach śmieciowych w różnych podmiotach medycznych. Jego zdaniem jest już za późno na uniknięcie protestów. Te mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Stosuje się półśrodki, brakuje rozwiązań systemowych. Ratownicy medyczni to specyficzna grupa medyków, pracująca na pierwszej linii frontu. Od lat zatrudniani na umowach śmieciowych w podmiotach medycznych, które są traktowane jako prywatne folwarki polityków. Uniknąć protestów można było, ale wiele lat temu, obecnie sądzę, że nie ma takiej możliwości, bez systemowych rozwiązań - przyznał ratownik.

Mateusz Żuber zwraca również uwagę na deficyt ratowników medycznych w Polsce. Rozmówca przekonuje, że spodziewać się kolejnego upadku Państwowego Ratownictwa Medycznego. Uważa za bardzo prawdopodobny powrót do sytuacji wiosny, czy jesieni. Jego zdaniem przy takim scenariuszu i braku dodatku COVID-owego motywacja do pracy dla ratowników będzie znikoma.

Możemy spodziewać się kolejnego upadku Państwowego Ratownictwa Medycznego, co miało miejsce wiosną i jesienią. Szkoda, że nikt nie wyciąga wniosków. Personel zatrzymany był na swoich stanowiskach pracy dodatkiem COVID-owym. Ciekawe, jak rozwinie się sytuacja, gdy dodatek nie będzie ponownie przywrócony (...) Sądzę, że motywacja do walki z pandemią będzie znikoma - zauważa Mateusz Żuber.

W rozmowie poruszono również temat podwyżek dla parlamentarzystów. Mateusz Żuber przyznał, że ciężko mu w ogóle skomentować tę decyzję. Opowiedział za to o zarobkach ratowników medycznych. Wynagrodzenie ma wahać się w granicach 25–35 zł brutto za godzinę przy braku stabilności zatrudnienia.

Wynagrodzenie waha się pomiędzy 25–35 zł brutto za godzinę. Tyle kosztuje życie podatnika. Stabilność zatrudnienia nie istnieje. Umowy rozwiązuje się „pocztą” i nic one nie znaczą - powiedział ratownik.

Na końcu rozmowy zapytano ratownika o receptę na poprawę sytuacji ratowników medycznych w Polsce. Według Mateusza Żubera potrzebne jest usystematyzowanie zatrudnienia. Według niego forma jednoosobowych działalności gospodarczych to niewypał, gdyż podmiot nie ma żadnych praw wobec pracodawcy. Rozmówca zaznaczył również, że polityczni dyrektorzy nie mają pojęcia o zarządzaniu podmiotami leczniczymi.

Przede wszystkim usystematyzować zatrudnienie, z niewolnika nie ma pracownika (...) Podmiot nie ma żadnych praw wobec pracodawcy, pomimo że pozornie jest jego pracownikiem. Ratownicy medyczni walczą o siebie, o swoje rodziny i o normalny byt. Obecnie są uwikłani w umowy śmieciowe, niskie stawki godzinowe i uległość przed „swoimi panami”, czyt. politycznymi dyrektorami, którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu podmiotami leczniczymi - mówił sfrustrowany rozmówca.
Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla grup zawodowych? Stanowisko wiceministra zdrowia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Ewa
rok temu
Byłem świadkiem jak na jesieni w Brzesku ratownicy medyczni poprzebierani w kombinezony jeździli i straszyli ludzi, robili kółka po mieście. Tyle w temacie.
Iza
rok temu
Służba zdrowia nie istnieje w tym kraju. Sorry ale gdyby ratownicy mieli po 125 zł za godzinę i tak by traktowani człowieka jak mebel….
Dariusz W.
rok temu
Dostaną ratownicy, zaraz wrzask podniosą doktory. Tacy bardzo wykształceni a różnica zarobków między nimi a ratownikami za mała. Studnia bez dna.
666
rok temu
Szczerze ja też jestem niewolnikiem nawet połowy twojego brutto nie mam, medycyna jak i polska od dawna nie istnieje to Kolonia wpierw Rosji a teraz Niemiec USA, Francji także chopie.
kadrowy
rok temu
Ja bym wszystkich zwolnił i przyjął na nowych warunkach.
tyrajacy robo...
rok temu
Krew mnie zalewa jak słyszę jak to medycy są poszkodowani.Medycy kasa ,nauczyciele kasa,budżetowa kasa.Dają coś za to .NIC.
Wes
rok temu
To zmień pracę.
frajeży
rok temu
jak chcą powrotu do harówki 250 godzin na miesiąc po 9 zł brutto, to niech dalej w TVN na PiS plują
twarde fakty
rok temu
bezrobocie za Tuska 14%, ratownik medyczny 8 zł/godzina brutto
jaro
rok temu
To jakaś kpina. Teraz ratownicy medyczni maja kupę kasy, zwłaszcza ci co straszą dzieci i dorosłych kombinezonami.
mat
rok temu
po co nam ratownicy , rydzyk się pomodli za milionyu i cały kler za miliardy rocznie
Polak
rok temu
Uzdrowieniem systemu jest likwidacja mafii lekarskiej, farmaceutycznej, likwidacja NFZ służba zdrowia cała powinna być sprywatyzowana bez dotacji z pensji podatnika, ZUS KRUS do likwidacji, jeżeli rego nie dokonamy to nic nie zmienimy, Obecnie lekarz rodzinny zarabia 20 30 tys miesięcznie a ratownik 3 do 5 tys przepaść
Antycebulak
rok temu
Butelki z benzyną pojdanw ruch kwestia czasu .
Wynagrodzenie
rok temu
ratowników medycznych nie powinno być oceniane przez pryzmat jego tytułu (umowa o pracę czy wykonanie usługi), tylko według sensownej stawki godzinowej, uwzgledniającej w razie usługi, także inne koszty. Absurdem jest by ratownik medyczny po studiach medycznych zarabiał tyle co minimalne wynagrodzenie i to niezależnie czy na umowę o pracę czy na umowę o świadczenie usługi. To że ratownicy bronili wykonywania swojej pracy w ramach działalności gospodarczej brało się z tego, że w takim przypadku nie ograniczają ich godziny pracy z kodeksu pracy. I nie ma czemu się dziwić, bo skoro tylko tak mogą dorobić bez ograniczeń ze strony ew. pracodawcy. Obecny system stoi na głowie. Podstawowy problem tkwi bowiem w wycenie ich pracy i podstawach tej wyceny.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić